GeriGündem Erdoğan'dan Baykal'a 'aday' yanıtı: Virüs hareketi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erdoğan'dan Baykal'a 'aday' yanıtı: Virüs hareketi

Erdoğan'dan Baykal'a 'aday' yanıtı: Virüs hareketi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın, “Abdullah Gül’ün yüzde 49’un adayı olarak çıkması durumunda bunun değerlendirilebileceği”ne ilişkin sözlerine “Onu değerlendirmeyi gereksiz buluyorum. Bu tamamen bir virüs, bir fitne hareketidir. Sayın Baykal bu işleri oynamayı bıraksın da kendi başının çaresine baksın” diye yanıt verdi. Rusya’ya hareketinden önce basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, özetle şunları söyledi:

REVİZYON GÜNDEMDE YOK

(Kabine revizyonu) Şu anda hükümetin gündeminde böyle bir şey yok. Böyle bir teklifle Sayın Başbakan bana gelmiş değil. Ama dünkü (önceki gün) yapılan katılım programının ardından bir araya gelişimiz ve tabii ki özellikle devlette atılan bazı adımlar var. Bu adımlarla ilgili beraber görüşmemizi gerektiren konular vardı. Bunları paylaştık.

DOĞMAMIŞ ÇOCUĞA DON BİÇİYORSUNUZ: (Parti yönetiminde tasarrufunuz olacak mı?) Şimdi siz doğmamış çocuğa don biçiyorsunuz. Daha durun bakalım, gerçekleşsin, resmen böyle bir görev tevdi edilmesi halinde atılacak adımları görme imkânınız olacak. Ülkenin genel profilini değerlendirmek suretiyle, 81 vilayetin adeta temsilini gördüğü bir yapının oluşması her zaman benim şiarım olmuştur. Bütün ilgili arkadaşlarımızla istişarelerimizi yaparız. Bu istişareler neticesinde ideal olanı tespit etme fırsatı olur, eğer irade bize bu görevi verirse.

ASIL OLAN AYKIRI SESLERE TAHAMMÜL EDEBİLMEK: (CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘80 milyonun Cumhurbaşkanı olmaz’ sözleri) Kendisine bir tavsiyem var. Siyasi tarihi okusun, öğrensin. Kendi partisinin siyasi tarihini öğrenirse, hele hele dün (önceki gün) yaptığı konuşmayla zaten kimlerin temsilcisi olduğunu da çok açık ortaya koydu. ‘Aykırı sese tahammülüm yok, gereğini yaparım’ dedi. Aykırı sesler her zaman, her yerde olacaktır. Asıl olan ona tahammül edebilmektir. Tavsiyem şu. Partisinin siyasi geçmişini, hep övünüyor ya, onu iyi öğrenmesi okuması lazım. Gazi Mustafa Kemal’den İnönü’ye kadar onları iyi değerlendirir okursa bunu da öğrenecektir diye düşünüyorum.

ONLAR SİYASİ CİNAYET İŞLEMİŞTİR

(AK Parti’de neler hissettiniz?) O yapının ilk harcından itibaren emeğim var, temelini attık, hamdolsun ortaya güzel bir projeyle beraber güzel bir eser çıkardık. Burada tabii duygusal olmamak mümkün değil, 979 gün de az bir süre değil. Zaten o yasayı, o Anayasa’yı kimler hazırlamışsa, orada ‘partisinden istifa etmesi gerekir’ kaydını oraya kimler düşmüşse, onlar siyasi bir cinayet işlemiştir. Bunun kadar yanlış bir şey olabilir mi?

KAYDI OLMASA NE YAZAR: Şimdi benzetmeler yapıyor, ‘maça çıkan kişi partili olur mu, öyle bir hakem partili olur mu’ veya ‘bir takımın üyesi olur mu’ gibi ifadeler, yaklaşımlar çok yanlış. İlla orada üye olması şart değil ki onun gönül dünyasında bir takım yatıyor mu, yatıyor. Orada kaydı olsa ne yazar, olmasa ne yazar. Mesele, aranan nedir? Adil olarak o işi yönetmektir. Bu maçta da adil yönetmektir ama ülkeyi de adil yönetmektir.

BU BİR FİTNE, VİRÜS HAREKETİDİR: Milli iradeye biz saygı duyduğumuz sürece, eğer adil olmayan bir yönetim söz konusuysa zaten görevi tevcih eden millet, ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’, verdiği gibi almasını da bilir. Olay bu kadar basit. Onu kabul etmezsiniz, bunu kabul etmezsiniz, en sonunda bunu da mı kabul etmiyorsunuz, ‘haydi millete.’ Şimdi milletin verdiği bu kararı da kabul etmiyorlar. Ya siz neyi kabul edeceksiniz? Böyle bir garabet olur mu? İşte CHP zihniyeti budur. Hep aynı senaryo. Bu oynanmıştır, oynanıyor.

(Deniz Baykal’ın açıklamaları) Onu değerlendirmeyi gereksiz buluyorum. Bu tamamen bir virüs hareketidir, bir fitne hareketidir. Sayın Baykal bu işleri oynamayı bıraksın da kendi başının çaresine baksın.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle