Gündem Haberleri

  Erdoğan: Yanlış tipler ayıklanmalı

  A.A
  11.11.2009 - 22:38 | Son Güncelleme:

  Başbakan Erdoğan, TBMM'deki görüşmeler sırasında pankart açılmasını çirkin bulduğunu söyledi. Erdoğan her kurumda yanlış tipler olduğunu ve bunların ayıklanması gerektiğini belirtti.

  Başbakan Erdoğan, Aydın Menderes'i İncek Alacaatlı köyü Çakırbeyi villalarındaki evinde ziyaret etti.

  Erdoğan, bu sırada Aydın Menderes ile röportaj için evinde bulunan özel bir televizyonun canlı yayın programına katılarak soruları cevaplandırdı.

  YANLIŞ TİPLER AYIKLANMALI

  Başbakan Erdoğan, “İrticayla Mücadele Eylem Planı”yla ilgili soru üzerine sürece yönelik çalışmaların sürdürüldüğünü ifade ederek, şunları kaydetti:
  “Silahlı Kuvvetlerimizle irtibat halindeyiz. Nerede ne tür eksikler var? Bunların üzerinde duruyoruz. Çünkü Türk Silahlı Kuvvetlerimiz devletimizin güçlü unsurlarından, organlarından bir tanesi ve tahribe gelmez. Tahribin yapılması doğru değildir diye düşünüyorum. Onun için de bunu bir lüks haline getirenler var, ama Türkiye böyle bir lüksü kaldırmaz. Bunu görmemiz lazım. Onun için de güç birliği, el birliği yapmamız lazım ama bu kurumlarımız arasında da yanlışları olanları, lekeli olanları da asla barındırmamamız lazım. Bu Silahlı Kuvvetlerimizde olabilir, bu diğer güvenlik örgütlerimizde diğer tüm devletin birimleri içinde olabilir. Ne kadar yanlış tipler varsa, yanlış insan varsa bunları devlet olarak ayıklamamız lazım ki... Yarınların Türkiye'si güçlü bir devlet eliyle yürüyecektir, kurulacaktır. Buna inanıyorum ve bunun adımlarını da kararlı bir şekilde atıyoruz.”

  PANKART PROTESTOSU

  Erdoğan, “TBMM'de Demokratik Açılım çalışmalarıyla ilgili oturumda muhalefetin takındığı tavrı, pankart açılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna  üzerine ise, şunları söyledi:

  “Parlamento'daki tabloları Türk demokrasisi adına çok çirkin buldum. Bunu yaşamak istemezdim. Yaşayınca da milletimin özellikle partilerin yapılarını görmesi bakımından anlamlı oldu. Bundan uzun bir süre önce izleyiciler arasında böyle bir pankart açma olayı yaşanmıştı. TBMM'de o zaman tabii açılan davalar neticesinde yanılmıyorsam bir 3 yıl gibi bir mahkumiyet söz konusu olmuştu. Bugün ise tabii Cumhuriyet Halk Partisi sorulduğu zaman 'Biz Türk siyasetinin duayeniyiz' demelerine rağmen İç Tüzüğe tamamıyla ters olan böyle bir yanlışı adeta bir miting meydanına genel kurulu çevirme gayretleri... Bir taraftan bugün 10 Kasım'da 'böyle bir görüşme yapılmasın' derken, böyle bir tabloyu burada Parlamento'ya ve Türk halkına yaşatmaları çok çirkin oldu. Ben özellikle Türk demokrasisi adına üzüldüm. Çünkü Türk demokrasisi bunları görmemeli, yaşamamalı.”

  Erdoğan, muhalefetin yanlışları ortaya koyarken katkı yapmayı da ihmal etmemesi gerektiğini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:
  “Çünkü muhalefetin görevi beyaza kara, karaya beyaz demek değildir. Muhalefet aynı zamanda iktidara katkı sağlar. Yeri geldiği zaman eleştirilerini yapar. Zaten demokraside muhalefetsiz iktidar olmaz. İki tane bunun unsuru vardır. Birisi iktidardır, birisi muhalefettir. Birisi olmadığı zaman o demokrasi eksik demokrasidir. Biz bunu böyle görüyoruz. Bu eksiği gidermek istiyoruz, ama ne yazık ki üzerimizde iki tane görev var. İktidar da biziz, muhalefet de biziz. Böyle bir yapıyla karşı karşıyayız. Temenni ederim ki bunu aşarız. Tabii zorlukları biliyoruz, bu zorlukları bile bile önümüzdeki süreci 2011'e kadar sabırla, adeta böyle çelikten sinirle inşallah götüreceğiz.”

  DP-ANAVATAN BİRLEŞMESİ

  “DP-Anavatan birleşmesinin muhalefet boşluğunu doldurup dolduramayacağına” yönelik bir soru üzerine Erdoğan, Aydın Menderes'in konuya ilişkin görüşünü merak ettiğini söyledi.

  Sunucunun “Aydın Bey çok ümitli görmüyor açıkçası” demesi üzerine Erdoğan, gülerek, “O zaman benim birşey söylememe gerek yok. Onları benden çok daha iyi tanır” dedi.

  Erdoğan, “Sürpriz ziyaretlere nasıl zaman buluyorsunuz?” sorusuna “Bunlara zaman bulamayacaksanız bu işi yapmayacaksınız, olay bu kadar basit” yanıtını verdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı