Gündem Haberleri

  Erdoğan: Sorunlar özel sektörle işbirliğiyle çözülür

  BURSA (A.A)
  19.02.2006 - 16:48 | Son Güncelleme:

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Artık Türkiye'nin çözüm bekleyen sorunları, ancak ve ancak özel sektör-devlet işbirliğiyle çözülecektir” dedi.

  Başbakan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte Acıbadem Bursa Hastanesi'nin açılış törenine katıldı.
  Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, son 3 yılda özellikle sağlık sektöründe önemli ve ciddi adımlar attıklarını, demokrasi, hukuk devleti, temel hak ve özgürlüklerde esaslı reformlar gerçekleştirdiklerini söyledi. Türkiye'nin bütün il ve ilçelerinde açtıkları fabrikalar, organize sanayi bölgeleri, okullar, hastaneler, toplu konutlar, kütüphaneler, yollar ve çeşitli hizmet kuruluşlarının bu yapısal, köklü değişikliklerin somut adımları olduğuna dikkati çeken Erdoğan, hastaneye gelmeden önce açtığı Bursa Çevre Yolu'nun da önemli bir hizmet olduğunu belirtti.

  Erdoğan, attıkları her temelle, açtıkları her tesisle yeni istihdam kapılarının açıldığını, şu ana kadar 4 bin 300 kişiye istihdam sağlayan Acıbadem Sağlık Grubu'nun attığı “hayırlı adımları” takip ettiklerini, bu hizmetlerden gurur duyduklarını vurguladı.

  “BÜYÜK HEDEFLERE KÜÇÜK ADIMLARLA ULAŞILIR”

  Türkiye'nin kaynaklarını yine Türkiye'ye, Türk milletine kazandırdıklarını, attıkları her adımda büyük Türkiye rüyasını gerçekleştirmeyi amaçladıklarını dile getiren Erdoğan, şöyle konuştu:

  “Şunu unutmayın, büyük hedeflere küçük adımlarla ulaşılır. Biz emin adımlarla ülkemizin ertelenmiş taleplerini karşılıyoruz. Yatırımcılarımızın, girişimcilerimizin, milletimizin attığı her bir adım, bizi çok daha büyük hedeflere taşıyacaktır. Artık, ülkenin yükünü özel sektörle birlikte paylaşıyoruz. Her şeyi devletten bekleme geleneğini tarihe gömüyoruz.”

  Erdoğan, göreve geldiklerinde “Eğitim kurumlarını devletin yapma dönemi bitti, eğitim yatırımlarını devletin sürdürme dönemi bitti” dediklerini anımsattı. Devlet, özel sektör ve vakıfların 3'te 1 şekilde koordineli olarak yatırım yapmalarını öngördüklerini anlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

  “Biz devlet olarak gençliğimizin eğitimini, onlardan hizmet almak suretiyle sürdüreceğiz. Ve bu şekilde bir yola girdik. Bunu tam anlamıyla başardık mı? Maalesef başaramadık. Çok çirkin yaklaşımlar oldu. (Özel sektör, vakıf tamam da devlet hizmet alımı yapmaz) dendi. Niye?' (Belli bir yere kayar, belli bir cemaatin okullarından hizmet alınır) dendi. Bunun mantıklı bir açıklaması var mı? Bu ülkede özel sektör okulları, bir x kişinin tekelinde olur mu.”

  Erdoğan, eğitim alanındaki çalışmaları sağlık sektöründe de uygulamaya koyduklarını, bu sektörde de (Özel sektör, vakıf sektörü yatırımı yapsın. Biz hizmet alalım) dediklerini belirterek, bu uygulamada da önemli başarılar elde ettiklerini bildirdi.

  “ÖZEL SEKTÖR-DEVLET İŞBİRLİĞİ”

  Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

  “Artık Türkiye'nin çözüm bekleyen sorunları, ancak ve ancak özel sektör-devlet işbirliğiyle çözülecektir. İşte bugün de burada biz büyük Türkiye projesinin uzun, somut adımlarından birini atıyoruz. Bursa ve bölge şehirleri için çok önemli olan bir tesisi hizmete açıyoruz. İstanbul'a kazandırdığı 10-11 tesisten sonra, Bursa'ya da dünya standartlarında bir tesis kazandıran Acıbadem Sağlık Grubu'nu kutluyorum. Bizim hükümetimiz bu ülkenin kalkınması, büyümesi için tek bir çivi çakan her insanımızı, her yatırımcımızı, her girişimcimizi sonuna kadar destekleyecek, baş tacı edecektir. Yeter ki yapılan her şeyi, milletimize kazandırılan hizmet tablolarını çoğaltsın, artırsın, geliştirsin, işsiz insanımıza iş fırsatı versin. Yalnız burada bir hususa dikkati çekmek istiyorum. Sağlık sektöründe özel sektörü özendirecek tedbirler alıyoruz. Özel sektörün de bunu boşa çıkarmayacak adımlar atması gerekiyor.”

  “İLAÇTA YÜZDE 80'E VARAN İNDİRİM SAĞLADIK”

  Sağlık sektöründe yapılan çalışmalardan söz eden Erdoğan, hastane önlerinde oluşan kuyrukları, hastaneleri tek çatı altında toplayarak giderdiklerini, ilaçta yüzde 80'e varan indirim sağladıklarını, kamu ilaç harcamalarından yılda 900 milyon dolar tasarruf ettiklerini belirtti.

  Erdoğan, yeşil kartlılara ayakta tedavi karşılığında ilaçlarının ücretsiz karşılanması imkanını getirdiklerini, ancak bunun bazı Emekli Sandığı ve SSK'lılarca istismar edilmesi nedeniyle yüzde 20 katılım payı getirmek zorunda kaldıklarını ifade etti.

  Kamu personelinin özel hastanelerden yararlanmasını, SSK'lıların serbest eczanelerden ilaç almasını sağladıklarını ifade eden Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin hastanelerdeki yatak kapasitesini 13 bin artırdıklarını kaydetti.
  Başbakan Erdoğan, daha sonra eşi Emine Erdoğan ile açılışını yaptığı hastaneyi gezdi, iki hastaya “geçmiş olsun” dileğinde bulunarak, çiçek verdi. Erdoğan, hastaneye girişinde, “Doktor robot” adı verilen bir robot tarafından karşılandı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı