Gündem Haberleri

  Erdoğan'dan ABD'ye mesaj

  Hürriyet Haber
  12.10.2007 - 10:49 | Son Güncelleme:

  Dünya basınının Türkiye yorumları için tıklayın...

  TÜRKİYE DAHA ÖNCE 4 KEZ SINIR ÖTESİ HAREKAT YAPTI İŞTE SONUÇLARI

  Türkiye'nin iki hafta içinde 30 şehit verdiğini ve bunlara ilanihaye (sonsuza kadar) katlanılmasının mümkün olmadığını belirten Erdoğan, “Eğer komşuda terör besleniyorsa, orada da terör konuşlanmışsa, eğitimini, her şeyini orada alıyorsa, buna karşı tabii ki onlar bir şey yapmıyorsa, bizim yapacağımız bir şeylerin olması lazım” diye konuştu.

  Başbakan Erdoğan, Marmara İlahiyat Vakfı Camisi çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

  Bir gazetecinin, “Olası bir sınır ötesi operasyonunun dış dünyada özellikle ABD ve AB'den tepki çekeceği söyleniyor” sözleri üzerine Erdoğan, şunları kaydetti:

  “Bu yola girdikten sonra artık onun hesabı yapılmıştır, faturası bedeli ne olursa olsun, bu bedel de karşılanır. O kararı vermeden önce enine boyuna zaten tartışılacaktır. Yapılacak olan iş budur. Bunun bir çok artısı eksisi vardır. Böyle bir kararı zaten verenler de bunun muhakkak değerlendirmesini yapacaklardır. Ama bu karar verilirken, burada ülkemizin menfaati esastır. Bizim, Irak'ın üzerinde, Irak'ın siyasi birliği, beraberliği, toprak bütünlüğü içerisinde Irak'ın merkezi yönetimi ile alakalı herhangi bir hesabımız, yaptırım düşüncemiz söz konusu değildir.”

  “İSTİŞARE İÇİN...”

  Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin üçlü mekanizmada hassasiyetle görev yaptığını, Irak merkezi yönetimi ile görüşmeleri olduğunu dile getirerek, hatta Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile bir mutabakat metnine de birlikte imza attıklarını hatırlattı.

  Ardından güvenlik konularını içeren bir anlaşmayı İçişleri Bakanlığının karşılıklı olarak imzaladığını belirten Erdoğan, bunun henüz Irak Parlamentosundan geçmediğini ve geçmediği sürece de geçerliliği bulunmadığını vurguladı.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “İki hafta içinde 30 şehidimiz var. Bunlara bizim kalkıp da ilanihaye katlanmamız mümkün değil. Eğer komşuda terör besleniyorsa, orada da terör konuşlanmışsa, eğitimini, her şeyini orada alıyorsa, buna karşı tabii ki onlar bir şey yapmıyorsa, bizim yapacağımız bir şeylerin olması lazım” diye konuştu.

  Erdoğan, bir soru üzerine, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy'un geri çekilmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını belirterek, kendisini Dışişleri Bakanlığının istişare için Türkiye'ye çağırmış olabileceğini söyledi.

  ÇOCUKLARA 5 YTL BAYRAM HARÇLIĞI

  Erdoğan, evinin önünde kendisini karşılayan vatandaşlara ve çocuklara el salladı. Daha sonra Başbakanlık korumaları, çocuklara 5'er YTL bayram harçlığı verdiler. Bazı çocuklara da oyuncak hediye edildi.

  Bu arada, Devlet Bakanı Nimet Çubukçu da Bahçelievler Şeyh Zayed Çocuk Yuvası'nda kalan 0-12 yaş grubundan 5 çocukla birlikte Başbakan Erdoğan'a bayram ziyaretinde bulundu.

  Erdoğan, Ramazan Bayramı'na bir bayram sevinci ile giremediklerini ve şehitlerin acısının yüreklerinde olduğunu belirterek, şehit aileleri ile tüm milletin Ramazan Bayramı'nı tebrik etti.

  Erdoğan, Marmara İlahiyat Vakfı Camisi çıkışında basın mensuplarının bayramını kutladı. Bayrama ilişkin duygularını dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

  “Bu bayrama maalesef bir bayram sevinciyle giremiyoruz. Şehitlerimizin acısı yüreğimizde olan bir süreçte giriyoruz. Allah'tan şehitlerimize rahmet diliyorum, ailelerin bayramını özellikle tebrik ediyorum ve tüm milletimizin Ramazan Bayramı'nı tebrik ederken, İslam alemine hayırlar getirmesini ve insanlık için barışa vesile olmasını temenni ediyorum. Ülkemizin birlik, beraberlik ve dirliğine vesile olmasını temenni ediyorum. Bayramlar, birliğin, beraberliğin simgesidir. Özellikle değerlerimize çok farklı bir konumu ve yeri vardır. Bu anlayış içerisinde bayramımızı inşallah kutlamış oluruz.”

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı