Gündem Haberleri

  Erdoğan: Problemleri çözememe nedeni "bürokratik oligarşi"

  Hürriyet Haber
  11.02.2005 - 22:16 | Son Güncelleme:

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Büyük Samsun Oteli'nde, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası'nca, kentin en fazla kurumlar ve gelir vergisi ödeyen, en fazla ihracat yapan işadamlarına plaket verilmesi dolayısıyla düzenlenen törene katıldı. Erdoğan konuşmasında, Türkiye'de problemleri çözmeme üzerine kurulmuş bir "bürokratik oligarşi" olduğunu ifade etti.

  BÜROKRATİK OLİGARŞİ

  Erdoğan, törende, Türkiye'nin ekonomik sıkıntılarını aştığını, krizlerden çıktığını söyledi.

  İş yapmak isteyenin “iflahını kesen” mevzuat engelini ortadan kaldırma çalışmalarının devam ettiğini dile getiren Erdoğan, Türkiye'de problemleri çözmeme üzerine kurulmuş bir “bürokratik oligarşi” olduğunu ifade etti. Bunu aşmanın gayreti içinde olduklarını anlatan Erdoğan, teşvik ve destek uygulamalarının süreceğini, çiftçinin ve çalışanın yanında olmaya devam edeceklerini kaydetti.

  Teşvik Yasası'nın güçsüzleri güçlü yapmak için çıkarıldığını belirten Erdoğan, Davos'ta görüştüğü bazı marka firmaların temsilcilerinin kendisine geçici değil, kalıcı teşvik olan yerlerde yatırım yapabileceklerini söylediklerini bildirdi.

  BÜYÜK DÜŞÜNMEK ZORUNDAYIZ

  Samsun'u cazibe merkezi olmaktan çıkarma gayreti içerisinde bir anlayış bulduğunu ifade eden Erdoğan, kentin altyapı zenginliğine sahip olduğunu söyledi. Erdoğan, “Samsun'u illa teşvik yasası kapsamına sokma gayretleri Samsun'a kazandırmaz, kaybettirir” diye konuştu. Samsun'da yapılması planlanan petrol rafinerisinin neler kazandıracağının bilinmesi gerektiğine işaret eden Erdoğan, “Büyük düşünmek zorundayız, küçük değil” dedi.

  Başbakan Erdoğan, Teşvik Yasası kapsamında olan 49 ilin birçoğunda halen yatırım olmadığını vurguladı. “Biz bu işin dertlisiyiz, sevdalısıyız, delisiyiz” diyen Erdoğan, hiçbir kente art niyetle bakmadıklarını vurguladı.

  TURİSTİK SEYAHAT YAPMIYORUZ

  Erdoğan, deprem ve tsunami felaketine uğrayan 5 ülkeyi kapsayan Güney Asya ziyaretine çıktığını ve 3'üne Türk Başbakan olarak ilk kez kendisinin gittiğini söyledi. Bunun bazılarını rahatsız ettiğini dile getiren Erdoğan, “Başbakan, niye Türkiye'de bir ile değil de yurtdışına gitti” denildiğini anımsatarak, “Biz yurtdışında turistik seyahat yapmıyoruz, çarşı pazar dolaşmıyoruz” dedi.

  Erdoğan, ziyaret ettiği ülkelerde ikili ve heyetler arası görüşmeler yaptığını ve bu ülkelerden birinin Türkiye'den buğday, başka bir ülkenin de 15 bin balıkçı botu almak istediğini kaydetti.

  40 MİLYAR DOLAR ÖDEDİK

  Konuşmasında, Türkiye'nin borç yüküne de değinen Erdoğan, şöyle devam etti:

  “Bizim geçen yıl ödediğimiz faiz 40 milyar dolar. Bunu biz mi yaptık? Bunu kucağımızda bulduk. Bazen hesap yapıyorum. Çılgına döneceğim ya... Bu paranın yarısını ödememiş olsak, yarısını... Bu paranın yarısı cebimizde kalsa, Türkiye'nin altyapı sorununu 3-4 yılda bitiririz. Bu para şimdi nereye gidiyor? Faize gidiyor.

  'Özelleştirme yapma' diyorlar. Nasıl yapmam özelleştirmeyi. Ben bir yer için, bir kurum için yılda 350 trilyon ödersem, bu olmaz. Bu, bir kurum yönetmek, devlet yönetmek olmaz. Ama yıllarca böyle alıştırmışlar, böyle alışmışlar.

  Kocaeli'deki SEKA kağıt fabrikasını ana muhalefet lideri 35 milletvekiliyle ziyaret ediyor. Güya 750 işçiyi yanına alacak ve Türkiye'ye mesaj verecek. Bu, ülkeyi düşünmek bu değildir. Fabrikadaki insanlar da gelenlere, 'kusura bakma buraya gelip şov yapacağına, bu ülkede bu kadar işsiz var. Önce onların sorununu çöz' demediler. 'İşsizlik sorununu nasıl çözeceğiz' diye öneri getir de seni alkışlayayım. SEKA kağıt fabrikası ekonomik ömrünü tamamlamışsa, bizi batırıyorsa, yük oluyorsa, Türkiye'nin kağıt ihtiyacı özel sektörden karşılanıyorsa, kusura bakmayın, biz böyle bir yeri daha fazla yaşatamayız, kapatırız.”

  SEKA İŞÇİSİNE TAŞUCU ÖNERİSİ

  Başbakan Erdoğan, SEKA kağıt fabrikasında çalışan işçilere Taşucu kağıt fabrikasına gitme önerisinde bulunduklarını, ancak işçilerin oraya gitmeyi kabul etmediklerini söyledi. Erdoğan, fabrikayı rant amacıyla kullanmamak şartıyla İzmit Büyükşehir Belediyesi'ne devrettiklerini kaydetti.

  Bu yılın sonuna kadar Samsun-Sarp arasındaki Karadeniz sahil yolunu bitireceklerini ifade eden Erdoğan, Samsunlular'a bir müjde daha vermek istediklerini belirtti. Erdoğan, “Bir projemiz var. Sahilden bir yolun Samsun'dan İstanbul'a kadar götürülmesidir” diye konuştu.

  Törende, Samsun Valisi Mustafa Demir, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Adnan Sakoğlu da konuşma yaptı.

  Konuşmaların ardından Başbakan Erdoğan, kentin en yüksek kurumlar ve gelir vergisi ödeyen işadamlarıyla, en fazla ihracat yapan işadamlarına plaket verdi.

  Bu arada, Başbakan Erdoğan'ın Büyük Samsun Oteli'ne gelişi sırasında protestoda bulunan Güneş E. ve Emel Y'nin gözaltına alındığı öğrenildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı