Gündem Haberleri

  Erdoğan'dan gazeteci Arcayürek'e tazminat davası

  A.A
  12.07.2007 - 10:16 | Son Güncelleme:

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, KanalTürk televizyon kanalında yayınlanan “Politika Durağı” adlı programda “kişilik haklarına saldırıda bulunduğu” iddiasıyla gazeteci Cüneyt Arcayürek ve televizyon kanalı aleyhine 10 bin YTL'lik manevi tazminat davası açtı.

  Başbakan Erdoğan'ın avukatı Fatih Şahin tarafından açılan davanın dilekçesinde, KanalTürk televizyon kanalında, 10 Haziran 2007 tarihinde yayınlanan “Politika Durağı” adlı programda, Arcayürek'in, “Erdoğan'ın şahsiyet haklarına tecavüz niteliğinde; şeref, haysiyet ve onuruna yönelik tahkir ve tezyif edici beyanlarda, fevkalade ağır, katlanılması ve tahammülü gayrı kabil hakaretlerde bulunduğu” iddia edildi.

  Dilekçede, Arcayürek'in, söz konusu programda, “Bunların hiçbir şeyine inanmıyorum ben hiçbir şeyine. Yani ne söylediklerine, ne adım attıklarına, ne yapacaklarını söylediklerine hiçbir şey, hepsi yalan bunların. Bunların içleri de yalan, dışları da yalan. Yalancı bunlar...” şeklinde ifadeler kullandığı aktarıldı.

  Arcayürek'in, söz konusu programdaki ifadelerinin, siyasi eleştiri sınırlarını aştığı ve gerçek dışı olduğu savunulan dilekçede, Erdoğan'ın, söz konusu ifadelerle küçük düşürülerek, halkın kin ve nefretine maruz bırakılmak istendiği öne sürüldü.

  Dilekçede, “Davalıların, eleştiri ve ifade özgürlüğü hak ve görev sınırlarını aştığı, Erdoğan'ın kişilik haklarına ve değerlerine karşı ağır saldırıda bulunduğu açıkça ortadadır” denildi.

  Söz konusu ifadelerle Erdoğan'ın “kişilik haklarının ağır biçimde saldırıya uğradığı” savunulan dilekçede, KanalTürk televizyon kanalı ve gazeteci Arcayürek'ten, yayın tarihinden itibaren işleyecek yasal faiziyle birlikte 10 bin YTL manevi tazminat talep edildi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı