Gündem Haberleri

  Erdoğan-Ponta ortak basın toplantısından önemli açıklamalar

  Hürriyet Haber
  19.09.2013 - 19:54 | Son Güncelleme:

  Romanya Başbakanı Victor Ponta, uluslararası toplumun Suriye'de yaşanan katliamlara seyirci kalamayacağını belirterek, "Romanya, Suriye konusunda zor ve önemli kararlarında Türkiye'nin yanındadır. Çünkü Türkiye insanlığa karşı yapılan suçlara karşı çıktı" dedi.

  Romanya Başbakanı Ponta, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakanlık Merkez Bina'da yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.Ankara'da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Ponta, Türkiye'de gördüğü sıcak misafirperverlik için Başbakan Erdoğan'a teşekkür etti.

  Konuk Başbakan, Türkiye'nin son 10 yılda büyük gelişme kaydettiğini belirterek, "Türkiye'nin AB sürecine koşulsuz destek veriyoruz. Avrupa'nın Türkiye'ye ihtiyacı var. Türkiye'nin üyeliğiyle AB daha güçlü olacak ve uluslararası alanda saygı duyulan bir birlik olacak. Böylece aşırılıklar ve yoksulluk gibi konulara karşı birlikte daha iyi savaşabiliriz" dedi.Görüştüğü tüm Türk siyasetçilere bir mesaj ilettiğini ifade eden Ponta, "Romanya'da Türkiye ile işbirliği yapma arzusu eski nesillerden beri devam ediyor. Bu irade genç siyasetçi nesillerde var" diye konuştu.

  Türkiye ziyareti sırasında heyetinde Enerji, Savunma ve Tarım Bakanlarının yanı sıra Romanya'daki Türk ve Tatar azınlıkların temsilcilerinin de bulunduğunu dile getiren Ponta, Romanya'da azınlıkların etnik ve dini yapısına son derece hoşgörülü bir ortam bulunduğunu kaydetti.Ponta, "Kültürel, dini değerlere önem veriyoruz. Dini inançlara ve geleneklere saygımız var. Azınlıklar istedikleri gibi kendilerini ifade edebilir" şeklinde konuştu.Türkiye ile Romanya arasında güvenlik alanında ve askeri konularda tam işbirliğinin sürdüğünü belirten Ponta, NATO'nun doğu kanadı olarak her iki ülkede füze kalkanlarının bulunacağını söyledi ve "Bu bölgenin güvenliğini sağlamakla görevli olacağız" dedi.

  "Suriye konusunda Türkiye'nin yanındayız"

  Suriye konusunda iki ülkenin aynı tarafta bulunduğunu kaydeden Ponta, şunları söyledi:

  "Romanya, Suriye konusunda zor ve önemli kararlarında Türkiye'nin yanındadır. Çünkü Türkiye insanlığa karşı yapılan suçlara karşı çıktı. Orada büyük bir trajedi yaşanıyor. Biz Türkiye'nin bu konularda yanındayız. Türkiye Suriye'nin komşusu. Biz de konuya bölgesel açıdan bakıyoruz. Uluslararası toplum bu katliama seyirci kalamaz."Ponta, ülkesinin St. Petersburg'da yapılan G20 zirvesinde Suriye konusunda yayımlanan bildiriye katıldığını hatırlatarak, "Bölgenin güvenliği için atılan adımlar ve alınan kararlar hususunda da Türkiye ile aynı saftayız" dedi.Türkiye'nin son 10 yılda ekonomik gelişme alanında büyük adımlar attığını söyleyen konuk Başbakan, "Türkiye'den Romanya'ya gelerek yatırım yapan şirketlere faaliyetlerden dolayı teşekkür ediyorum. Çünkü onlar Romanya'da iş yaratarak ekonomimize destek verdi" diye konuştu.

  Ponta, iki ülkenin enerji ve tarım alanlarında bugün önemli anlaşmalara imza attığını, vatandaşların karşılıklı seyahatleri konusunda imzalanan anlaşmadan dolayı da ayrıca mutlu olduğunu ifade etti. Ponta, "Eskiden iki ülke vatandaşları birbirlerine vizesiz seyahat ediyordu ama Romanya AB'ye girince vize söz konusu oldu. Ancak bugünkü anlaşmayla bir adım attık" dedi.

  "Arkadaşlarım kızabilir ama Türkiye'yi tebrik ettim"

  Başbakan Erdoğan'ı 6 yıldır Romanya'da konuk edemediklerini belirten ve ülkesine davet eden Ponta, Türkiye ile Romanya arasında Bükreş'te oynanan ve Türkiye'nin 2-0 galibiyetiyle sonuçlanan Dünya Kupası grup eleme maçına da değinerek, "Romanya'daki arkadaşlarım kızabilir ama Türkiye'yi maçı kazanmasından ötürü tebrik ettim" dedi.Ponta, enerji alanında nasıl işbirliği yapılabileceği yönündeki soru üzerine de en önemli projelerden birinin denizaltından enerji iletimi projesi olduğunu söyledi ve "Romanya'nın enerji fazlası var. Türkiye de gelişiyor ve enerji ihtiyacı artıyor. Bu projeyi ilerletebileceğimize inanıyorum" dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı