GeriGündem Erdoğan'dan Bush'a telefon
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  24
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erdoğan'dan Bush'a telefon

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı George W. Bush ile Ermeni iddialarına ilişkin yasa tasarısı konusunu görüştü.

Erdoğan, görüşmede ABD Kongresinde ele alınması beklenen, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarına ilişkin yasa tasarısının Türkiye-ABD arasındaki “stratejik ortaklık ilişkisine zarar vereceğini” dile getirdi. Erdoğan'ın, “tasarının Türkiye ve ABD'nin çıkarlarına hizmet etmediği gibi, Türkiye ile Ermenistan arasında ilişkilerin gelişmesi yönündeki çabalara darbe vuracağını”' söylediği belirtildi.

Bush'un da, Amerikan yönetimi olarak, “Türkiye-ABD ilişkilerine zarar verecek böyle bir tasarısının kongreden geçmemesi için kararlı bir şekilde çalışacaklarını” ifade ettiği, “tasarıyla ilgili kendisinin de kaygıları olduğunu dile getirdiği” kaydedildi.

 Tasarının, Türkiye ile ABD arasındaki stratejik ortaklık ilişkisine zarar vereceğini vurgulayan Erdoğan'ın, “Ermenistan'a yaptığı ortak tarih komisyonu kurma önerisinin hala geçerli olduğunu, ancak bu konuda Ermenistan'dan olumlu bir cevap gelmediğini” söylediği de kaydedildi.

Başbakan Erdoğan'ın, ABD Başkanı Bush ile yaptığı görüşmede, “tasarının Türk ve Amerikan halklarının çıkarlarına hizmet etmediği gibi Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin gelişmesi yönündeki çabalara da darbe vuracağını belirttiği” ifade edildi.

“SİZİ ANLIYORUM”

ABD Başkanı Bush'un da, görüşmede, “Sizi anlıyorum” diyerek, tasarıyla ilgili kendisinin de kaygıları olduğunu, Erdoğan'ın kaygılarını paylaştığı dile getirdiği ifade edildi.

Bush'un, Amerikan yönetimi olarak, Türk Amerikan ilişkilerine zarar verecek böyle bir tasarının Kongre'den geçmemesi için kararlı bir şekilde çalıştıklarını söylediği bildirildi.

Başkan Bush'un, ayrıca Başbakan Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinden çalışma arkadaşlarına da bahsedip bu konuda daha yoğun çalışmalarını isteyeceğini ifade ettiği de öğrenildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle