Gündem Haberleri

  Erdoğan: TCK'daki sorun 1 Haziran'a kadar aşılır

  Rabat
  31.03.2005 - 14:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yeni TCK'da şikayet konusu olan sorunların 1 Haziran'a kadar aşılacağının söyledi.

  ADALET BAKANI CEMİL ÇİÇEK: TCK’NIN ERTELENMESİNE KİŞİSEL OLARAK KARŞIYIM


  Adalet Bakanı Cemil Çiçek, TCK’nın yürürlüğünün ertelenmesine kişisel olarakkarşı olduğunu belirtirken, yasayı bugün eleştirenlerin bundan önce olduğu gibi bu iki aylık sürede de katkı sağlayacaklarına inanmadığını söyledi. Bakan Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın gezide bulunduğu Fas’ta "TCK’nın 45 günya da 2 ay ertelenebileceği" açıklamasını yaptığı saatlerde NTV’nin konuyla ilgili sorularını yanıtladı. Çiçek, aslında TCK’nın 1 Ocak 2006’da yürürlüğünün öngürüldüğünü, ancak biriken dosyalar nedeniyle bu tarihin 6 ay öne çekildiğini söyledi. Geçen sürede herkesin gereken katkılarını vermesi halinde bugünkü sorunların yaşanmayacağını belirten Çiçek, "siz bir yürüyüş bandına binmişsiniz. Bant saatte 6 kilometre hızla gidiyor. Sizin hızınız 2 kilometre. Siz 2 kilometrelik süratinizle 6 kilometrelik bantta yürümeye kalkarsanız bant sizi atar. AB süreci böyledir" benzetmesinde bulundu.
  Çiçek, kişisel olarak TCK’nın yürürlüğünün ertelenmesine karşı olduğunu, ertelenmesi halinde bugün eleştirenlerin bundan önce olduğu gibi yine gerekli katkıyı sağlamayacaklarını savundu. Çiçek, imar kirliliği ile ilgili 184’üncü maddenin metinden çıkarılmasını istediklerini, bununla ve başka verilen önergelerle ilgili partide ve hükümette bir çalışma olduğunu, ayrıca bazı kuruluşların mevzuatlarını gözden geçirmelerine süre verilmesi gerektiğini belirterek, TCK’nın ertelenmesinin bu çalışmalardan sonra netleşeceğini bildirdi.  (ANKA)

  Başbakan Erdoğan, Fas'ın başkenti Rabat'ta düzenlediği basın toplantısında, açıklamalada bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Bir gazetecinin, “TCK'nın yürürlüğe girmesine 1 gün kala 2 ay erteleneceği söyleniyor. Bu erteleme süresi yeterli olacak mı?” sorusu üzerine Erdoğan, bu yasayı hazırladıkları sırada bütün ilgili kurum ve kuruluşlara gönderdiklerini, değerlendirmelerini ve katkılarını istediklerini anlattı.

  Erdoğan, “Bu kurumlardan bazıları bize göre geç kaldılar. Birçoğu katkıda bulunmadı veya 'gözden kaçırdık' dediler. 1 Nisan yaklaştıkça bu kuruluşlar 'şu noksan, şu noksan' demeye başladılar. Özellikle son hafta bu iyice arttı” diye konuştu.
    
  Bakanlar Kurulu toplantısından sonraki süreçte bu konuda değerlendirmeler yapıldığını ve “makul, çözülmesi gereken eksikler varsa bunları ne kadar sürede giderebiliriz. Bunun üzerinde duralım ve böyle bir ertelemeyi yapalım” dediklerini anlatan Erdoğan, ”Arkadaşlarımız sanıyorum dün o değerlendirmeyi yaptı. Bugün de bununla ilgili erteleme kararını parlamentodan geçireceklerdir” dedi.
    
  Bu düzenleme için 45-60 gün gibi bir süre gerektiğini belirten Erdoğan, bunun farklı yorumlara değil, aksine sivil siyasete verdikleri önemin ifadesi olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Erdoğan, aksi takdirde “biz yaptık oldu”, “1 Nisan ideal tarih” diyebileceklerini söyledi.
    
  Yürürlüğü ertelenmesi planlanan yasaların AB'ye sundukları ceza yasaları olduğunu hatırlatan Erdoğan, “Herhalde en geç 1 Haziran'a kadar bu iş biter ve 1 Haziran'dan itibaren de yeni süreci başlatmış oluruz” diye konuştu.

  GÜL: TCK KONUSUNDA BAZI TEKNİK SORUNLARLA KARŞI KARŞIYA KALDIK

  Bu arada Dışişleri Bakanı ve Başbakan Vekili Abdullah Gül, TCK'nın yürürlüğünün ertelenme süresinin 45 gün mü, yoksa 2 ay mı olacağına henüz karar veremediklerini, ancak süreyi mümkün olduğunca kısa tutmak istediklerini söyledi.  
    
  Gül, Ankara'da temaslarda bulunan Kongo Dışişleri Bakanı Rodolphe Adada ile düzenlediği ortak basın toplantısında, TCK'nın ertelenmesine ilişkin soruyu yanıtladı.
    
  Bakan Gül, TCK'nın yürürlüğünün ertelenmesi konusunda, kesinleşmiş bir şey bulunmadığını belirterek, buna meclisin karar vereceğini kaydetti. TC'nın büyük bir reform yasası olduğuna dikkat çeken Gül, bu yasayı ilk kez meclisin kendisinin yaptığını hatırlattı. Gül, ceza yasalarının herkesi çok ilgilendirdiğini ve bu yasanın paket şeklinde gelen, çok geniş maddeleri olan bir yasa olduğunu hatırlatarak, şunları söyledi:
    
  “Eski ceza yasası 1 Nisan'dan itibaren geçersiz hale gelecektir ve onun yerine bu yasa devreye girecektir. Böyle büyük bir değişikliği hükümetimiz büyük bir azimle gerçekleştirmiştir. Ama ortaya çıkan bazı teknik sorunlarla karşı karşıya kaldık. Bundan dolayıdır ki dün ve bugün TBMM'de başka bir yasa vardır. Ortaya çıkan bazı boşlukları doldurmak için yeni bir yasa çıkmaktadır. Bununla ilgili de Yargıtay'dan ve çeşitli kurumlardan tavsiyeler gelmiştir; 'Eğer bunlar çıkmazsa büyük bir boşluk doğabilir, bazı önemli suçlar işlendiğinde, kaçakçılık gibi, bazı adi suçlar işlendiğinde ortaya hukuki boşluk çıkar ve büyük sıkıntı yaşarız' diye...”

  Bakan Gül, bu konuyla ilgili dün meclise, Emniyet Müdürlüğü ve Gümrük Müsteşarlığı'ndan da bazı teklifler geldiğini söyleyerek, ortada teknik bir sorun bulunduğunu kaydetti.
    
  “Bununla ilgili meclisi gece-gündüz çalıştırsak da yine kısa bir süreye ihtiyaç vardır” diyen Gül, ayrıca Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in kanunları incelemek için 15 günlük hakkı bulunduğunu hatırlattı ve tüm bunları dikkate alarak dün gece Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile temasa geçtiklerini söyledi.
    
  BAKAN ÇİÇEK İLE TOPLANTI

  AKP Grup Başkanvekilleri ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in de gece yarısı toplantı yaptığını söyleyen Gül, bu toplantıda tamamen teknik bir sorunla karşı karşıya kaldıklarını gördüklerini ifade etti. Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:
    
  “Ayrıca son günlerde sivil toplum örgütlerinden de birçok talepler gelmektedir. Basın da bunun içindedir. Vaktiyle belki gerekli ilgiyi göstermemişlerdir, ama yasa devreye girince farklı sorunlarla karşı karşıya kalacaklarını gören sivil toplum örgütleri ve basın temsilcileri bunları hükümete iletmişlerdir. Dolayısıyla bunları da dikkate olarak tamamen teknik bir sorun olarak çok kısa bir gecikmeye ihtiyaç duyulmuştur.”
    
  Bakan Gül, bununla ilgili olarak bugün TBMM'de görüşmeler yapılacağını söyledi ve “Gecikmenin 45 gün mü, yoksa 2 ay mı olacağına henüz tam karar veremedik. Mümkün olduğunca kısa yapmak istiyoruz bunu. Ama başka bir teknik sorunla daha karşılaşmak istemiyoruz” diye konuştu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı