Gündem Haberleri

  Erdoğan'dan Peres'i şaşırtan davranış

  Hürriyet Planet
  12.10.2011 - 16:38 | Son Güncelleme:

  İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, İsrailli esir asker Gilad Şalit'in serbest bırakılmasına yardım eden Türkiye'nin bu tutumu karşısında şaşırdığını söyledi.

  Ynetnews.com'un haberine göre, Hamas'la yürütülen müzakerelerin başındaki İsrailli yetkili David Meidan'la gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Peres, varılan anlaşmaya katkılarından dolayı Ankara'yı övdü.

  "Türk hükümetinin duruşu karşısında hoş bir şaşkınlık yaşadım. Her şeyi bir kenara koydular ve siyasetin insani konuların önüne geçmesine izin vermediler" diyen Peres, "Bana bunun (Türk) istihbarat servislerine birlikte çalışma talimatı veren Başbakan Recep Tayyip  Erdoğan'ın emriyle yapıldığı söylendi" ifadesini kullandı.

  İsrail ve Hamas, Haziran 2006'dan bu yana Gazze'de tutulan Şalit karşılığında İsrail cezaevlerinde bulunan 1027 Filistinli tutuklunun serbest bırakılması konusunda Mısır ve Almanya'nın arabuluculuğunda anlaştı.

  Şalit’in serbest bırakılması konusunda Türkiye de gerek Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün dışişleri bakanı olduğu dönemde gerekse Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu nezdinde Hamas yöneticileriyle temaslarda bulunmuştu. İsrail basını en son Temmuz ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Şalit konusunda devreye girdiğini yazmıştı.

  HAMAS TARAFTARLARI "ZAFER"İ KUTLAMAK İÇİN SOKAKLARA DÖKÜLDÜ / FOTO GALERİ

  İSRAİL'DE ŞALİT SEVİNCİ / FOTO GALERİ

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı