Gündem Haberleri

  Erdoğan seçim hükümeti için ilk adımı attı

  Hürriyet Haber
  19.08.2015 - 20:15 | Son Güncelleme:

  7 Haziran seçimlerinden birinci parti olarak çıkan AK Parti'nin lideri Ahmet Davutoğlu hükümeti kuramayıp, görevi iade edince, gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a çevrildi.

  Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda bugün muhtarlarla buluşmasında hükümeti kurma görevine, seçimlerden 2. Parti olarak çıkan CHP'ye tevdi etmeyeceği işaretini veren Erdoğan, 'seçim hükümeti' konusunda ilk adımı da attı.

  Erdoğan, bugün Cumhurbaşkanlığı'nda TBMM Başkanı İsmet Yılmaz ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde basına kapalı gerçekleşen kabul, 2 saat 10 dakika sürdü.

  Kabulde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Yılmaz ile hükümet kurma çalışmalarıyla ilgili süreç hakkında istişarede bulunduğu öğrenildi.

  Erdoğan seçim hükümeti için ilk adımı attı Erdoğan'dan CHP'ye adresli mesaj

  SEÇİM BAŞBAKANI'NI ERDOĞAN GÖREVLENDİRECEK

  Türkiye'yi Anayasa uyarınca en geç 90 gün içinde seçimlere götürecek olan 'seçim hükümetini', TBMM'deki temsil oranlarına göre siyasi parti temsilcilerinden Cumhurbaşkanı belirleyecek. Bu çerçevede Erdoğan'ın 'seçim hükümeti Başbakanı' olarak yine AKP lideri Davutoğlu'nu ataması bekleniyor.

  SÜRPRİZ YAPAR MI?

  Ancak siyasi kulislerde Erdoğan'ın seçim Başbakanı atamasında 'sürpriz yapabileceği' de konuşuluyor. Cumhurbaşkanı'nın, ülkeyi seçime götürmek üzere AK Parti içinden bir başka ismi, Örneğin TBMM Başkanı Yılmaz'ı da görevlendirebileceği, 'az bir ihtimal' notu konularak, kulislerde konuşulmaya başlandı.

  Anayasa yarınca, seçim hükümetinde da Başbakanlık görevini üstlenecek ismin, milletvekili olması gerekiyor. Ancak seçim hükümeti bakanları için milletvekili olma zorunluluğu bulunmuyor.

  MHP KATILMAYACAK

  Cumhurbaşkanı kararıyla kurulacak seçim hükümetine MHP katılmayacağını açıklamıştı. HDP ise dün yaptığı MKYK toplantısında seçim hükümetinde temsil edilme kararı aldı.
  CHP'nin de seçim hükümetinde yer alması bekleniyor.

  Son Dakika Haberler

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı