Gündem Haberleri

  Erdoğan'a inat yenilikçilere tasfiye

  Hürriyet Haber
  13.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  FP Lideri Recai Kutan, İstanbul zirvesinde örgütteki tasfiyeler nedeniyle kendisini kıyasıya eleştirip, buna son verilmesi uyarısında bulunan Tayyip Erdoğan'a, yenilikçi kanadın en büyük destekçilerinden Diyarbakır İl Başkanı Fehmi Uyanık'ı dün görevinden alarak yanıt verdi. Kutan, Uyanık'ın ardından, yine kongrede yenilikçi kanada büyük destek veren Şanlıurfa İl Başkanı Servet İzol'u da görevden alıyor.

  Kutan, Uyanık ve İzol'un görevden alınmalarına ilişkin GİK'ten daha önce çıkardığı, ancak yenilikçilerin tepkileri üzerine askıya aldığı kararları, Erdoğan ile görüşmesinin ardından uygulamaya koydu. Uyanık'ı dün görevden alan Kutan'ın, İzol'u da bir iki gün içinde görevden alacağı bildirildi. İzol'un ağabeyi Şanlıurfa Milletvekili Zülfikar İzol da, kongrede yenilikçilerin listesinde yer almıştı. Daha önce de yenilikçilerin destekçilerinden Kars İl Başkanı Mahmut Güven ile Yozgat ve İçel merkez ilçe başkanlarını görevden alan Kutan'ın, Düzce-Gümüşova ve Gaziantep-Şahinbey ilçe başkanlarını da görevden almaya hazırlandığı belirtildi.

  Diyarbakır İl Başkanı Uyanık, kongrede, ‘‘Galileo de ‘dünya dönüyor' dediği için ölüme mahkûm edildi. Ama Galileo, idama giderken bile ‘dünya dönüyor' demeye devam etti. Evet, ‘dünya dönüyor', kimse bu dönüşe ve değişime karşı duramaz’’ sözleriyle Kutan ve gelenekçi ekibine savaş açmıştı. Bu operasyon , Erdoğan'ı ‘‘Tavrı hoş değildi, yanlıştı, üzüldüm’’ diye eleştiren Kutan'ın ‘‘intikamı’’ yorumlarına neden oldu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı