Gündem Haberleri

  Erdoğan'ın Diyarbakır gezisi bölge için umut oldu

  A.A
  26.05.2008 - 12:50 | Son Güncelleme:

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) yatırımları konusunda açıklamalarda bulunmak üzere Diyarbakır'a yapacağı ziyaret, bölge için umut oldu.

  Türkiye'nin en büyük, dünyanın sayılı projelerinden biri olan ve yıllardır kaynak sıkıntısı nedeniyle tamamlanamayan GAP'ın devreye girmesini bekleyen bölge iş adamları Başbakan Erdoğan'ın bu ziyaretinin bölgeye önemli bir moral sağlayacağını düşünüyor.

  Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, GAP'ın bölge için son derece önemli olduğunu, Başbakan'ın GAP yatırımları konusunda Diyarbakır'da yapacağı açıklamaların bölge için bir moral ve motivasyon kaynağı olacağını söyledi.


  GAP'ın ve yatırımların bölge için önemini içeren bir raporu “GAP Platformu”nda, Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren'e sunduklarını hatırlatan Kaya, GAP ile ilgili bu gelişmede, bugüne kadar söylenenlerin ve alınan görüşlerin büyük etkisinin olduğunu düşündüklerini kaydetti.

  GAP'tan elde edilen ürünlerin, bölge yeraltı kaynaklarının ve bölgede öne çıkan sektörlerin dünya ile rekabet edebilmesi için teşvik sisteminin önemli olduğunu belirten Kaya şöyle dedi: “İhracata yönelik destekler önemli. Bölgede kuraklık yaşandı. Kuraklıkla ilgili yardımlar önemli. Başbakanımızın bölgeyi ayağa kaldıracak, bölgenin yeniden ticaret, tarım, sanayi merkezi olmasını sağlayacak açılımlar yapacağını düşünüyoruz. Bölge için bu ziyareti çok önemsiyoruz ve katılımın en üst düzeyde sağlanması için bölge sivil toplum kuruluşları olarak üzerimize düşeni yapmak için çalışıyoruz.”

  GAP EYLEM PLANI

  Doğu Güneydoğu Sanayici İş adamları Dernekleri Federasyonu (DOGÜNSİFED)Başkanı Şehmus Akbaş da, uzun süredir tamamlanması beklenen GAP'ın eylem planının Diyarbakır'da açıklanmasının önemli olduğunu söyledi.


  Bölgenin önemli bir sürece gireceğini belirten Akbaş, bölgenin eski günlerine geri döneceğini, sıkıntıların ve yaşanan olayların geride kalacağını düşündüklerini bildirdi.

  GAP'ın ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan bir bütünlük içerisinde değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Akbaş, “GAP'ın, bütün unsurları ile hayata geçirildiği taktirde daha verimli olacağını düşünüyoruz. Güneydoğu'nun kalkınmasının yolu GAP'tan geçiyor. Başbakanın GAP'ın eylem planını açıklayacağı yarın, bölgenin makus talihinin değişeceği gün olacak. Bölgemizi yeniden cazibe merkezi haline getirecek bu açıklamayı bir milat olarak değerlendiriyoruz” dedi.

  Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Fahrettin Akyıl da, GAP'ın, dünyanın en büyük entegre kalkınma projesi olduğunu söyledi. GAP tamamlandığında bölgenin gelir seviyesinin 5 kat artacağını belirten Akyıl, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın proje ile ilgili Diyarbakır'da yapacağı açıklamanın tarihi bir açıklama olacağını bildirdi.

  Bölgenin en büyük sorunlarının başında işsizliğin geldiğini ifade eden Akyıl, şöyle devam etti: “Tüm umudumuz GAP'ta. GAP yalnızca tarımsal üretimi artırmakla
  kalmayacak, tamamlanmasıyla birlikte bölgede 4 milyon kişiye yeni  istihdam kapısı açacak. Bölgenin en büyük sorunu istihdam sorunudur. GAP ile birlikte bu sorunu çözeceğimize inanıyoruz. GAP, Güneydoğu'da Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak'ın geleceğini etkileyecek.”


  Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren'in koordinasyonunda GAP ile ilgili yapılan çalışmalarda, bölgedeki tüm sivil toplum kuruluşlarının, siyasi parti temsilcilerinin taleplerinin alındığını da hatırlatan Akyıl, her platformda Cumhurbaşkanına, Başbakana GAP'ın bölge için çok önemli bir proje olduğunu ifade ettiklerini sözlerine ekledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı