Gündem Haberleri

  Erdoğan: PKK konusunda tatminkar adım bekliyoruz

  (a.a.)
  09.08.2006 - 21:16 | Son Güncelleme:

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak'ın kuzeyinin terör örgütü için güvenli bir sığınak haline gelmemesi ve PKK'nın terör örgütü ilan edilmesi gerektiğini belirterek, “Mutlaka tatminkar adımların atılmasını bekliyoruz” dedi.

  Başbakan Tayyip Erdoğan, Irak Devlet Başkanı Yardımcısı Tarık el Haşimi ile Başbakanlık Çalışma Ofisinde yaklaşık 1 saat görüştü. Tarık el Haşimi, seçim süreci öncesi ve sonrası yaptığı desteklerden dolayı Başbakan Erdoğan'a teşekkür ederek, “Türkiye hep yanımızda oldu” dedi.

  Başbakan Erdoğan da Irak'ın toprak bütünlüğünün, birlik ve beraberliğinin korunmasının çok önemli olduğunu vurgulayarak, Sünnilerin seçimlere katılmasının olumlu sonuçlarının şimdiden görülmeye başladığını söyledi.
  Erdoğan, Şii-Sünni ihtilafının çok tehlikeli olduğuna da dikkati çekerek, “Araplar böyle bir çatışmadan mutlaka kaçınmalı” diye konuştu.

  PKK'NIN KUZEY IRAKTA VARLIĞI

  Haşimi Türkiye'nin en önemli ve en büyük komşuları olduğunu anlatarak, “Türkiye'yi rahatsız edecek faaliyetlere izin vermeyiz. Hür türlü çabayı göstereceğimizi taahhüt ediyorum” dedi.

  Bunun üzerine Erdoğan, “Irak'ın kuzeyi terör örgütü için güvenli sığınak haline gelmemeli. PKK terör örgütü ilan edilmeli, mutlaka tatminkar adımların atılmasını bekliyoruz” diye konuştu.

  KERKÜK

  Kerkük konusunun da gündeme geldiği görüşmede Erdoğan, Türkiye'nin bilinen görüşlerini Haşimi'ye aktardı.
  “Kerkük özel statüye sahip olması gerekir” diyen Erdoğan, bunun Irak'ın birlik ve beraberliği için önemli olduğunu kaydetti.

  Haşimi de Kerkük'ün özel bir durumunun bulunduğunu dile getirerek, ”Uygun bir yönetim biçimi ortaya çıkmalı. Bu önemli. Sizin görüşlerinizi destekliyoruz” dedi.

  Görüşmede Irak ile Türkiye sınırında ikinci ve üçüncü sınır kapılarının açılması ile ekonomik ilişkiler de gündeme geldi. Her iki tarafın bu konuda ortak anlayışa sahip oldukları teyit edildi.

  TÜRKMEN MİLLETVEKİLLERİYLE GÖRÜŞME

  Başbakan Erdoğan, Haşimi ile görüşmenin ardından Irak parlamentosundaki 7 Türkmen milletvekiliyle bir araya geldi.
  Türkmen milletvekilleri Sünni-Şii ayrımı yapılmadan Türkiye'ye davet edilmekten duydukları memnuniyeti dile getirerek, Başbakan Erdoğan'a teşekkür etti.

  Başbakan Erdoğan da milletvekillerine, birlik ve beraberliklerini bozmamalarını, ayrımcılık yapmadan hep beraber hareket etmeleri halinde daha etkin bir siyasi grup haline gelebilecekleri konusunda tavsiyelerde bulundu.
  Erdoğan'ın, “Hiç bir ayrım yapmadan bir Türkmen grubu oluşturmalısınız” sözleri üzerine milletvekilleri Erdoğan ile aynı kanaatte olduklarını ifade etti.

  Başbakan Erdoğan, Türkmen milletvekillerine Türkiye'nin terörle mücadele konusunda bilgi verdi.

  Irak'ın kuzeyindeki terör örgütünün faaliyetleri konusunda Türkmen milletvekillerinden daha aktif bir siyaset izlemelerini isteyen Erdoğan, görüşmede ayrıca Kerkük konusunda da Türkmen milletvekilleriyle görüş alışverişinde bulundu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı