Gündem Haberleri

  Ergan Dağı Kayak Merkezi, 2011'e yetiştirilecek

  Recep DEMİRCİ/ERZİNCAN, (DHA)
  27.08.2009 - 17:05 | Son Güncelleme:

  ERZİNCAN'ın en büyük projesi olarak görülen Ergan Dağı Kayak Merkezi'nin altyapı çalışmaları, şubat ayından itibaren aralıksız sürdürülüyor.

  Yaklaşık 6.5 kilometrelik yolun, 5.5 kilometrelik kısmı açılırken, yol yapımının tamamlanmasının ardından 2009 yılında teleferik ihalesi yapılacak. Proje kapsamında Ergan Dağı'nın 2010 yılında kayak yapılacak hale getirilmesi amaçlanırken, 2011 Erzurum Kış Oyunları'na da yetiştirilmesi hedefleniyor. Projeye şu ana kadar AB hibe programlarından temin edilen 5 milyon liralık kaynak aktarıldı.

  1967 yılında Kayak Eski Federasyon başkanlarından İsmet Ülker tarafından keşfedilen Ergan Dağı'nda 1998 yılına kadar herhangi bir çalışma yapılmadı. 1998 yılında efsane Vali Recep Yazıcıoğlu tarafından ilk kez gündeme getirilen ve Yazıcıoğlu'nun girişimleri sonucu Erzincan Turizm, Doğa Sporları ve Çevre Birliği kuruldu. Bölgede fizibilite çalışması yapılmasının ardından, Vali Yazıcıoğlu'nun merkeze alınması ile birlikte duraklamaya giren proje, 2004 yılından itibaren tekrar gündeme geldi. 2006 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile Kış Turizm Merkezi ilan edilen Ergan Dağında aynı yıl imar çalışmaları başlatıldı. 2008 yılında da İmar Planı Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylanarak, tüm alt yapı projeleri hazırlandı.

  PROJEDE İLK KAZMA ŞUBAT AYINDA VURULDU

  Erzincan'ın güneyinde 3 bin 258 metre yüksekliğindeki Munzur Dağları'nın, eteklerinde bulunan 2 bin 970 metre yüksekliğindeki Ergan Dağı'nda Türkiye'nin en büyük kayak merkezlerinden biri olacak Ergan Dağı Kayak Merkezi projesi tüm hızıyla devam ediyor. Şubat ayında başlayan yol yapım çalışmasında sona gelindi. Erzincan Valisi Abdulkadir Demir, Ergan Dağı Projesi'nin çok önemli olduğuna değinerek, şöyle devam etti:
  “Ergan Dağı Projesi, Türkiye'de ilk defa planlanarak yapımına başlanılan bir projedir. Bundan önceki projelerde önce bina ve tesis yapılıyor. Bu tesise göre kayak pistleri yapılıyor. Ancak daha sonrada bunun işlemeyeceği anlaşılınca tekrar büyük bir savurganlık yapılarak, yeni pistler oluşturuluyor. Ergan Dağı çoğu hali ile ilkleri de elinde bulunduruyor. Bu proje yaklaşık 12 bin metrelik kesintisiz kayılabilecek bir piste sahip olacak. Bu uzunlukta Türkiye’de bir pist olmadığını biliyoruz. Burada, hem acemi hem orta seviye, hem de yarışmacılar için bütün pistler düşünüldü. Üç aşamadan oluşan yerleşim yerleri yapılacak. İlk yerleşim yerinde oteller, kültür merkezleri, spor alanları olacak. İkinci kademede, bir doğal göl var. Yaklaşık 2 bin 200 metre yüksekliğinde. Buradan itibaren profesyonel kayakçılar başlayabileceklerdir. Üçüncü kademede ise en üst seviyedeki kayak merkezlerinin alanları olacak. 35 kilometrekarelik alanda bütün doğa sporları bu alanda yapılabilecek. Havaalanına 9 kilometre mesafede bu yönden de çok avantajlı olacaktır. Sınır komşumuz Ezurum’un ev sahipliği yapacağı Üniversitelerarası Kış Oşunlarına Ergan Dağı yitiştiriecek.”

  TÜRKİYE’DE SES GETİRECEK MERKEZ OLACAK

  Vali Abdulkadir Demir, Ergan Dağı'nın sadece bir kayak merkezi olmayacağını, Erzincan'ın turizm ve tüm aktivitelerinin yapılacağı merkez olacağını belirtti. Türkiye'de ses getirecek bir projeye imza atacaklarını vurgulayan Vali Demir, şunları söyledi:
  “Yatırımcılar şimdiden hesaplarını yapsınlar. Gelen yatırımcılara bedelsiz arsa tahsisi yapacağız. Ergan Dağının birinci yerleşim alanı içerisinde Erzincan Üniversitesine 108 dönümlük bir alan tahsis edildi. Şu anda sadece Kanada’da tespit ettiğimiz Doğa Sporları Meslek Yüksekokulu açılacak. Bu da Türkiye’de bir ilk olacak.Hedefimiz 2011 ’de komşu ilimiz Erzurum’da yapılacak Kış Oyunlarına Erzincan’lılar olarak bu proje ile de destek vereceğiz. Ergan sadece Erzincan’ın değil ,Türkiye’nin önemli projelerinden biri olacak. Kısaca Ergan, pist uzunluğu, Türkiye’de ilk defa planlanan kayak merkezi, burada açılacak okul ve diğer avantajları ile Türkiye’de pek çok ilki elinde bulunduran bir proje olacaktır.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı