Gündem Haberleri

  Erdoğan: "Kör olasın demiyorum"

  Osman Nuri BOYACI- Ferah IŞIK/DENİZLİ, (DHA)
  30.01.2011 - 10:18 | Son Güncelleme:

  BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, Denizli’de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yüklendi. Gerçeklerle irtibatı olmayanların Türkiye’nin nasıl bir değişimden geçtiğini göremediklerini belirten Başbakan Erdoğan, "Kör olasın demiyorum, kör olma da gör beni diyorum" dedi.

  Burdur’daki programından sonra Denizli’ye geçen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, burada ’İş Dünyası Buluşması Toplantısı’na katıldı. Karahayıt Colossae Otel’deki toplantıya Başbakan Erdoğan’ın yanı sıra, Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Tarım Bakanı Mehdi Eker, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, AK Parti Denizli milletvekilleri Mehmet Yüksel, Mehmet Salih Erdoğan ve Mithat Ekici ile Denizli Valisi Yavuz Erkmen, Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, işadamları, sivil toplum örgüt temsilcilerinin aralarında bulunduğu yaklaşık 450 kişi katıldı.

  Toplantıda açılış konuşmasını yapan Vali Yavuz Erkmen, Denizli’de 440 milyon TL’lik hizmetlerin açılışının yapılacağını belirterek, Başbakan Erdoğan ve bakanlarla emeği geçenlere teşekkür etti.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Denizli’ye ulaşımdan sağlığa, tarımdan eğitime kadar çok sayıda yatırım yaptıklarını belirterek, emeği geçen bakan ve bürokratlar ile özel girişimcilere teşekkür etti. Bu yatırımlar için ’daha önce zaten açılmıştı’ gibi muhalif yaklaşımlar olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, "Biz kalkıp bir çeşmenin açılışına gitmiyoruz. Artık açılışlara yetişemediğimiz için bu açılışları toparlıyoruz, bu tür açılışları bir defada yapmak zorunda kalıyoruz. Bunlar Türkiye’nin dönemimizde yaşamış olduğu törenlerdir. Biz halkımıza bu hizmetleri götürmekle mutluyuz" dedi.

  'BEKARA KARI BOŞAMAK KOLAY’

  İktidarları döneminde Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlarını gerçekleştirdiklerini belirten Başbakan Erdoğan, "Tüm bu yatırımları bir başlangıç olarak görüyor, bunları yeterli bulmuyoruz. Hedefimiz Haziran seçimleri değil, biz şimdiden 2023’ü planladık. Bunu şimdi değil, yola çıkarken planladık, artık cek- cakla konuşan bir iktidar değil, yaptık ettik diyen bir iktidarın aktörleri olarak konuşuyoruz. Birileri bir şeyler söylüyor, şu kadar verecem, bunu edecem şunu edecem diyor. Nasıl yapacaksın, edeceksin diye soran olmuyor. Bunu sordukları zaman, söyleyecekleri şey yok. Zira bekara karı boşamak kolay. Her şeyi söylersin, hadi nasıl yapacaksın söyle? Ona gelince hiçbir şey yok. Bizim böyle bir derdimiz yok. Biz milletle, sanayiciyle, tüccarla tıkalı olan yolları açtık, yaptık ve bugünlere geldik" dedi.

  "KÖR OLASIN DEMİYORUM, KÖR OLMA DA GÖR BENİ"

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu da Denizli ziyaretinde yaptığı açıklamalar nedeniyle eleştiren Erdoğan şöyle konuştu:

  "Ana muhalefet partisinin genel başkanı geçen hafta Erzurum uçağı yerine Batman uçağına biniyordu. Son anda hata fark edildi ve Erzurum uçağına bindi. Erzurum’a gitti, ama sanki dünyanın başka bir şehrindeymiş gibi konuştu. Erzurum’da kendisini nerede hissediyordu bilmiyorum. Erzurum’un neresinde olursanız olun kafanızı kaldırın bir rahmet, bereket olarak karla örtülü Palandöken’i, Erzurum’un ortasında devasa kulelerini görürsünüz. Ama kılavuzu farklı. Kılavuzu Dadaş olsaydı bunları anlatırdı. Biz Erzurum’da Dadaş ruhunu gösterdik, Atabarını gösterdik. 80 yaşındaki amcamızla, 10 yaşındaki çocuğumuz atın üzerinde cirit taşırken bütün Türkiye’nin göğsü kabardı. Bundan gururlanmak için AK Partili olmaya gerek yok, sosyalist, sağcı, solcu olmaya gerek yok. Beddua değil, dua olarak söylenen bir şey var. Kör olasın demiyorum, kör olma da gör beni diyorum. Birilerine verilecek en büyük ceza, görmek ama hissedememek. 2002 öncesinde Anadolu yollarına düşmeyenler, tabidir ki bugün yaşanan değişimi göremezler. 2010 öncesinde genel başkan oluncaya kadar halkla, ülkeyle gerçeklerle irtibatı olmayanlar Türkiye’nin nasıl bir değişimden geçtiğini hissedemezler. Buraya da geldiler. Hissetmeden görmeden açıklama yapıp gittiler" diye konuştu.

  "TÜRKİYE DAHA İYİ YERDE OLABİLİRDİ"

  Türkiye’nin son 8 yıldaki değişimini rakamlarla ortaya koyan Erdoğan, IMF’ye olan borcun 23.5 milyar dolardan 5.7 milyar dolara düştüğünü, Merkez Bankası döviz rezervinin de 27.5 milyar dolardan 82 milyar dolara ulaştığını belirterek, "Nereden nereye? Bu bizim milli bankamız. Birilerine ithaf olunur. Sizin bu bankanız güçlüyse istediğiniz gibi konuşur ve hareket edersiniz ama şımarmazsınız. Ayaklarınız yere sağlam basar. Bütün fark bu. Kıyas bile kabul edilemez. Biz ekonomide bir yandan tarihi seviyelere ulaşırken, Türkiye’yi istikrarla güvenle büyütürken, bir yandan demokrasi mücadelesi verdik. Çetelere, mafyaya, hukuksuzluğa karşı mücadele verdik. Ülkeyi itibarlı konuma getirdik. Yalana iftiraya karşı mücadele verdik. Kuyu kazan, Türkiye’yi aşağıya çeken, AK Parti kaybetsin de Türkiye ne olursa olsun diyen muhalefetle bunu yaptık. Türkiye daha iyi bir yerde olabilirdi" dedi.

  "CHP’NİN SİCİLİ BOZUK"

  CHP’nin sicilinin darbeleri alkışlamaktan, çanak tutmaktan dolayı bozuk olduğunu söyleyen Erdoğan, "Aynı CHP, bugün insafsızca halkı galeyana getirmekten sokağa dökmekten bahsediyor. Eşkıyalığa teşvik edebiliyor. Biz böyle bir muhalefete rağmen Türkiye’yi bu seviyeye çıkardık. Siz nasıl demokratsınız. Sokaklara dökülün ne demek. Sandığımız yok mu? Millet o sandıklarda iradesini ortaya koyacak. Demek kendinize güvenemiyorsunuz. Siz daha önce de sokaklara döktünüz, ordu göreve diye kendi aczinizi ortaya koydunuz. Daha önce bunları yaptınız. Böyle yaptığınız için millet bizi yüzde 47 ile iktidara getirdi. Bazı entelektüel kesim var. Millete bidon kafalı, göbeğini kaşıyan adam diyebiliyor. Halk her şeyi ortaya net koyuyor. Cumhuru aşağılamaya kimsenin hakkı yok. Cumhur gerektiğinde gereken dersi verir. Sokak eşkıyalığına asla. Demokrasiyi alenen tehdit eden, hukuku çiğneyen, seçimle değil, eşkıyalıkla iktidara gelmek isteyen ana muhalefet var. Biz bu tahriklere gelmeyeceğiz, tehditlere boyun eğmeyeceğiz. Biz her zaman milletimize güvendik ve milletimizin ferasetine inandık. Birileri haz etmese de büyük Türkiye hayalini gerçekleştirmek için gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz. Gayret bizden, destek ve hayır dua sizden" dedi.

  "GÖRMEYE GÖZ, SEZMEYE ÖZ GEREK"

  Türkiye’yi her alanda kalkınmış en büyük 10 ekonomiden biri yapmayı hedeflediklerini belirten Başbakan Erdoğan, "Bizim için hiçbir hedef beşer ölçüleri içerisinde ulaşılamaz değil. Yeter ki buna inanalım. Emin olun yaptık, yine yaparız. İyimser ile kötümser arasında farkı anlatmak için bardaktaki suyu örnek veriyoruz. İyimser bardağın yarısı dolu, kötümser boş der. İyimser ve kötümserlerin yanında bir de inkarcılar var. Bunlar da dolu bardağa boş der. Atalar "Görmeye göz gerek, sezmeye öz gerek’ demişler. Denizliye gelip de denizli horozlarını anmamak olmaz. Bir atasözü de ,’Horoz ne kadar öterse ötsün civciv tavuğun dıkdıkına bakar.’ Bu Denizli’nin sözü. Yani sözün özü şu. Kimin ne dediği ne söylediği, neyi nasıl gördüğü ve nasıl inkar ettiği önemli değil. Yapılan kendisini gösteriyor. Benim milletim yapılanı görüyor hissediyor. Yapılanları bizzat yaşıyor" dedi.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı