Gündem Haberleri

  Erdoğan Obama ile görüştü

  Siyamend KAÇMAZ/MOSKOVA
  06.09.2013 - 00:35 | Son Güncelleme:

  Başbakan Tayyip Erdoğan, G-20 zirvesi için bulunduğu Rusya'da ABD başkanı Barack Obama ile görüştü.

  Başbakan Erdoğan'ın bugün bir kez daha Obama ile görüşeceği belirtildi.

  KERRY’DEN SÜRPRİZ TELEFON

  St. Petersburg’da devam eden G-20 zirvesinde gözler Obama ile Putin’in konuşup konuşmayacağına çevrilmişken, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’u telefonla arayarak Suriye’deki durum ile ilgili görüştü.

  Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın resmi internet sayfasından yapılan açıklamaya göre ABD tarafının inisiyatifi ile gerçekleşen telefon görüşmesinde, Kerry, ABD Başkanı Barack Obama’nın 31 Ağustos tarihindeki açıklamasında dile getirdiği BM onayı olmadan ‘sınırlı’ müdahaleyi gerekçelendiren, Senato ve Kongre’nin Temsilciler Meclisi oturumlarında diğer yönetim temsilcilerinin tarafından da dile getirilen argümanları yeniledi.

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise Rusya’nın Haziran ayında yapılan G-8’in Lough Erne zirvesi hususlarına bağlı kaldığının altını çizdi. Açıklamada, “Bu şu anlama geliyor, Suriye’de her türlü kimyasal silah kullanımına ilişkin uzman raporlarının BM Güvenlik Konseyi’ne karar verilmesi için sunulması gerekmektedir. Bu mekanizmanın dışında güç kullanımını reddediyoruz" denildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı