Gündem Haberleri

  Erdoğan Libya hakkında açıklama yaptı

  Hürriyet Haber
  03.05.2011 - 13:51 | Son Güncelleme:

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Libya’daki gelişmelerle ilgili açıklama yaptı.

  İşte Erdoğan’ın açıklamasından satır başları:

  Bir yandan sorunun sadece askeri yöntemlerle çözülemeyeceği, ateşin kesilmesinin, akan kanın durdurulması için bir siyasi sürecin başlatılmasına inancımız nedeniyle bir yol haritası önerdik.

  7 nisan 2011 tarihinde genel merkezimizde açıkladığımız haritada “derhal bir ateşkes imzalanması ve şehirlerdeki askeri güçlerin çekilmesi, tüm kuşatmaların kaldırılması ve şehirlere elektrik ve gaz iletilmesi.

  İkinci madde ise tüm Libya halkına insani yardım ulaştırılması için güvenli bölgeler oluşturulması.

  Üçüncü madde olarak, dönüşüm sürecinin derhal başlatılması. O tarihten bu yana Libya ulusal Konseyi’yle temaslarda bulunduk, uluslararası kamuoyuyla görüştük. Trablus’taki hükümetle her an temasta bulunduk.

  Muammer Kaddafi’ye en başından itibaren görevi bırakmasını gerektiğini, Libya’da barışın ancak bu şekilde tesis edilebileceğini kendisine ilettim. En som açıkladığımız anayasada, sükunetle, sağduyuyla yürüttüğümüz tüm bu  çabalar maalesef Trablus tarafından dikkate alınmadı.

  Muammer Kaddafi Libya’da kan dökülmesini sona erdirmeye çalışmak yerine, kanı ve gözyaşını tercih etti. Libya’da artık yeni bir dönem başlamıştır. Libya için artık söz gelmiştir. Burada yapılması gereken, Trablus’ta yapılması gereken Kaddafi’nin görevi derhal bırakması, üzerindeki insani, vicdani sorumluluğu almasıdır. Libya’nın geleceği adına bu tarihi adımı artık atmak zorundadır.

  Kaddafi, emaneti gerçek sahibine yani halka iade etmelidir. Libya kimsenin mülkü değildi. Libya’da akan kan kardeş kanıdır. Kardeş kanı üzerinde istikbal, istiklal, adalet ve barış elde edilemez.

  Bu yüzden Libya liderinin ülkesinin geleceği için, kan ve barışı sona erdirmek için en kısa zamanda görevden çekilmesini istiyoruz. Evlat acısı, acıların en büyüğüdür. Torun acısı çok büyüktür. Bir baba olarak bu acıyı Kaddafi’nin yaşadığını biliyoruz. Artık Libya’da bu acıların yaşanmaması için gerekli adımları atmasını bekliyoruz.

  Bu vesileyle, Bingazi’deki geçici konseye ve gelecekleri için mücadele veren Libyalılara sesleniyorum, mücadele hür demokratik ve egemenliğini kormuş ve güçlendirmiş, uluslararası camiada hak ettiği yeri elde etmek için verilen mücadeledir. Türkiye, bu çabada gerekeni yapmaya devam edecektir. Libya halkının haklı arzularının gerçekleşmesi isteğimizdir. Libya halkının kendi geleceğini seçmesi bizim için önemlidir. Bu yüzden yol haritasında yer alan unsurların hayata geçmesi için geçici konseyle temasa devam edeceğiz.

  Aynı zamanda 5 Mayıs’ta Londra’da düzenlenecek toplantıda Dışişleri Bakanım bulunacak. Uluslararası kamuoyuyla çalışmalara devam edeceğiz. Bölge ülkeleri için her zamanki uyarımı yapmayı gerekli görüyorum. Eşitlik,I hak, demokrasi, belli ülkelerin değil, her halkın hakkıdır. Bu hakları halkından mahkum etmek, zulüm ve baskı üzerine yönetim olur.

  Yeni Hama ve Humus’ların ve yeni Bosnaların yaşanmasını istemiyoruz. Biz artık İslam dünyasının kan gözyaşıyla anılmasını istemiyoruz. Liderler, vicdani, insani tercihler yapmak zorundadır. Libya’da da beklediğimiz budur. Coğrafyamızda bölgede barış ve istikrarı sürdürme çabalarına devam edeceğiz. Yardıma ihtiyacı olanın, mazlumun hakkını savunmaya devam edeceğiz ve bunda asla taviz vermeyeceğiz.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı