Gündem Haberleri

  Erdoğan'dan öğrenci affı için '330'u bulun' talimatı

  Ankara
  15.03.2005 - 10:27 | Son Güncelleme:

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yüksek öğretim kurumlarıyla ilişiği kesilen öğrencilere geri dönüş yolu açan af yasasının ikinci görüşmelerine milletvekillerinin tamamının katılması ve yasanın en az nitelikli çoğunluk olan 330 oyla kabul edilmesi talimatını verdiği kaydedildi.

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in, genel ve özel af niteliği taşıdığı için Meclis üye tam sayısının beşte üçlük çoğunluğuyla kabulü gerekirken, bu sayıya ulaşılamadığı için TBMM’ye geri gönderdiği 5306 sayılı "Yükseköğretim Kanununa Geçici Maddeler Eklenmesine Dair Kanun"un ikinci kez görüşülmesinde AKP tedbirli davranıyor.

   

  RİSKE GİRİLMEDİ

   

  Cumhurbaşkanı Sezer’in 2 Mart 2005 tarihindeki vetosunun hemen ardından yasanın TBMM’deki ikinci görüşmesi, çok sayıda milletvekili ve Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in Ankara’da olmaması nedeniyle ertelendi. Anayasa’nın af yasaları için şart koştuğu Meclis üye tam sayısının beşte üçü çoğunlukla kabul edilememesi riski nedeniyle ikinci görüşme bu haftaya ertelendi.

    

  Başbakan Erdoğan, yasanın mutlaka Cumhurbaşkanı Sezer’in vetosuna gerekçe gösterdiği beşte üç çoğunluğa denk gelen 330 oyla kabul edilmesi yönünde uyarıda bulundu. Erdoğan, AKP’li milletvekillerine "Genel Kurul’daki görüşmelere mutlaka katılın ve 330 oyu bulun" talimatı verdiği öğrenildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı