Gündem Haberleri

  Erdoğan: Ortadoğu’da savaşın galibi olmayacak

  KUALA LUMPUR (A.A)
  03.08.2006 - 10:13 | Son Güncelleme:

  İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Yürütme Kurulunun İsrail'in Lübnan ve Filistin'deki saldırılarıyla ilgili olarak Malezya'da yaptığı toplantısına katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Bu savaşın galibi olmayacaktır” dedi.

  Erdoğan, 12 saatlik bir yolculuk sonunda geldiği başkent Kuala Lumpur'da İKÖ'nün düzenlediği, 18 ülkenin hükümet ve devlet başkanları düzeyinde katıldığı olağanüstü Yürütme Kurulu toplantısının açılışında konuşma yaptı.
  Başbakan Erdoğan, konuşmasında, İsrail'in Lübnan'da yaptıklarının orantısız güç kullanımı olduğunu, kadınlarla çocukların göz göre göre öldürüldüğünü belirtti.

  Erdoğan, “Hiçbir gerekçe bu yapılanı masum gösteremez. Tanık olduğumuz bu savaş hiçbir şekilde meşru olarak kabul edilemez. Müdafaa edilemez. Bu adil olmayan bir savaştır. Bu savaşın galibi olmayacaktır. Nefret tohumları eken, radikalizme götüren bir savaştır. Korkunç küresel yeni bir yangının, büyük bir felaketin bizleri beklediğini söylemek kehanet olmayacaktır” dedi.

  Erdoğan, Orta Doğu'da başlayan yangının medeniyetler çatışması potansiyeli taşıdığını, BM'nin temsil ettiği barış ideallerine yönelik büyük bir tehlikeyle karşı karşıya olunduğunu belirterek, şunları söyledi:

  “Şayet bugün sesimizi yükseltmezsek, bugün bu gidişe dur diyemezsek, bugün BM çatısı altında barışa yönelik bir iddia ortaya koyamazsak, yarın çok geç olabilir... Bunun için özellikle İKÖ ve AB'ye çok önemli görevler düşmektedir. BM'nin temelleri atılırken, yerküremizde bir daha güçlünün kendini haklı göremeyeceği, amaçlarını şiddet kullanarak gerçekleştirmeyi alışkanlık haline getirenlerin, insanlığa böyle büyük acıları yaşatamayacağı bir barış düzeni öngörülmüştü. Ne yazık ki bugün bu barış düzeni İkinci Dünya Savaşından bu yana en ciddi tehditlerden birine maruz bırakılmıştır. BM Genel Sekreterinin bütün gayretlerine rağmen Güvenlik Konseyi, üyeleri arasındaki görüş ayrılıkları nedeniyle zayıf düşürülmüştür. Geri dönülemez biçimde bozma istidadı gösteren bu tehdit karşısında BM barış üzerinde duracak güçlü bir iradeyi maalesef pek ortaya koyamamıştır.”

  Başbakan Erdoğan, Irak'ta güvenlik sorunu devam ederken, bölgede patlak veren yangının bölgenin tahammül sınırlarını zorlamaya başladığını kaydederek, “Bu yangının söndürülmesi şarttır. Hatta Orta Doğu'nun hassas dengeleri bu gerilimleri daha fazla taşıyamayacaktır. Orta Doğu halkları artık barış ve adalet istemektedir. Bu savaşın yaygınlaştırdığı ümitsizlik ve çaresizlik psikolojisi, radikalizmin istismarına elverişli bir ortam meydana getirecektir. İKÖ üyeleri olarak bu tehlikeli gidişata karşı gerekli bütün önlemleri almak, hiç vakit kaybetmeden akan kanı durdurmak, barışı tesis etmek zorundayız. Bugün bu toplantıdan bu netice çıkmalı. Uluslararası ilgili kurum ve kuruluşlar bu çağrıya cevap verir hale getirilmelidir” diye konuştu.

  “Filistin ve Lübnan halklarının acısını dindirmek üzere bütün enerjimizi ortaya koymamız ve bütün imkanlarımızı seferber etmememiz gerekli” diyen Erdoğan, Lübnan'daki büyük yıkımın Filistin meselesinden, hatta daha geniş ölçekte medeniyetler ittifakı ve barış içinde bir arada yaşama kavramından bağımsız olarak ele alınamayacağını belirtti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı