GeriGündem Eren Keskin'i tutuklamayan görevliye dava
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Eren Keskin'i tutuklamayan görevliye dava

Kartal 3. Asliye Ceza Mahkemesi, ”Türk Silahlı Kuvvetleri'nin manevi şahsiyetine basın yoluyla hakaret ettiği” iddiasıyla yargılanan İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube Başkanı Eren Keskin hakkında verilen gıyabi tutuklama kararını yaklaşık 1 yıldır yerine getirmeyen görevliler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Kartal 3. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, gıyabi tutuklu sanık Eren Keskin katılmadı.
Bunun üzerine Hakim Servet Kartal, duruşmalara katılmadığı için hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkartılan Keskin'i duruşmaya getirmeyerek görevlerini yapmayanlar hakkında soruşturma başlatılması için Kartal Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasını kararlaştırdı.

Keskin, hakkında 12 Ekim 2004 tarihinde gıyabi tutuklama kararı çıkartıldığı hatırlatılan kararda, tanınan ve İHD İstanbul Şube Başkanı olan sanığın yerinin çok açık bir şekilde belli olmasına rağmen müzekkerenin bugüne kadar vicahiye çevrilmediği ve sanığın yakalanmadığı belirtildi. Kararda, şu ifadelere yer verildi:

“İHD'de belli bir yeri olduğu gibi, devamlı olarak basın toplantıları yapıp televizyonlarda göründüğü, basın açıklaması yaparken güvenlik güçlerinin de önlemler alınan yerde bulundukları halde müzekkere infaz edilmemiştir. En son bir üniversitenin düzenlediği Ermeni sorunu ile ilgili bir toplantıya katılan ve buradan da çıkarken tüm televizyon kanallarında görünen sanık hakkındaki yakalama müzekkeremiz infaz edilmemektedir.”

Sanığın savunması alınamadığı için davanın bugüne kadar sürüncemede kaldığı kaydedilen kararda, “Bu konuda AİHM'de davaların Türkiye'de uzun sürdüğü görünümü vererek olumsuz bir ortam yaratılmasının amaçlandığı, bu nedenle çok açık bir şekilde yeri ve katıldığı etkinlikler belli olan sanık hakkındaki yakalama müzekkeremizin infaz edilmemiş olması nedeniyle görevini yerine getirmeyenler hakkında gerekli soruşturmanın yapılması için Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasına karar verilmiştir” denildi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Keskin hakkında, Almanya'nın Köln kentinde 16 Mart 2002 tarihinde düzenlenen “Kadın hakları” konulu bir panelde yaptığı konuşmada ”Türk Silahlı Kuvvetleri'nin manevi şahsiyetine basın yoluyla hakaret ettiği” iddiasıyla Bağcılar 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nce 6 Kasım 2002 tarihinde dava açılmıştı.

Dava dosyası, Eren Keskin'in ikamet yerinin Maltepe Küçükyalı olması nedeniyle Kartal 3. Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderilmişti.

Keskin hakkında, bu suçtan dolayı TCK'nın 159/1. maddesi uyarınca 6 ay ile 3 yıl arasında hapis cezası isteniyor.

“ARTIK YETİŞEMİYORUM”

İHD İstanbul Şube Başkanı Eren Keskin de yargılanmasına neden olan konuya ilişkin daha önce kapatılan İstanbul DGM'de ifade verdiğini ve beraat ettiğini söyledi.

Vakti olmadığı için duruşmalara gidemediğini ve bu nedenle hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkartıldığını söyleyen Keskin, “Ben artık yetişemiyorum. Hakkımda açılan 100'ün üzerinde dava var. Bu davalara gitmeye kalksam kendi işimi yapamıyorum. Hatırladığım kadarıyla bu davalardan dolayı hakkımda 11 gıyabi tutuklama kararı çıkartılmış. Bu aslında Türkiye'de düşünce ve ifade özgürlüğünün durumunu da gösteriyor. Emniyet güçleri gelip alsın beni... Bu onların sorunu...” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle