Gündem Haberleri

  Erdoğan-Türk görüşmesi böyle izlendi

  Ferit DEMİR- Cem EMİR- Muharrem KONTAZ- Ebubekir KARATOPRAK/DİYARBAKIR, (DHA)
  05.08.2009 - 15:56 | Son Güncelleme:

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, AKP Genel Başkanı sıfatı ile DTP Genel Başkanı Ahmet Türk'le biraraya gelmesi, Diyarbakır başta olmak üzere Tunceli ve Şırnak’ta büyük ilgiyle izlendi. Kahveler ve çay bahçelerindeki televizyonlardan görüşmeyi izleyen vatandaşlar, gelinen süreçten umutlu olduklarını dile getirdi.

  Vatandaşlar bulundukları kahve, çay bahçeleri ve işyerlerinde televizyonların başına geçip, merakla görüşmenin ardından yapılan açıklamaları izledi. Diyarbakır’da görüşme umut verici olarak değerlendirilirken, bazı vatandaşlar “Bu görüşme geç kaldı. Daha önce yapılmalıydı. Ancak yine gelişmelerden umutluyuz” görüşüde birleşti.

  Şırnaklılar da görüşmeyi olumlu bir gelişme olarak değerlendirdi.

  Tunceli’de de görüşme ilgiyle izlenirken, Tunceli Belediye Başkanı DTP'li Edibe Şahin, görüşmeye ilişkin gazetecilere sokakta açıklamalarda bulundu. Şahin, açıklaması sırasında askeri helikopterlerin uçması üzerine şunları söyledi:
  “Şu anda üzerimizde helikopterler uçuyor, bu tam da bu sürece uygun bir şey. Kürt sorununun geldiği noktada çatışmazlık sürecinin olumlu katkısı var. Keşke bu noktaya gelmek için 30 yıl beklemeseydik. Bu süreçte hala bazı eksiklikler var. Başbakan’ın DTP Genel Başkanı ile görüşmesi önemli ama, biz isterdik ki bu süreçte AKP Genel Başkanı değil, Başbakan olarak görüşsün. Ama herşeye rağmen çok olumlu bir adımdır bu.”

  ‘HEMEN ÇÖZÜM BEKLENEMEZ’
  Uzun süredir toplumsal barışın sağlanması konusunda genel anlamda böyle bir beklenti olduğunu savunan Edibe Şahin, şözlerini şöyle sürdürdü:
  “Bu bir adım. Ancak biz bu adımın daha cesaretle daha ileriye götürülerek bir Başbakan olarak Kürt sorununa daha cesur yaklaşımını bekliyoruz. Kürt sorunu yeni bir sorun değil yılların sorunu. Biz Kürt sorunu konusunda 30 yıldır söylüyoruz ama, demek ki bazı şeylerin toplumda olgunlaşması gerekiyor. Bu süreçte biraz daha bizim anlattıklarımız anlaşılmaya çalışıldı. En azından çözüm için bir çaba var bunu görüyoruz. Bu süreç uzun. Çok çabuk ve hemen bir çözüm beklenemez zaten, ısrarla bu süreci barışa doğru çevirmek gerekiyor.”

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı