Gündem Haberleri

  Erdoğan'ın 'tarihi' ziyaretine askeri bütçe damga vurdu

  Planet
  15.05.2010 - 11:57 | Son Güncelleme:

  Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 'tarihi' Yunanistan ziyareti dünya basınının da manşetlerinde yer aldı. İki ülkenin geçmişte yaşadığı düşmanlıkları bir kenara bırakıp askeri bütçelerini kısıtlamayı hedeflediğini belirten basın organları, bu çabanın her iki tarafın da çıkarına olacağının altını çizdi.

  WALL STREET JOURNAL: Zirveden savunma harcamalarında kısıtlama çıkmadı
  Tarihi rakipler Türkiye ve Yunanistan, Cuma günü bir araya geldikleri sıradışı zirvede savunma bütçelerinde kesintiye gidilmesini görüştü ancak bir sonuç elde edemedi. Taraflar göçten turizme, aralarında İtalya-Türkiye-Yunanistan Interconnector doğalgaz boru hattı da olan 21 anlaşma imzaladı. Bu projeyle 2015 yılından itibaren Batı Avrupa’ya yılda 8 milyar metreküplük Azerbaycan doğalgazı aktarılması planlanıyor.  

  Başbakan Tayyip Erdoğan için Atina’yla yakınlaşma, Türkiye’nin “komşularla sıfır sorun” politikasının son halkasıydı. Ancak savunma harcamaları meselesi Bizans İmparatorluğu’ndan beri çekişme içinde olan iki ülke arasında aşılması gereken engellerin boyutlarını gösterdi.

  Analistler, Papandreu’nun kemer sıkma politikaları kapsamında savunma bütçesini küçültmek istediğini, Erdoğan’ın ise askeri siyasetin dışına çıkarma çabaları kapsamında savunma bütçesinin küçülmesinden fayda sağlayabileceğini belirtiyor. Atina Üniversitesi’nden Profesör Theodore Couloumbis, “İki taraf da taviz veriyor gibi görünmek istemiyor o yüzden bütçenin küçültülmesi çok zor olacak” dedi.

  Avrupa ülkelerine güvenlik danışmanlık hizmeti veren IHS Jane’s isimli kurumun analisti Carina O’Reilly de şu an savaş ihtimali çok uzak olsa bile “Ortada sınır paranoyası ve sürekli olarak geçmişi hatırlatan noktalar var” dedi. Yunanlı yetkililer gerginliğe neden olan sebeplerin silahsızlanma hamlesinden önce çözülmesi gerektiğini söylüyor.

  THE ASSOCIATED PRESS: Erdoğan, Yunanistan’ ziyaret etti, silahlarda kesintiye gidilmesini destekledi
  Uzun yıllar boyunca birbirlerini caydırmak için askeri yatırımlar yapan Yunanistan ve Türkiye’nin başbakanları her iki tarafın da “tarihi” olarak nitelendirdiği zirvede bir araya geldi. Papandreu, gerginliğin karşılıklı çatışma korkularından kaynaklandığını ve iki tarafın da geçmişin kalıntılarından kurtulması gerektiğini söyledi.

  Erdoğan, Türkiye’nin Avrupa Birliği sürecinde çok önemli olan Heybeliada Ruhban Okulu’nu yeniden açacağı yönünde umutlu olduğunu söyledi. Ancak Yunanistan’dan da Trakya’daki Müslüman azınlık için daha fazla özgürlük ve Atina’nın yıkılmak üzere olan camisinin tamir edilmesini istedi. İki ülke arasındaki yıllık ticaret hacminin 5 milyar euroya çıkarılmasını istediğini belirtti.

  Yunanistan GSYİH’sine kıyasla Avrupa’nın harcama bütçesi en büyük ülkesi. Bunun sebebi de Türkiye’yle içine girdiği silahlanma yarışı. Erdoğan, “İki ülkenin de savunma bütçesi çok büyük. Bu harcamaları kısıp parayı başka amaçlar için kullanmalıyız” dedi.

  Türk-Yunan İş Konseyi Başkanı Selim Egeli de iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin gelişmesinin iş ilişkilerinin temeli olduğunu dile getirdi.

  BBC: Erdoğan’dan tarihi Yunanistan ziyareti
  BBC’nin İstanbul muhabiri Jonathan Head, Türkiye’nin geçmişte sorunlar yaşadığı komşuları İran, Irak, Suriye ve Rusya’yla başardığını Yunanistan’la da yapmak istediğini söyledi. Kısaca Türkiye’nin amacı iki ülke arasındaki farklılıkları bir kenara bırakıp, özellikle ticarette, karşılıklı çıkar alanlarına yönelmek.

  Head, Yunan ekonomisinin durumu göz önünde bulundurulduğunda bu tür fırsatların şu an nadir olduğunu söyledi ancak Türk yetkililer bunun aynı zamanda Yunanistan’la dayanışmanın bir işareti olduğunu söylüyor.

  Yunanistan Başbakan Yardımcısı Theodore Pangalos, “Ne zaman ihtiyaç duymadığımız silahlar almak zorunda kalsam milli bir utanç duyuyorum. Biliyorum ki sınırın diğer tarafında Türkler de, hayali bir tehdidin yarattığı, çözülebilecek bir siyasi çatışma yüzünden ihtiyaç duymadıkları silahlar alıyorlar.

  BLOOMBERG: Eski düşman Yunanistan’ın borcunu azaltmasına yardımcı olacak
  Türkiye’nin ordusunun yarattığı korkuyla Yunanistan geçtiğimiz onyılda Avrupa Birliği’nin askeri harcamaları en büyük ülkesi olmuştu. Şimdi iki ülke arasındaki yumuşama, Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu’nun ülkesinin ordusundan ekstra kazanç sağlamasına izin veriyor.            

  Erdoğan karşılıklı güveni tesis etmek için Yunan uçaklarının Ege üzerinde Türk uçakları gibi silahsız uçması gerektiğini, Papandreu da Türk uçaklarının Yunanistan hava sahasını ihlal etmeye son vermesi ve yapacağı uçuşları önceden bildirmesini istedi.

  Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI) askeri harcamalar projesi başkanı Sam Perlo-Freeman, Soğuk Savaş’ın bitiminden bu yana “Türkiye’yle yaşanan çatışmanın Yunanistan’ın askeri harcamalarının artmasına neden olduğunu” belirtti.

  Erdoğan için ise askeri harcamaların kesilmesi 1960’tan bu yana dört hükümet deviren Türk ordusunun siyasi etkisinin azaltılması anlamına geliyor. Yedi yıllık başbakanlığı süresince Erdoğan, İslami kökenli partisini Türkiye’nin laik sistemine bir tehdit olarak gören gerenallerle sık sık çatışma yaşadı.

  New York merkezli Avrasya Grup analisti Wolfgango Piccoli, “Eğer Yunanlılarla anlaşabilirlerse bu Erdoğan’ın ordu üzerindeki etkisini artırmasını sağlayacaktır” dedi. Atina’da bulunan Yunan Avrupa ve Dış Politika Vakfı’ndan Thanos Dokos, “Bu ülkede Türkiye’nin bir engel, bir tehdit olduğuna dair bir fikir birliği var” diyerek askeri bütçenin kimi alanlarında kısıtlamaya gitmenin zor olacağını ifade etti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı