GeriGündem Erdoğan'dan Fransa'ya Ermeni resti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erdoğan'dan Fransa'ya Ermeni resti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Ulusal Meclis Başkanı Jean-louis Debre’ye, sözde Ermeni soykırımı iddialarının tarihçilere bırakılması gerektiğini, bu konuda Ermeni tarihçilerinin iddiaları kadar Türk tarihçilerinin iddialarının da olduğunu kaydetti.

Başbakanlık merkez binada gerçekleşen Erdoğan Debre görüşmesi yaklaşık bir saat sürdü. Görüşmede, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Türkiye ve Fransa arasındaki ortak değerlerden söz ederken demokrasi, özgürlükler, insan hakları ve hukukun üstünlüğüne büyük önem verdiklarini kaydetti. Edinilen bilgiye göre Erdoğan, AB sürecinde Türkiye’nin ortaya koyduğu reformların etkili şekilde uygulanması üzerinde durdu. Erdoğan ayrıca, Türkiye’nin AB üyeliğinin iki ülke arasındaki ilişikleri daha ileri götüreceğini ifade etti.

Debre’nin sözde Ermeni soykırımı iddialarını anımsatması üzerine ise Erdoğan, bu konunun tarihçilere bırakılması gerektiğini, Ermeni tarihçilerin iddiaları varsa Türk tarihçilerinin de iddiaları olduğunu vurguladı. Erdoğan, Osmanlı arşivlerinin incelenebileceğini, yeni arşivlerin de açıldığını kaydederek, iddiaların doğruluk ve yanlışlıklarının arşivlerden görülebileceğini kaydetti. Erdoğan, Türkiye’deki Ermeni vatandaşlarıyla ilgili bir sorun olmadığını belirterek, Türkiye’nin arşivlerini açtığını, ancak Ermenistan’ın halen kendi arşivlerini açmadığını vurguladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle