Gündem Haberleri

  Erdoğan konuştu borsa sert düştü

  Barış BALCI
  06.06.2013 - 15:43 | Son Güncelleme:

  Piyasalarda Gezi Parkı olayları ile başlayan çalkantı devam ediyor. Bugün Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Tunus'taki basın toplantısının ardından düşüşünü hızlandıran borsa günü yüzde 4,70 kayıpla 75 bin 895 puandan tamamladı. Erdoğan'ın konuşmasından önce 78 bin 500 seviyelerinde bulunan borsa gün içinde 73 bin 33 puana kadar geriledi. Borsadaki satışların ağırlıklı olarak yabancı yatırımcılardan geldiği belirtiliyor.

  Piyasalarda Gezi depreminin ardından Arınç'ın yumuşatıcı açıklamaları ile bir miktar toparlanma gelmişti. Bugün Başbakan Erdoğan'ın Tunus'ta Gezi Parkı'na Topçu Kışlası projesinden geri adım atmayan açıklamalarıyla birlikte borsa yine düşüşe geçti. Başbakan'ın Tunus'taki konuşması öncesi günlük kayıp yüzde 1,33 oranındayken toplantı sonrası kayıplar yüzde 8'i aştı.

  Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin faiz oranını 0,5'te tuttuğunu açıkladığı saat 15:00'te borsa 78 bin 574 puanda bulunuyordu. Başbakan Erdoğan'ın Tunus'ta gerçekleştirdiği basın toplantısının ardından borsa irtifa kaybetmeye başladı. Toplantı sonrası BIST 100 endeksi dünkü kapanışa göre yüzde 8,28 azalarak 74 bin seviyesinin de altına düştü ve 73 bin 33 puana kadar geriledi. Bu seviye yılın en düşük seviyesi olarak gerçekleşti. 

  Bu gerilemeden sonra BIST-100 toparlandı. Kapanışa yakın kayıplarını biraz olsun telafi eden borsa günü düne göre yüzde 4,70 kayıpla 75 bin 895 puandan kapadı.

  Erdoğan konuştu borsa sert düştü BAŞBAKAN'DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

  İşte Başbakan Erdoğan'ın konuşmasının ardından gerçekleşen düşüş:

  Erdoğan konuştu borsa sert düştü

  Borsayı yakından takip eden uzmanlar Arınç'ın konuşmasının ardından gelen yumuşama sinyallerinin borsanın toparlanmasında önemli olduğunu vurgulamış ancak daha uzun vadeli toparlanma için Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarının önemli olduğunu vurgulamışlardı.

  BATILI YABANCILAR SATIYOR

  Gedik Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Erkin Şahinöz, Başbakan Erdoğan'ın Topçu Kışlası'nın yapılacağı yönündeki sözlerinin gösterilerin devam edebileceği endişelerini tekrar gündeme getirdiğini söyledi. Şahinöz, "Özellikle sermayeleri batı menşeili yabancıların satışları geliyor.
  Siyasi gerginlik ve gösterilerin devamından endişelen yatırımcıların riski azaltma satışlarını görüyoruz" dedi.

  Ata Yatırım Fon Direktörü Cem Tözge "Piyasa konuşmanın gerginliği tırmandıracağı yönünde algıladı. Hem yerli hem yabancı satışlar olduğunu düşünüyorum. Günlük teknik destek seviyesi 77200'de kırılınca satışlar ardı ardına geldi." diye konuştu.

  ÜÇ DARBE BİRDEN GELDİ

  Sermaye Piyasası Yatırımcıları Derneği (SPYD) Başkanı Arif Ünver, borsada talihsizliklerin üst üste geldiğini ve endeksin aynı anda üç darbe birden aldığını söyledi. Borsaların zaten FED'in parasal genişlemeyi sona erdireceği beklentisi ile son zamanlarda tedirgin günler geçirdiğini kaydeden Ünver, "Bu durum başlı başına gelişmnekte olan ülke borsaları için kötü bir durum. Çünkü fon çıkışlarına neden olabilir. Üstelik bu dönem tam da İMKB'nin zirvede olduğu dönemdi. Üzerine Gezi Parkı ile ilgili olaylar patlayınca çok büyük düşüşler geldi. Endeks daha aşağıda olsaydı bu kadar yüksek bir düşüş olmazdı" dedi.

  Ünver, düşüşün nerede olabileceği ile ilgili soruya da "tansiyon nerede düşerse orada durulur" dedi.

  TAHVİL FAİZİ DE YÜKSELDİ

  Başbakan Erdoğan'ın konuşmalarının ardından tahvil piyasalarında da hareketlilikler yaşanıyor. Gün içinde gösterge tahvilin bileşik faizi gün içinde 7,02'ye çıkmış ancak 6,32'ye kadar düşmüştü. Erdoğan'ın konuşmalarının ardından gösterge faizi 6,70'lere kadar dayandı. Ardından yüzde 6,78 seviyelerine geldi.

  DOLAR TEKRAR 1,90'IN ÜSTÜNÜ GÖRDÜ

  Erdoğan'ın konuşmaları dolar üstünde de etkili olmaya başladı. Gün boyu dünkü kapanışa göre yüzde 0,3 değer kaybıyla ilerleyen dolar konuşmanın ardından ilk kez yükselişe geçti ve 1,90'un üstüne çıktı.

  Döviz sepeti de 2,28 TL ile Aralık 2011'den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.


   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı