Gündem Haberleri

  Erez, DTP'ye lider

  Hürriyet Haber
  09.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cindoruk, Yalım Erez'e DTP'nin başına geçmesi önerisinde bulundu. Çiller ile Yılmaz'a kızgın olan Erez de, öneriyi kabul etti. DTP, olağanüstü kongreye giderek seçimlere Erez'le girmeyi planlıyor. Adalet Bakanı Hasan Denizkurdu'nun da DTP'ye gireceği belirtiliyor.

  DTP, hükümet kurma çalışmasına ANAP ve DSP'nin DYP Genel Başkanı'ndan gelen öneri doğrultusunda desteğini çekmesi ile hükümet kurma görevini iade eden Yalım Erez'e kapılarını sonuna kadar açtı. DTP, Erez'in seçimler öncesi partinin başına geçmesi için olağanüstü büyük kongreye hazırlanıyor.

  Erez ile birlikte Adalet Bakanı Hasan Denizkurdu'nun da DTP'ye geçeceği ve yeni bir ‘‘fikir-kadro’’ hareketi başlatacakları vurgulandı. Erez'in politikasını, hükümeti devrettikten sonra, önceki gün ziyaret ettiği ve 1,5 saat görüştüğü DTP yöneticileri ile belirlediği ileri sürüldü.

  Yılmaz ve Çiller'e sergiledikleri tutum nedeniyle çok kırılan ve kızan Erez, onlara bayrak açmaya karar verdi. Kurmayları ile değerlendirme yapan Erez, bu iki liderin partilerine girmek yerine, yeni bir partide onlara karşı mücadele etmeyi benimsedi. Düşüncelerini DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk ile paylaşan Erez, ‘‘Gel, aramıza gir. Ben de çekilirim. Sen Genel Başkan olursun. Olağanüstü kongreyi hemen toplayabiliriz’’ sözleri ile karşılaştı.

  Bu öneriyi düşünen Erez, kabul ettiğini de kısa sürede Cindoruk'a iletti. Erez, kararını verince, Cindoruk da dün, Temsilciler Meclisi toplantısı için geldiği Isparta'da bu gelişmelerin doğruluğunu ortaya koyan açıklamalar yaptı. Yılmaz, Çiller, Ecevit üçlüsünü ağır sözlerle eleştiren Cindoruk, Erez'i överken, ‘‘Kendisi tam DTP ilkelerine göre davranmıştır. Erez'in, zaman zaman da Sayın Deniz Baykal'ın çizgileri umut çizgileri olmuştur’’ dedi.

  BÜYÜK KONGRE OLABİLİR

  Cindoruk, önümüzdeki günlerde Ankara'da Büyük Kongre'yi toplayabileceği işaretini de şu sözlerle verdi: ‘‘Siyasi hayatımızda, sizin Ankara'dan bekledikleriniz var. Ankara'da daha güçlü bir kuruluşa, daha güçlü bir oluşuma, daha geniş katılıma beklentiniz var. Bu Temsilciler Meclisi olabilir, Büyük Kongre olabilir.’’

  Cindoruk'un bu sözleri, ‘‘Parti içinde liderliği bırakıyor’’ yorumlarına neden olurken, bir parti yetkilisi bunun ancak, ‘‘Partiye geçmesi beklenen Erez'in ekibine yönetimde yer açmak’’ olarak yorumlanabileceğini söyledi. Parti Kurucu üyesi Barlas Doğu da konuyla ilgili olarak Hürriyet'in sorusunu yanıtlarken, ‘‘Bu üst düzey yönetimin değişeceğine işarettir’’ dedi.

  ECEVİT'E SERT ELEŞTİRİ

  Bu arada Cindoruk, hükümeti kurma görevini ikinci kez üstlenen DSP Lideri Bülent Ecevit'i sert bir üslupla eleştirerek, ‘‘Geçmişte ilkeli olan siyasetçiler, bir gamzeye, bir gülücüğe, bir elin iki avuç arasında okşanmasına hiçbir zaman bir başbakanlık vermemelidir’’ dedi.  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı