Gündem Haberleri

  Erdoğan: "Terör, kardeşliğimize zarar veremeyecek"

  M. Nuri ŞİRİN - Ahmet KAYA - İskender ZENGİN - Mehmet BULUT/ KAHRAMANMARAŞ, (DHA)
  19.10.2008 - 14:52 | Son Güncelleme:

  BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş'ta yaptığı konuşmada, terör saldırılarının Türk halkının bin yıllık geçmişi bulunan kardeşliğine, birliğine ve ülke huzuruna zarar veremeyeceğini belirtti.

  Erdoğan, “Bu teröristlerin bilmediği bir şey var. Bu toprakların tarihini, birliğini, dirliğini görmüyorlar. Bin yıldır kardeşliğimize kasteden niceleri oldu. Her seferinde birbirimize kenetlendik, bir ve bütün olarak aydınlık yarınlara yürüdük. İşte bunu bilmiyorlar, aramıza nifak sokabileceklerini, huzurumuzu bozabileceklerini sanıyorlar, yanılıyorlar” dedi. Erdoğan yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklar konusunda taviz vermeden ilerlediklerini söylerken de, “Bu işe bulaşmış arkadaşlar varsa biz asla bu konuda taviz vermedik, vermeyiz. Bir kısmını da partimizden ihraç ettik” diye konuştu.

  Kahramanmaraş’ta partisinin Kahramanmaraş Fuar Merkezi’ndeki merkez ilçe kongresine eşi Emine Erdoğan’la birlikte gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasında son aylarda Kahramanmaraş’tan verilen şehitlerin isimlerini tek tek sayıp, rahmet dilerken, terör örgütünün hain saldırılarının Türk halkın kardeşliğini, birliğine ve ülke huzuruna zarar veremeyeceğini vurguladı.

  Erdoğan, “Bu teröristlerin bilmediği bir şey var. Bunlar, bu toprakların tarihini, birliğini, dirliğini, kardeşliğini, dayanışmasını görmüyorlar. Bin yıldır bu topraklarda bir ve beraber yaşadık. Çanakkale’de vatanı omuz omuza birlikte savunduk. Van’ı, Bitlis’i, Bingöl’ü, Kahramanmaraş’ı birlikte omuz omuza savunduk. Ekmeğimiz suyumuz ayrı gitmedi. Biz birbirimizi hep kardeş olarak bildik, tanıdık. Bin yıldır bu kardeşliğimize, bu birliğimize, bu beraberliğimize kasteden niceleri oldu. Her seferinde biz birbirimize kenetlendik, birbirimize bağlandık, bir ve bütün olarak aydınlık yarınlara yürüdük. İşte bunu bilmiyorlar. Aramıza nifak sokabileceklerini zannediyorlar. Huzurumuzu bozabileceklerini, istikrarı bozabileceklerini zannediyorlar. Ancak, yanılıyorlar. Beyhude çaba gösteriyorlar. Şunu açık ve net söylüyorum, özellikle ifade etmek istiyorum. Bunlar, AK Parti’nin hizmetlerinden, AK Parti’nin devrim niteliğindeki icraatlarından, AK Parti’nin bütünleştiren, birleştiren siyasetinden rahatsızlar” dedi.

  MUHALEFETE ELEŞTİRİ

  AKP iktidarının icraatlarından örnekler vererek konuşmasını sürdüren Erdoğan, duble yol çalışmaları, KÖYDES ve BELDES projeleri, eğitim ve sağlıktaki reformlar başta olmak üzere üretilen hizmetleri anlattı.
  Partisinin icraatlarını sayarken, siyasetin millete hizmet sanatı olduğunu vurgulayıp, muhalefete yüklenen Erdoğan şunları söyledi:
  “Siyasetçiyim deyip, Ankara’dan çıkmayanlar, çıkamayanlar veya Ankara’nın batısına kilitlenenler, ben 780 bin kilometrekarelik Türkiye’de siyaset yapıyorum diyemezler. Ne geçmişlerinde ne de bugünlerinde millete hizmet diye bir kavramları olmamış. Bu ülkede doğru dürüst bir dikili ağaçları yok bunların. Bunlar hep maalesef bu ülkede felaket tellallığı yapmışlar. Hizmet üretememişler, çözüm üretememişler. İktidar olduklarında neler yaptıklarını milletim görmüş. Ankara’dan laf üreterek, kavga üreterek, gerilim üreterek bu işler olmuyor. Kan üzerinden siyaset yaparak, şehitlerimizin üzerinden oy devşirmeye çalışarak bu işler olmuyor. Lütfen dikkat edin kimin ne söylediğine, nasıl söylediğine. Milletimizden, özellikle teşkilatımızdan rica ediyorum. Bu siyaset tarzını lütfen iyi takip etsinler. Bunların hiçbir somut projeleri yok. Diyorlar mı iktidara ‘Şunu yaparsanız şu konu daha iyi olur.’ Dünyada küresel ekonomik kriz var. ‘Şunu yaparsanız bu krizi daha rahat atlatırız’ diyenini gördünüz mü? Hayır. Demezler, diyemezler. Çünkü önerileri yok. Çünkü bunun üzerinde kafa yormuyorlar. Bunlar sadece yalan, yanlış haberler üreterek, bol iftira atarlar. Çünkü bunların lügatinde, iftira at, tutmasa da iz bırakır mantığı var. Bu anlayışla yürüyor. Bu mantık ta çok gerilerde kaldı. Demir perde ülkelerinde, komünist rejimlerde bu mantık var. Şimdi bunlarda bunu geri getirmeye çalışıyorlar. Tutmaz. Çünkü benim milletim hakikati, görüyor.”

  ‘YOLSUZLUĞU ASLA KABUL ETMEDİK’

  İktidar olmadan önce halka yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklarla mücadele etme sözü verdiklerini hatırlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
  “Bugüne kadar biz ne dedik. Üç şeyle mücadele edeceğiz. Yani yolsuzluk, yoksulluk, yasaklar. Bu mücadelemiz devam ediyor. Yolsuzluğu asla kabul etmedik, etmiyoruz. Ve bu işe bulaşmış arkadaşlar varsa, biz asla bu konuda taviz vermedik, vermeyiz, bir kısmını da partimizden ihraç ettik. Ama bu yakıştırmayı bize yapmaya çalışanlar, acaba kendi partilerinde bu tür uygulamaları yapabildiler mi? Hayır. Aksine avukatlıklarına soyundular. Türkiye’de çetelerin avukatlığına kim soyunuyor buna bakın. Bugüne kadar mafya ile çeteler ile mücadele eden AK Parti iktidarı olmuştur. Ve bu mücadelemizi kararlı bir şekilde sürdürüyoruz. Biz yürütmeyiz, yasamanın içindeyiz. Yapmamız gereken neyse yaparız. Ne yaparız? Yargıya teslim ederiz. Ondan sonrası yargıya aittir. Bu üç noktada. En küçük bir noktada müsamaha göstermedik, göstermeyeceğiz. Hamdolsun, teşkilatımızın dev yapısı içinde yanlışlar, hatalar da olabilir. Bunu her zaman söylüyoruz. Bu hataları, bu yanlışları gördüğümüz zaman asla bağışlamayız. Bundan sonra da bu hassasiyetimizi muhafaza edeceğiz. Bu noktada zafiyeti olan kim olursa olsun, rıza göstermeyeceğimizi açıkça ifade ediyorum.”

  Başbakan, salonda ‘Bakan isteriz’ şeklinde pankart açıp tezahürat yapanlara “Bunlar ucuz şeyler” diye karşılık vererek, her ile bakan verilmesi halinde 81 bakan olması gerektiğini söyledi.

  Kahramanmaraş Fuar Merkezi’nde 442 delegenin katıldığı, bine yakın partilinin salonda bulunduğu kongreye Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Cemil Çiçek, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Kahramanmaraş milletvekilleri de katıldı. Konuşmasının ardından Başbakan Erdoğan’a AKP Kahramanmaraş Merkez İlçe Başkanı Fatih Erkoç, cevizden oyma çeyiz sandığı hediye etti. Diğer partililer de çeşitli hediyeler sundu. Erdoğan, kongrenin yapıldığı binadan çıkarken, yanına gelen çocuklara korumalarının yardımıyla oyuncak dağıttı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı