GeriGündem Erdoğan Teziç yarın son yolculuğuna uğurlanıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erdoğan Teziç yarın son yolculuğuna uğurlanıyor

Erdoğan Teziç yarın son yolculuğuna uğurlanıyor

İstanbul'da dün sabah saatlerinde vefat eden Türkiye’nin önde gelen anayasaÿhukukçularından,ÿYÖK Eski Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, yarın son yolculuğuna uğurlanıyor.

81 yaşında hayatını kaybeden Prof. Dr. Teziç için yarın saat 11.00’de bir dönem rektörlük yaptığı Galatasaray Üniversitesi’nde tören düzenlenecek. Prof. Dr. Teziç’in cenazesi öğleyin Ortaköy’deki Büyük Mecidiye Camii’de kılınacak cenaze namazının ardından Aşiyan Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Daha önce kalp kapakçığı ameliyatı olan ve kalp yetmezliği tanısı konulan Teziç, Cuma akşamı İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi acil servisine kaldırılar, yoğun bakıma alınmış ve dün sabah yaşamını yitirmişti. İki oğlu bulunan Erdoğan Teziç’in ABD’de bulunan oğlu Kerem’in İstanbul’a gelmesi bekleniyor. Erdoğan Teziç’in Türkiye’de yaşayan diğer oğlu Kuthan Erkaya ve gelininin taziyeleri İstanbul’daki evlerinde kabul ettikleri öğrenildi.

 ERDOĞAN TEZİÇ HAKKINDA

 Galatasaray Lisesini bitiren Erdoğan Teziç, 1959 yılında da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Fransada Anayasa Hukuku ve Siyaset Bilimi üzerine lisansüstü eğitim yaptı. 1961 Anayasasını hazırlayan ekipte yer aldı. Galatasaray Lisesi müdürlüğü, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanlığı,Galatasaray Üniversitesi rektör yardımcılığı ve rektörlüğü görevlerinde bulundu.ÿ 8 Aralık 2003te Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığına atandı. 2004 yılında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından Türkiye Cumhuriyeti Liyakat Nişanı ile ödüllendirildi. Eylül 2004te de Fransa Cumhuriyeti tarafından Legion dHonneur (Fransa Devleti Onur Lejyonu Nişanının en üst derecesi olan Commandeur (Büyük Şövalye) rütbesine layık görüldü. Fakat aldığı bu nişanı, Fransa Ulusal Meclisinin Ermeni Soykırımı İnkar Yasasını kabul etmesinden dolayı, Fransa Büyükelçiliği aracılığı ile iade etti. 9 Aralık 2007 tarihinde de YÖK Başkanlığı görevinden emekli oldu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle