Gündem Haberleri

  Ereğli'de yük gemisi battı: 8 kayıp

  DHA
  31.01.2012 - 20:28 | Son Güncelleme:

  Rusya'dan İzmir Aliağa'ya demir taşıyan "Vera" isimli kuru yük gemizi Zonguldak'ın Ereğli ilçesi açıklarında su alarak battı.

  Gemide bulunan 11 mürettebattan 2'si kendi imkanlarıyla kurtulurkan, 1'i kurtarma ekiplerince yaralı olarak bulundu. Kayıp 8 mürettebatın aranması çalışmaları sürüyor.

  RUSYA'dan İzmir Aliağa'ya demir taşıyan Kamboçya bandıralı kuru yük gemisi, Zonguldak'ın Ereğli İlçesi açıklarında battı. Zonguldak Valisi Erol Ayyıldız, 11 mürettebattan 2'sinin kendi imkanlarıyla kurtulduğunu açıkladı. Ulaştırma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 114 metre uzunluğunda ve 13 metre genişliğinde olan Vera adlı geminin Rusya'nın Rostov Limanı'ndan İzmir'in Nemrut Limanı'na hurda yükü götürdüğü belirtildi. Açıklamada, gemide Ukrayna uyruklu 10 personel ile 1 Gürcü personel olduğu, bunlardan geminin ikinci ve üçüncü kaptanları olan 2 personelin sağ olarak kurtulup hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

  Geminin batmasının ardından yapılan arama kurtarma çalışmalarında bir kişiye daha yaralı olarak ulaşıldı. Kurtarma ekiplerince bulunan üçüncü kişi de ambulansla hastaneye gönderildi. Ulaştırma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Erdemir'e ait 3 römorkör ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerince çalışmalara devam edildiği belirtildi. Ulaştırma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamanın ardından Zonguldak Valisi Erol Ayyıldız'da, son olarak 1 personelin daha kurtarıldığını, kayıp 8 kişiyi arama çalışmalarının sürdüğünü açıkladı.Kayıp mürettebatın bulunması için Sahil Güvenlik ekipleri denizde tarama yapıyor. Bir mil açıkta battığı belirtilen geminin Ereğli ile Alaplı arasında su alarak battığı belirtildi. "Vera isimli geminin batmadan kısa bir süre önce "Acil yardım" çağrısı yaptığı öğrenildi.

  Bu arada Ereğli Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alınan iki kişinin geminin 2'nci ve 3'ncü kaptanı olduğu öğrenildi. Kamboçya Bayraklı "Vera" isimli geminin 114 metre boyunda, 13 metre eninde ve 2 bin 584 gross tonluk olduğu belirtildi. Geminin saat 19.30 itibariyle batmaya başladığı öğrenildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı