Gündem Haberleri

  Erdoğan onlar için yeniden kürsüye geldi

  Emre BAYLAN/ANTALYA, (DHA)
  27.08.2014 - 16:27 | Son Güncelleme:

  ANTALYA’da MHP’li Finike Belediye Başkanı Kaan Osman Sarıoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın veda kongresinde Ak Parti’ye katıldı. Rozetini Başbakan Erdoğan’ın taktığı Sarıoğlu, beraberinde meclis üyeleri Fatih Veziroğlu, Faruk Çetinkaya ve Kemal Gökyar’ı da yeni partisine taşıdı.

  MHP’li Belediye Başkanı Sarıoğlu’nu Ak Parti’ye getiren operasyon Ak Parti’nin uzun yıllar ilçe başkanlığını yürüten ve son olarak Antalya Büyükşehir Belediyesi Finike Koordinatörü olarak atanan Necati Bahçeci tarafından yürütüldü. Bahçeci, yerel seçim sürecinde görevinden ayrılarak belediye başkanı aday adayı oldu fakat partisinin mevcut belediye başkanı Nail Dülgeroğlu’yla devam kararıyla sessizliğe büründü. 30 Mart gecesi sandıktan çıkan sonuçlar Bahçeci’yi haklı çıkardı ve Ak Parti Finike’de elindeki belediye başkanlığının MHP’ye teslim etti. Seçim sürecinde hakkında "MHP adayı Kaan Osman Sarıoğlu’na çalıştı" iddiaları çıkan Bahçeci’nin koordinatör olarak atanması Ak Parti’de krize neden oldu. Ak Partili Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Mehmet Salur ve beraberindeki iki ilçe belediye meclis üyesi Bahçeci’ye tepki göstererek partilerinden istifa etti.

  İstifalar Ak Parti’de sessiz bir şekilde atlatıldı. Ne İl Başkanı Mustafa Köse ne de Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel istifacıların arkasından sert açıklamalar yaptı, "Kişisel tercihleridir" açıklaması yeterli görüldü. Fakat bu sükunetin nedeni Ankara’da toplanan partinin olağanüstü kongresinde belli oldu. Partisinin adayına karşı MHP’nin adayı Sarıoğlu’nu desteklediği iddia edilen Bahçeci, Finike’de üç meclis üyesini kaybetti ama onların yerine bir belediye başkanı ve üç meclis üyesini, Fatih Veziroğlu, Faruk Çetinkaya ve Kemal Gökyar’ı Ak Parti’ye taşıdı.

  Erdoğan onlar için yeniden kürsüye geldi

  EN SICAK TEMAS

  AK Parti’yle MHP’li Sarıoğlu’nun kamuoyu önünde en sıcak yakınlaşması 6 Ağustos günü yaşandı. Cumhurbaşkanlığı seçim çalışmaları kapsamında Finike’yi ziyaret eden Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, yanında Bahçeci ve İl Başkanı Köse’yle birlikte makamında Sarıoğlu’nu ziyaret etti. Son derece samimi geçen ziyarette karşılıklı plaketler verildi.

  ESKİ BİR AK PARTİLİ

  Recep Tayyip Erdoğan’ın, son kez ’Genel Başkan’ sıfatıyla parti rozetini taktığı 39 yaşındaki Sarıoğlu, aynı zamanda eski bir Ak Partili. Yeniden döndüğü partisinden 2004 seçimlerinde İl Genel Meclis üyesi olan Sarıoğlu, 2007 milletvekilleri seçimlerine Ak Parti’nin Antalya’da 13’üncü sıra adayı olarak girdi. 2009 seçimlerinde Nail Dülgeroğlu’nun Ak Parti’ye katılarak aday gösterilmesi üzerine partisinden istifa etti. İstifasının ardından MHP saflarına katılan ve belediye başkan adayı olan Sarıoğlu, bu seçimi sadece 11 oyla kaybetti. Mart ayında AK Parti ve MHP’nin aynı adaylarla girdiği seçimde ise Sarıoğlu yüzde 51’lik oy oranıyla yarışı kazandı.

  Erdoğan onlar için yeniden kürsüye geldi

  GENEL MERKEZ RAHATSIZ

  Belediye Başkanı Sarıoğlu, eski partisine dönüşü için Pazartesi günü izne ayrılırken hakkında 30 Mart’ın hemen sonrasında Ak Parti’ye katılacağı iddiaları çıkmıştı. MHP Genel Merkezi’ne dahi ulaşan iddialar üzerine Sarıoğlu, Ankara’ya çağrılmış ve iddialar bizzat kendisine sorulmuştu. Teşkilat İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Şefkat Çetin’le buluşan Sarıoğlu, Haziran ayında yapılan görüşmede iddiaları reddetmişti.

  MECLİSTE SON DURUM

  Ak Parti Antalya’da Finike Belediye Başkanı Sarıoğlu transferiyle Batı Antalya’da hakimiyet kurdu. Kumluca’yla başlayan Finike, Demre ve Kaş’la devam eden sahil bandı, Ak Partili oldu. Sarıoğlu’nun eski partisine dönüşüyle birlikte Antalya’da 19 ilçe belediyesinden 11 Ak Partili olurken, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’le birlikte 103 kişilik Büyükşehir Meclisi’nde de sandalye sayısı da 54’e yükseldi. Mecliste CHP’nin 27 ve MHP’nin 21 üyesi var. Meclisin bir de bağımsız üyesi Mehmet Salur bulunuyor.

  Erdoğan onlar için yeniden kürsüye geldi

  Konuşması sırasında salondaki sıcak nedeniyle aşırı terlediği görülen Başbakan Erdoğan ilerleyen saatlerde gömlek ve kravatını değiştirdi.

  .

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı