Gündem Haberleri

  Erdoğan: Troyka'nın toplanmasını istiyoruz

  (a.a.)
  06.02.2006 - 22:01 | Son Güncelleme:

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İslam dünyasını rahatsız eden karikatür kriziyle ilgili, “Tüm AB üyesi ülkelerin başbakanlarına, Tüm dünya liderlerine bir mesaj yazacağım. Şu anda bunun üzerinde çalışılıyor. Bu arada TROYKA'nın toplanmasını istiyoruz” dedi.

  Başbakan Erdoğan, AK Parti MYK toplantısı için parti genel merkezine gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.
  Gazetecilerin, Bakanlar Kurulu toplantısının uzun sürdüğüne dikkati çekmeleri üzerine Erdoğan, “enine boyuna oturup tartışıp daha sonra atılması gereken adımların atılacağını” belirtti. Erdoğan, şunları kaydetti:

  “Medeniyetlerarası ittifakı tahakkuk ettirme, geliştirme yolunda adımlar attığımız böyle bir zamanda, peygamber efendimize yönelik, özellikle bu karikatür olayı, İslam dünyasında istenmeyen hareketlere vesile olmuştur. Tabii ki kırma, dökme, yakma bu tür şeyleri tasvip etmiyoruz. Edepsizce, ahlaksızca ve özgürlük tanımının tamamen dışında bir tavırla kalkıp bir yüce dinin peygamberine bu tür saldırıyı kabullenmemiz asla mümkün değil.”

  Başbakan Erdoğan, “güya bizde de bir karikatürist İsa aleyselama saygısızlık yapmış” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Asla, ben bugüne kadar, böyle bir şey ne duydum, ne okudum, ne gördüm, ne şahit oldum. Kaldı ki biz, Türkiye'de böyle bir şeyi lanetleriz. İsa aleyselamı, Musa aleyselamı, tüm peygamberleri, aynen kendi peygamberimiz gibi severiz, hiçbir ayrımcılığa tabi tutmayız. Bizim inancımızın da gereğidir.”

  Bakanlar Kurulu toplantısında, Trabzon'da mabet içinde rahibin öldürülmesi olayını da müzakere ettiklerini belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

  “Ülkemizde böyle bir olayın cereyan etmiş olması, gerçekten çok üzücüdür. Şu anda, güvenlik güçlerimiz, geniş manada çalışmalarını sürdürüyorlar. Bize gelmiş henüz net bir şey yok. Onunla irtibatlı olacağına inanmıyorum.”

  TROYKA'NIN TOPLANMASINI İSTİYORUZ

  Bir gazetecinin “İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero ile bir proje yürütüyorsunuz, Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen henüz bir özür dilemedi bu konuda yeni bir girişimizin olacak mı?”sorusuna, şu yanıtı verdi:
  “İspanya Başbakanı, değerli dostum Zapatero ile birlikte Herald Tribune'de yayınlanan bir mesajımız var. Şimdi ben, aynı zamanda Türkiye Başbakanı olarak bir mesajı tüm AB üyesi ülkelerin başbakanlarına yazacağım, tüm dünya liderlerine yazacağım, İslam dünyası liderlerine yazacağım. Şu anda bunun üzerinde çalışma yapılıyor. İslam Konferans Örgütü'nün yapmış olduğu çalışmalar var. bu arada Troyka'nın toplanmasını istiyoruz. Bu konuda yapılan çalışmalar var, işin takipçisiyiz. Sonuna kadar takip edeceğiz.”

  Bir gazetecinin, Avusturya'nın, Türkiye dahil 19 ülkeye ve İslam ülkelerine, vatandaşlarının gitmemeleri yönünde uyarı yaptığının hatırlatılması üzerine Erdoğan, “Bu tür uyarıları çok yanlış bulduklarını ifade etti. Erdoğan, “Bu tür olaylarda, vatandaşları oraya gitmemesi gibi bir çağrı, bir tavır içine sokmak yanlış. Türkiye başta olmak üzere, hiçbir İslam ülkesinde, dışarıdan gelen vatandaşa karşı olumsuz bir tavır olacağına asla inanmıyorum. Bu noktada halkıma kesin inancım, güvenim var” dedi.

  Başbakan Erdoğan, sözlerine şunları ekledi:

  “ Danimarka Başbakanı Rasmussen'e (Böyle bir endişeyi taşıyoruz dünyada medeniyetler çatışmasını isteyenler var, onlara zemin hazırlamayalım) dedik. Maalesef, şu anda, bu endişemizin tahakkuk etmiş olduğunu görüyoruz. Bu, çatışmayı isteyenleri sevindirir. Diyoruz ki İslam dünyası bunlara fırsat vermemeli, bunları sevindirmemeli. Tabii ki özgürlük sınırları içinde tavrını ortaya koymalıdır. Ama böyle yakarak, yıkarak, insan canına tasallut ederek, kast ederek değil”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı