Gündem Haberleri

  Erdoğan Maraş'ta doğalgaz inşası temeli attı

  KAHRAMANMARAŞ (A.A)
  12.02.2006 - 14:49 | Son Güncelleme:

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, önceki yıllarda doğalgaz ithal edilen yabancı firmalarla yapılmış bir takım sözleşmeler nedeniyle milletin bu güzel imkandan yeterince faydalanamadığını söyledi. Erdoğan, şehir içi doğalgaz inşası temel atma törenine katıldı.

  Kıbrıs Meydanı'nda düzenlenen törende konuşan Başbakan Erdoğan, Türkiye'deki şehirleri dünyanın gelişmiş kentleriyle yarışır hale getireceklerini söyledi. Doğalgazın bütün dünyada hava ve çevre kirliliği konusunda avantajları nedeniyle öne çıkan bir enerji kaynağı haline geldiğine işaret eden Erdoğan, “Geçtiğimiz yıllarda doğalgaz ithal ettiğimiz yabancı firmalarla yapılmış bir takım sözleşmeler nedeniyle milletimiz bu güzel imkandan yeterince faydalanamadı. Şu anda yaşadığımız, mevsim şartlarından kaynaklanan sıkıntıdır. Bu sıkıntılar biliniz ki, geçicidir” dedi.

  Erdoğan, Türk insanının yaşam standardını yükseltmek için çaba gösterdiklerini ifade ederek, yeni ufuklara doğru ilerleyen bir ülkenin önce insana ve medeniyete yatırım yapması gerektiğini söyledi. Başbakan Erdoğan, “Biz bu ülkeyi bu noktaya taşımak zorundayız. Bizim için insan hayatı her şeyden önde gelir. Makroekonomik gelişmelerdeki iyileşmeyi mali disiplinden taviz vermeden tabana yayarak, gündelik hayata aksettirmek için eldeki imkanları sonuna kadar koruyoruz” diye konuştu.

  Tören sırasında yağan yoğun yağmura da işaret eden Başbakan Erdoğan, “doğru kullanıldığında bu rahmet, bütün Anadolu'yu çorak toprak değil, bereketli toprak haline getirecektir” dedi.
  Erdoğan, kendilerini iki şeye karşı sorumlu saydıklarını belirterek, bunlardan birinin milletin mutluluğu diğerinin ise ülkenin geleceği olduğunu sözlerine ekledi.

  ANIT AÇILIŞI

  Erdoğan, Kahramanmaraş'ın düşman işgalinden kurtuluşu törenlerinin yapıldığı Trabzon Caddesi'nden yürüyerek Kıbrıs Meydanı'na geldi. Erdoğan, bu sırada kendisine sevgi gösterisinde bulunan vatandaşları selamladı.
  Başbakan Erdoğan, doğalgaz töreninin ardından Gazi Mustafa Kemal Bulvarı'ndaki Kurtuluş Anıtı'nın açılışını gerçekleştirdi.

  Burada yaptığı konuşmada da anıtın, geçmişi geleceğe taşıyan bir anıt olduğunu belirten Erdoğan, Kahramanmaraş'ın kendi kendine yeten bir şehir olduğunu vurguladı. Erdoğan, “Açacağımız bu anıt, sadece bir sembol değil, aynı zamanda bu heyecanları tazeleyen bir işaret olacak” dedi.

  MARAŞ'IN KAHRAMANLARI

  Erdoğan, Kahramanmaraş'ın düşman işgalinden kurtuluş yıldönümü dolayısıyla Trabzon Caddesi'nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada ise bugünün, Milli Mücadele tarihinin en önemli noktalarından biri olduğunu söyledi.
    
  Türkiye'de çok önemli bir kahramanlık destanının yazıldığını, olağanüstü fedakarlık gerektiren bir Kurtuluş Savaşı ve bağımsızlık mücadelesi verildiğini anlatan Erdoğan, yakın tarihte bu büyük mücadelenin önemli materyalinin, bugün de “kahraman” olarak anılan Maraşlılar olduğunu söyledi. Kahramanmaraş'ın tarihe, “kendi kendini düşmandan kurtaran şehir” olarak geçtiğini ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:
     
  “İşgal altında yaşamayı, müstemleke olmayı reddeden, bağımsızlık ve özgürlük adına canını feda eden Maraşlı kahramanlar, bütün dünyaya nasıl bir millet olduğumuzu göstermiştir. Maraş'ın kahramanları, Türk milletinin mukaddes saydığı değerlere el sürüldüğünde önünde hiçbir engel tanımayacağını gözler önüne sermiştir. İşgalci güçlerin tavrına karşılık Türk kadınının iffetini koruyan Sütçü İmam, bugün Türk Milleti'nin namus mücadelesinin sembolü olmuştur. Kahramanmaraş'ın adı, bu milletin dinine namusuna, vatanına, bayrağına sahip çıkmasıyla özdeşleşmiştir.”
    
  “MEŞALEYİ TUTUŞTURAN”
    
  Erdoğan, Kurtuluş Savaşı'nın meşalesini tutuşturan Sütçü İmam'ın 'bugün namus günüdür' diye sıktığı kurşunun, yalnız Maraş'ın değil, bütün vatanın savunması için çok önemli olduğunu ifade etti. Erdoğan, aynı şekilde Türk bayrağının Maraş kalesinden indirilmesini kabullenmeyen “Bayrak dalgalanmadıkça cuma namazı kılınmaz” diyerek hürriyet meşalesini yakan Rıdvan Hoca'nın da milli mücadelenin öncülerinden birisi olduğunu söyledi.
    
  Türk Milleti'nin en zor anlarda çok büyük kahramanları bağrından çıkardığını ifade eden Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:
    
  “Sütçü İmam'ın 'namus günüdür' diyerek başlatmış olduğu İstiklal mücadelesinin devamında, şimdi bizlere düşen görevler var. Bizler de hep beraber tıpkı cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, bütün milleti bir araya getirerek, nasıl kurtuluş mücadelesini Anadolu'da ayağını Samsun'a basarak başlattıysa bizler de 3 Kasım'dan itibaren ülkemizin ekonomik bağımsızlığını başlatmak suretiyle bu süreci milletimizle başlattık.”
    
  Başbakan Erdoğan, Vali İlhan Atış, Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Reşat Ödün ile birlikte araç üzerinden halkı selamladı.
    
  Bu arada, Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın tören sırasında duygulandığı görüldü.

  Başbakan Erdoğan, Afşin Elbistan Termik Santrali B Ünitesi açılış törenine katılmak için karayolu ile Kahramanmaraş'tan ayrıldı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı