Gündem Haberleri

  Erdoğan: Lübnan'daki Türk rehinelerle ilgili bilgi yok

  Hürriyet Planet
  11.09.2012 - 09:44 | Son Güncelleme:

  Lübnan’da Mikdat aşireti tarafından kaçırılan Türk işadamı Aydın Tufan Tekin’in dün gece ordunun yaptığı kurtarma operasyonunda yaralandığı öne sürüldü. Lübnan basınına göre, bir başka grup tarafından kaçırılan Türk TIR şoförü ise serbest bırakıldı. Ancak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk rehinelerle ilgili kendilerine ulaşan bir bilgi olmadığını söyledi.

  Lübnan'ın Sesi radyosuna konuşan Mikdat aşireti sözcüsü Mahir Mikdat, "Ordu, çok sayıda eve operasyon düzenledi. Baskınlardan birinde Türk rehine yaralandı. Suriyeli rehineleri geride bırakan aşiret üyelerimiz, Tekin'i alıp kaçtı" dedi.

  Mahir Mikdat, operasyon sırasında yaralanan Tekin'in durumunun ciddi olduğunu ve şu anda Beyrut'un dış kesimindeki bir evde tedavi altına alındığını iddia etti.

  KAÇIRMA OLAYLARINA MİKDAT AŞİRETİNDEN TEPKİ

  Lübnan İçişleri Bakanı Merven Şerbil, Mikdat aşiretinin elindeki rehineleri kurtarmak için düzenlenen askeri operasyonda dört Suriyeli rehinenin kurtarıldığını doğruladı. Tekin'le ilgili bilgi vermeyen Şerbil, operasyonda aşiretin askeri kanadının başındaki Hasan el Mikdat'ın gözaltına alındığını söyledi.

  TÜRK ŞOFÖR SERBEST İDDİASI

  Lübnan televizyonu LBC, Lübnan'da geçtiğimiz ay kaçırılan diğer Türk vatandaşı Abdulbasit Arslan'ın ise Muhtar el Tekfi Tugayı tarafından serbest bırakıldığını bildirdi. Lübnanlı örgütün, Arslan'la birlikte elindeki Suriyeli rehineleri de serbest bıraktığı belirtildi.

  Bu haberin ardından el İmam el Rida Tugayı isimli gruptan gelen açıklama ise kafaları karıştırdı. Grup, Arslan'ın kendi ellerinde olduğunu ve Mayıs ayında Suriye'de kaçırılan 10 Lübnanlı hacı serbest bırakılana kadar rehin tutulacağını açıkladı.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise Azerbaycan'a hareketinden önce Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Türk rehinelerle ilgili "kendilerine ulaşan bir netice" olmadığını ifade etti. Dışişleri Bakanlığı'nın Lübnanlı yetkililerle temaslarının sürdüğünü belirten Erdoğan, gelişmeleri yakından takip ettiklerini söyledi.

  "TEKİN'İN SAĞLIĞI İYİ"

  LBC'ye konuşan Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi İnan Özyıldız da kaçırılan Türk vatandaşlarıyla ilgili resmen bilgilendirilmediklerini ancak Tekin'in sağlığının iyi olduğu bilgisine sahip olduklarını belirtti.

  Anadolu Ajansı'na konuşan askeri yetkililer de Tekin'in şu anda Mikdat ailesinin elinde ve sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi.

  Türk işadamı Tekin, 15 Ağustos'ta Beyrut'a geldikten sonra, havalimanından bindiği taksinin önünü kesen Mikdat aşireti mensuplarınca  kaçırılmıştı. Aşiret, Tekin'in, Suriye'nin başkenti Şam'da kaçırılan aşiret üyesi Hasan Mikdat'ın serbest bırakılması karşılığında özgürlüğüne kavuşabileceğini belirtmişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı