Gündem Haberleri

  Erdoğan Suudi işadamlarını yatırıma çağırdı

  ANKA
  10.08.2006 - 17:09 | Son Güncelleme:

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suudi işadamlarını Türkiye'ye yatırım yapmaya çağırdı.

  TOBB ve DEİK, Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdulaziz Al Saud ve beraberindeki heyet için, Başbakan Erdoğan’ın da katılımıyla çalışma yemeği ve toplantı düzenledi.

  Çırağan Sarayı’nda düzenlenen toplantıda konuşan Başbakan Erdoğan, iki ülke işadamlarının bir araya gelmelerinin ekonomik ve ticari ilişkilerin gelişmesi açısından önemli bir adım olarak değerlendirdi. Suudi işadamlarına yatırım ortamının geliştirilmesi amacıyla Türkiye’de gerçekleştirilen çalışmaları anlatan Erdoğan, Türkiye’nin son 3-4 yılda gösterdiği performansla küresel sermayenin ilgi odağı olmaya başladığını söyledi.

  Erdoğan, 2006’nin ilk 5 ayında Türkiye’de gelen uluslararası doğrudan yatırım miktarının 8.1 milyar dolar olduğunu vurgulayarak, bu alanda Türkiye’nin yeni bir alana doğru koştuğunu kaydetti.

  Türkiye’nin son üç yılda yüzde 8’lik büyüme ile dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi haline geldiğini dile getiren Erdoğan, bunun ekonomik istikrarın her geçen gün biraz daha sağlamlaştığını açıkça ortaya koyduğunu ifade etti. Erdoğan, Türkiye’nin dünya piyasalarında meydana gelen dalgalanmalardan da artık sınırlı ölçüde etkilendiğini vurguladı.

  Erdoğan, 79 milyar dolarlık hedefe rağmen andaki gelişmelere bakıldığında yıllık ihracatın 80 milyar doların üzerine çıkacağını söyledi.

  SUUDİLERİ YATIRIMA ÇAĞIRDI

  Erdoğan, uluslararası yatırımın önünde bulunan engelleri bir bir kaldırarak, küresel sermayenin işini kolaylaştırdıklarını belirterek, “Suudi kardeşlerimizi Türkiye’deki imkan ve fırsatları değerlendirmeye, ülkemize daha fazla yatırım yapmaya özellikle davet ediyorum. Suudi kardeşlerimizle, Türk işadamlarının ortaklaşa yatırımlarını çok daha büyük ölçekte geliştirmelerini arzu ediyoruz. Yatırımcılarımızın, girişimcilerimizin çeşitli vesilelerle bir araya gelerek, üçüncü ülkelerde ortak yatırımlara girmesi önemli gelişmelere vesilelere olacağı inancındayım” diye konuştu.

  Erdoğan, Suudi Arabistan ve Türk özel sektörü arasındaki işbirliğinin büyük oranda inşaat sektörüyle devam ettiğini söyledi.

  İki ülke arasındaki 3 milyar dolarlık ticaret hacminin çok düşük olduğunu belirten Erdoğan, “Ortak hedefimiz, 2-3 yıl içerisinde bu rakamı 7 milyar dolar seviyesine çıkarmak olmalıdır” dedi.

  İki ülke arasındaki ilişkilerin hukuki alt yapısını tamamlamak için çaba harcadıklarını vurgulayan Erdoğan, Ankara’da 6 anlaşmanın imzalandığını hatırlattı. Arap ülkelerinin tamamıyla serbest ticaret alanı oluşturmayı Türkiye’nin temel politik önceliği olarak gördüklerini dile getiren Erdoğan, iki ülkenin hukuk sisteminin farklı olması nedeniyle aradaki yasal altyapının tamamlanmasında güçlükler yaşandığını, son dönemde atılan önemli adımlarla bu alandaki bazı engellerin aşıldığını, somut gelişmelerin kaydedildiğini söyledi.

  Erdoğan, imzalanan anlaşmaları ekonomik ilişkileri düzenleyen hukuki alt yapının tamamlanması yolunda sağlanan ilerlemeler olarak gördüklerini ifade ederek, çifte vergilendirmenin önlenmesi anlaşmasıyla ilgili görüşmelerin de de bir an önce başlaması ve en kısa zamanda sonuçlanmasını beklediklerini söyledi. İşadamlarına vize kolaylığı sağlanmasının da iki ülke arasındaki ticaretin gelişmesi açısından önemli olduğunu kaydeden Erdoğan, “Ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi için, her iki tarafta da güçlü istek ve güçlü ilgi olduğunu görüyorum. Toplantıya katılanlara Teşekkür ediyorum” sözleriyle konuşmasını tamamladı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı