Gündem Haberleri

  Erdoğan'ın tazminat davaları başladı

  Hürriyet Haber
  28.10.2003 - 12:37 | Son Güncelleme:

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, GP Genel Başkanı Cem Uzan'ın Bursa mitingindeki konuşmasını yayınlayarak kişilik haklarına hakaret ettikleri iddiasıyla Star TV, Kanal 6 ve Star Max ile yine kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu iddiasıyla Gözcü Gazetesi aleyhine açtığı manevi tazminat davalarına başlandı.

  Erdoğan'ın Uzan grubuna ait televizyon kanalları ve bu kanalların yöneticileri aleyhine açtığı dava Ankara 14. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde başladı.

  Erdoğan'ın avukatları Serhat Kemal Yılmaz ve Günaydın Çalışkan dava dilekçesini tekrar ettiler ve söz konusu yayınlara ilişkin kaset ve çözümünü mahkemeye sunduklarını ifade ettiler.

  Davalı televizyonlar ve yöneticilerinin avukatları da celse arasında verdikleri ve husumet yokluğuna ilişkin itirazları içeren dilekçelerini tekrar ettiler.

  İtiraz dilekçesinde, subjektif hakkı dava etme yetkisinin kural olarak o hakkın sahibine ait olduğu belirtilerek, davacı olma sıfatının ise o hakkın sahibine ait olduğu ifade edildi. Erdoğan yönünden aktif husumet yokluğu bulunduğu ileri sürülen dilekçede davanın reddi istendi.

  Yayınlarda Başbakan Erdoğan'ın doğrudan hedef alınmadığı savunulandilekçede, söz konusu yayınların siyasi parti lideri Cem Uzan'ın bir miting alanında topluma bazı olaylarla ilgili yaptığı anlatım ve siyasi değerlendirme olduğu kaydedildi. Dilekçede, Uzan'ın konuşmasının televizyon yayınlarından aynen izleyicilere aktarıldığı anlatılarak, aktif husumet yokluğundan davanın reddi talep edildi.

  Dilekçede ayrıca Star TV Genel Müdürü Kemal Horasan ve Star Max Televizyonu Genel Müdürü Ufuk İlkiz aleyhine de dava açıldığına işaret edilerek, yayından program yapımcısı, yönetmen ve sorumlu müdürün sorumlu olabileceği, bu nedenle Horasan ve İlkiz yönünden pasif husumet yokluğundan davanın reddine karar verilmesi istendi.

  Taraflara delillerini bildirmeleri için süre veren Yargıç Nejdet Şatır, davalıların itirazlarının daha sonra değerlendirilmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

  Dava dilekçesinde, Uzan'ın 13 Haziran'daki Bursa mitinginde, Başbakan Erdoğan'ı küçük düşürücü, manevi şahsiyetine ağır ve kasıtlı hakaretler içeren konuşmasını yayınlayan Star TV, Kanal 6 ve Star Max ile Star TV'nin Yönetim Kurulu Başkanı Çağdaş Engin, Genel Müdürü Kemal Horasan, Kanal 6 Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Dayıoğlu, Star Max Yönetim Kurulu Başkanı Mevlana Cansever ve Genel Müdürü Ufuk İlkiz'den, yayın tarihinden itibaren yasal faiziyle birlikte müteselsilen 150 milyar lira manevi tazminat talep ediliyor.

  GÖZCÜ ALEYHİNDEKİ DAVA

  Başbakan Erdoğan'ın kişilik haklarına saldırıda bulunduğu iddiasıyla Gözcü Gazetesi aleyhine açtığı dava da Ankara 27. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde başladı.

  Erdoğan'ın avukatı Fatih Şahin, dava dilekçesini tekrar etti, gazatenin onaylı örneğini sundu ve dava konusu yazıyı yazan Cemil Topuz'un gerçek kimliğinin gazeteye sorulmasını istedi.

  Davalı Gözcü gazetesinin avukatı da dava dilekçesine karşı beyanlarını içeren dilekçe sundu.

  Taraflara delillerini bildirmeleri için süre veren Yargıç Fevzi Altınok, davanın taraflarının ekonomik ve sosyal durumlarının araştırılması için duruşmayı erteledi.

  Dava dilekçesinde Gözcü Gazetesi'nin 6 Ağustos Tarihli nüszhasında, Cemil Topuz imzasıyla yazılan bir yazıda hakkında ''...mal meydanda. Adam demokrasiyi tramvaya benzetiyor'' ifadeleri kullanılan Erdoğan'ın manevi şahsiyetine hakarette bulunulduğu öne sürülüyor ve 10 milyar lira manevi tazminat talep ediliyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı