GeriGündem Erdoğan: Türkiye AB'de takdir ediliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erdoğan: Türkiye AB'de takdir ediliyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin, AB sürecinde ilk defa sorgulanan ülke olmaktan çıkarak, takdir edilen ve destek olunan ülke konuma geldiğini söyledi.

Erdoğan, 2004 yılında tek haneli enflasyon rakamlarını yakalamanın gayreti içinde olacaklarını bildirdi.
  
Erdoğan, partisinin TBMM Grup toplantısında yaptığı konuşmada, İtalya'nın Başkenti Roma'da katıldığı AB toplantısına ilişkin bilgiler verdi.
  
3-4 Ekim 2003 tarihleri arasında Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile AB Hükümetlerarası Konferansı'na katıldıklarını hatırlatan Erdoğan, konferansla ilgili bilgi verirken devlet ve hükümet başkaları ile gerçekleştirdiği temasların son derece yararlı olduğunu söyledi.
  
Konferansta Türkiye'nin Avrupa'da yükselen bir değer olduğuna, Meclis'teki çalışmaların dış çevrelerde nasıl itibar gördüğüne tanık olduklarını anlatan Erdoğan, şöyle devam etti:
  
''Türkiye, AB sürecinde ilk defa sorgulanan ülke olmaktan çıkmış, takdir edilen, destek olunan ülke konuma gelmiştir. Bu Cumhuriyet tarihimizin en önemli diplomatik başarılarından birisidir. Bunun altında AK Parti'nin ve çalışmalara katılan Meclis'imizin imzası vardır. Bu sürece emek veren herkese takdirlerimi, teşekkürlerimi ifade ediyorum.
  
Türkiye'nin AB sürecinde aldığı mesafe, milletten aldığımız emaneti dirayet ve sadakatle taşıdığımızın en çarpıcı sonucudur. Bu toplantılara üye ülkeler katılır ve dönem başkanı aday ve aday adayı ülkeleri çağırarak alınan karalar hakkında bilgilendirirdi. Bu defa biz, aynen üye ülkeler gibi toplantıya katıldık. Herkes hangi sürede konuştuysa biz de aynı sürede konuşma imkanı bulduk. Öğleden sonra da Dışişleri bakanları ile birlik Sayın Gül, müzakereleri yürüttü.
  
Anlaşma taslağı konusunda fikirlerimizi çok açık ve net sunma fırsatı bulduk. Gelinen noktada AB sürecinde ne kadar mesafe katettiğimizi ve üye olmadan ne kadar yol aldığımızı anlattık. Bu iyi tablo bizi rehavete sürüklememeli. Yasama ve yürütme olarak daha yapmamız gereken çok iş var. Yasa bazında eksiklerimizi tamamlarken bir taraftan da çıkarılan yasaların uygulanmasını ve işletilmesini sağlamamız gerekiyor.

Yasalar uygulanmak için çıkarılır. AB ile ilgili süreçte iki önemli başlık vardı: Uyum yasası... O halledildi, ikincisi uygulama... Uygulamayı başarıyla sürdürmemiz lazım. Bu hedefleri yakalayacağımıza yürekten inanıyorum.

Bu Meclis, Türkiye'nin AB'ye doğru yolculuğunun en önemli dinamiği olarak adını tarihe onurla yazdıracaktır. Gelin şimdiden bu manevi madalyayı göğsümüzü takalım. Gelin Anadolu'yu, gelin Ortaasya'yı, gelin İslam coğrafyasını Avrupa ile kaynaştıracak o barış köprüsünü kurmanın gururunu birlikte yaşayalım.''
   
27 YILIN EN DÜŞÜK ENFLASYONU
    
Erdoğan, yürüttükleri disiplinli ve üretken politikalar sonucu son 27 yılın en düşük enflasyonunu yakaladıklarını bildirerek, ''bazılarının inanmakta zorluk çektiği ve buna kılıflar bulmaya çalıştığı rakamlar, AK Parti'nin bu milletin yüz akı almak için ne kadar büyük bir gayretle çalıştığını kanıtladı'' diye konuştu.
  
Eksi enflasyonla yaşanan trendin daha da gelişeceğini kaydeden Erdoğan, AK Parti'nin, etrafta kimse bulunmasa bile kendisi ile yarışacağını ve yerinde saymayacağını söyledi.
   
TEK HANELİ ENFLASYON

Yıllık yüzde 20 enflasyonun tutturulmasının kesin gözüktüğünü ifade eden Erdoğan, ''Şimdi yeni bir hedef koyuyorum: 2004 yılında tek haneli enflasyon rakamını yakalamanın gayreti içinde olacağız'' dedi.
  
Erdoğan, ülke ve millet için yaptıklarını görmeyenlerin olduğunu ifade ederek, ''varsın inanmasınlar... Biz milletimize inanıyoruz. Milletimiz bize inanıyor. Bu inanç ve bağlılık bize yetti. Enflasyon canavarını yendik, yaptıklarımızı gölgelemek isteyenler varsa onların adının, enflasyonla beraber nasıl aşağıya düştüğünü hep beraber göreceğiz'' diye konuştu.

EKONOMİNİN GİDİŞİ

Erdoğan, Türkiye'de sağduyusunu kaybetmemiş herkesin ekonomide bir şeylerin hızla değişmekte olduğunu ve piyasaların yeniden nefes aldığını gördüğünü belirterek, faizlerdeki düşüşün sürdüğünü, faiz dışı fazlada yüzde 6.5 gibi bir iddialı hedefin rahatlıkla tutturulduğunu, aynı hedefi 2004 için koymakta da çekinmediklerini söyledi.
  
Millete güvenlerinin tam olduğunu, bu milletin önüne bir hedef koyma cesareti ve kabiliyetini gösteren herkesin bunun karşılığını fazlasıyla alacağını anlatan Erdoğan, kendilerinin de bu potansiyele güvenerek milletin önüne yüzde 5'lik büyüme hedefi koyduklarını belirtti.

Erdoğan, ''Ekonomik programımızı tavizsiz uyguladık. Milletimiz tüm potansiyeliyle bu büyük mücadeleye omuz verdi. Bu birlik beraberlikle bu hedeflerin daha iyisini yakalayabilecek duruma geldik'' dedi.
  
Hiçbir ekonomik programın arkasında millet desteği olmadan başarı şansının olmadığına dikkati çeken Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
  
''Bu yüzdendir ki, şükran borçlu olduğumuz halkın bu desteğine, bu büyük teveccühünü boşa çıkartmamalı, bugüne kadar nasıl çalıştıysak bundan sonra da onun üstüne çıkarak çalışmalıyız.

Bu milletin refahını, mutluluğunu sağlamak, yüzünün güldüğünü, ocağının şenlendiğini görmek hepimizin boynunun borcudur. Esasen siyasetten anladığımız da budur. Bu konuda sizlere güveniyorum. Vekaletiyle onurlandırıldığınız bu millete layık birer siyasal olgunluk portresi çizebilecek durumdasınız.''
   
''SİZLERDEN ÖZEL RİCAM''
   
Erdoğan, milletvekillerinden özel bir ricası olduğunu vurgulayarak, ''Türkiye'de bugüne kadar öyle ya da böyle sürdürülmüş siyasi alışkanlıklara metelik vermeyin'' dedi.
  
En önemli hedeflerinin milletin derdini çözmek ve önüne yeni  ufuklar açmak olduğuna işaret eden Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
  
''Sağdan, soldan lüzumsuz esintiler olabilir. Hele hele siyasette bunlar, bu işin demirbaşlarıdır. Bu havayı estirirler. Sizin olgunluğunuz inanıyorum ki, bütün bu rüzgarları boşa çıkaracaktır. İçi boş söylentilerle asla vakit kaybetmeyin.

"KISIR ÇEKİŞMELERE KAPILMAYIN"

Yerinde saymak bunun başka biçimidir. Türkiye'yi uzun yıllar boyunca bütün gayreti hep şu yolda kaybolmuştur, bunlara cevap vermekle... Hiçbir zaman vaktinizi, enerjinizi bu tür kısır çekişmelere kaptırmayın.
  
Biz ileriye bakarak insanımızın önüne açarsak, o tür kısır çekişmeler de sonbahar yaprakları gibi sararıp dökülecek. Vaktimizin her dakikasını Türkiye, çocuklarımız, yarınlarımız için kullanmalıyız. İmkanlarımızın tamamını bu ülkenin hayırlı işleri için seferber etmeliyiz. Allah hayır için çalışanın yardımcısıdır, şer için değil...''
   
''AKP SÖYLEMİNİ KAYBETMEYECEK''
   
Erdoğan, dolaştıkları bütün illerde halkın ilgisini, teveccühünü gördüklerini, tüm sıkıntılara rağmen işsizliğin bu kadar kadar büyük olduğu Türkiye'de halkın
AKP iktidarını güvenle karşıladığını kaydetti.
  
Kendilerinin başından beri ''ne aldanan olacağız, ne aldatılan olacağız' dediklerini anlatan Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:
  
''Bu polemiklerin içinde AK Parti, söylemini hiçbir zaman kaybetmeyecek. Birçok önemli başlıklar, önemli konular var. Bu önemli başlıklar ve konular, ülkemizin geleceğini aydınlatmaktadır.

MARJİNAL GRUPLAR

Ama bunları farklı yerlere çekmek, yorumlamak, adeta aklımızın ucundan geçmeyenleri bu ülkede yapacakmışız gibi göstermeye gayret eden mahfiller var.

Bunlar spesifik ve marjinal grupların yaptıkları işlerdir. Bunlara da cevap yetiştirmenin gayreti içinde olmamalıyız. Biz büyük düşünmeli, ülkemizi o tarihteki şanlı şerefli yerine yenidenoturtmanın gayreti içinde olmalıyız.''


Yorumları Göster
Yorumları Gizle