GeriGündem Erdoğan: Kuş gribinde şeffafız
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  17
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erdoğan: Kuş gribinde şeffafız

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin kuş gribi hastalığı konusunda şeffaf bir politika izlediğini söyledi.

Erdoğan, AKP Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, son dönemde rastlanan kuş gribi hastalığı ile dış politika konuları üzerinde durdu.

 

Dünyada kuş gribi hastalığının ortaya çıkmasıyla Türkiye'de gerekli önlemlerin alındığını ifade eden Erdoğan, bu hastalığın Türkiye'de ilk kez 2005 Ekim'inde görüldüğünü anımsattı. Hastalığa ilişkin bilgilerin eksiksiz bir şekilde kamuoyuna aktarıldığını söyleyen Erdoğan, "hiçbir şey gizli kalmamıştır. Her şey şeffaf olmuştur" dedi. Başbakan Erdoğan, kamuoyuna doğru bilgilendirilmesinde medyanın da katkıları olduğunu belirterek, basına teşekkür etti.

 

 Bu konuda açık ve şeffaf olduklarını ifadene eden Erdoğan,Tarım, Sağlık ve Çevre bakanlıklarının hastalık çıkar çıkmaz harekete geçtiğini, her birinin kriz merkezi kurduğunu ve ayrıca bunların üzerinde bir koordinasyon kurulu oluşturulduğunu anlattı.

 

 "ENTEGRE TESİSLERDEKİ BEYAT ET ÜRÜNLERİ İLE YUMURTADA SORUN YOK"

 

 Özel sektörün de desteği ile ülke çapında kuş gribine yönelik tahlil yapacak 14 bölgede labratuvar alt yapısının güçlendirildiğini, Hıfzısıhha Enstitüsü ile İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin bu konuda ulusala referans kuruluşları olduğunu belirtti.

 

 Türkiye’deki gelişmeleri anında Birleşmiş Milletler, Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa Birliği gibi örgütlere derhal haber verdiklerini anlatan Erdoğan, bu kuruşlardan da kuş gribiyle mücadele destek aldıklarını ifade etti. Erdoğan, Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Direktörü ile diğer uzmanların Türkiye’ye gelerek incelemede bulunduğunu ve ardından Sağlık Bakanı ile birlikte basın toplantısı düzenlediğini hatırlattı.

 

 Konunun ekonomik boyutları olduğunu anlatan Erdoğan, kuş gribinin daha çok küçük ölçekli veya bireysel kümes hayvanı yetiştirenlerde görüldüğünü anlattı. Kanatlı hayvan yetiştiren entegre tesislerde bir sorun olmadığını belirten Erdoğan, bu tesislerde üretilen beyaz et ve yumurtanın rahatlıkla tüketilebileceğini vurguladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle