Gündem Haberleri

  Erdoğan: Siyasi alan daralıyor

  Hürriyet Haber
  07.01.2002 - 15:58 | Son Güncelleme:

  AK Parti lideri Erdoğan son 10 yılda siyasi alanda daralma meydana geldiğini savundu ve "Demokrasi, siyasi partilerin varlıklarını sürdürmesiyle, siyasi iradelerini bir çatı altında ifade etmeleriyle güç bulacaktır" dedi.

  AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, 2001 yılı hükümet icraatını ve bu yıldan beklentilerini değerlendirdi.

  Erdoğan, hükümetin geçen yıl çok kötü bir performans sergilediğini, siyasete ve siyasetçiye güvenin azaldığını ifade ederek, bunun kötü yönetimden kaynaklandığını söyledi.

  MECLİS NOTER OLSUN İSTENDİ

  Geçen yıl içinde Anayasa değişikliğinin gerçekleştiğini, bunun önemli, ancak yetersiz bir adım olduğunu dile getiren Erdoğan, söz konusu değişikliklerin yaşama geçirilmesi konusunda mesafe kat edilemediğini kaydetti. Bu süreçte Meclis`in, ``noter konumunda tutulmak istendiği`` görüşünü savunan Erdoğan, hükümetin, Meclis üssü davrandığını ve parlamentoyu vesayet altında bıraktığını iddia etti. Meclis`in elbette yürütmenin ihtiyaç duyduğu kanunları çıkarması gerektiğini, ama ``asla esiri olamayacağını`` belirten Erdoğan, ``Hükümet, Meclis üzerinde kontrol mekanizması gibi bir görüntü vermektedir`` dedi.

  Hükümetin iki bakanının yolsuzluk nedeniyle görevden alındığını belirten Erdoğan, hükümetin, yolsuzlukların üzerine gidecek iradeyi gösteremediğini söyledi. 2001`in ``kara bir yıl olduğunu`` anlatan Erdoğan, iktidarın tüm faaliyetlerinin toplumsal barışı zedelediğini, tüm kesimlerin perişan olduğunu ifade etti. Geçen yıl, muhafazakar diye bilinen esnafın dahi sokaklara çıkarak eylem yaptığını, bu görüntülerin Arjantin`de yaşanan ekonomik sorunun ardından oluşan görüntüyü anımsattığını belirten Erdoğan,  ``Bu süreçte herkes çürüdü,hükümet duymadı`` diye konuştu.

  VATANDAŞ FERYAT EDİYOR

  Erdoğan, konuşmasında 2001 yılında ekonominin durma noktasına geldiğini grafiklerle anlatarak, vatandaşın feryat ettiğini söyledi.

  Ülkenin bir borç kısır döngüsü içine girdiğini, bütçe açığının astronomik rakamlara ulaştığını kaydeden Erdoğan, Şubat krizine nasıl gelindiğini ve sonrasındaki gelişmeleri değerlendirdi. Kamudaki istihdam konusuna da değinen Erdoğan, 1997`de kamuda 2 milyon 670 bin personel çalışırken, bu sayının 2001`de 2 milyon 976 bine ulaştığını bildirdi. Erdoğan, bunun kamuda kadrolaşma hareketinin göstergesi olduğunu kaydetti. Hükümetin bu süreçte enflasyon hedeflerine de ulaşamadığını ifade eden Erdoğan, ``Türkiye eski doğu bloku ülkelerinden daha kötü durumdadır`` diye konuştu.
     
  SİYASİ ALAN DARALIYOR
      
  Daha sonra gazetecilerin sorularının yanıtlayan Erdoğan, ``Başörtüsü devlet açısından bir tehlike midir?`` şeklindeki soru üzerine, ülkede bir siyasi alan daralmasının son 10 yıl içinde yoğun şekilde yaşandığını söyledi. Erdoğan, partileri kapatma anlayışının demokratik anlayış ile bağdaşmayacağını kaydederek, şöyle konuştu:

  ``Demokrasi, siyasi partilerin varlıklarını sürdürmesiyle, siyasi iradelerini bir çatı altında ifade etmeleriyle güç bulacaktır. Biz, Türkiye`de artık parti kapatma döneminin fikir eyleme dönüşmedikçe karşısındayız.

  Türkiye`de Ak Parti şekilciliğin korunmasından yana değildir. Türkiye`de bazen neyin niçin yapıldığı, fikirlerin söylenebildiği, inancın yaşanabildiği bir zeminin oluşmasından yanayız. Laikliği düşüncelerin, inançların güvencesi, her türlü inanca eşit durmanın güvencesi olarak algılıyoruz.``
   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı