Gündem Haberleri

  Erdoğan Kırgızistan'da fakülte açtı

  Hürriyet Haber
  22.10.2003 - 14:20 | Son Güncelleme:

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi'ni eğitim kurumlarının gözbebeği, Türk dünyasının da altın köprüsü olarak gördüklerini bildirdi. Erdoğan, Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi'nin iktisadi ve idari bilimler fakültesi ile iletişim fakültesi binalarının açılış törenlerine katıldı.

  Törende bir konuşma yapan Erdoğan, Türkiye ile Kırgızistan arasında Kırgızistan'ın bağımsızlığına kavuşmasından itibaren karşılıklı dostluk, anlayış ve ortak çıkarlar doğrultusunda inşa edilen ilişkilerin her geçen gün geliştiğini kaydetti.
    
  Güçlenen bu ilişkilerin en önemli boyutlarından birisinin de eğitim alanındaki ilişkiler olduğunu ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:
    
  ''30 Eylül 1995'te İzmir'de imzalanan anlaşmayla kurulmuş ortak ve özel statülü bir yüksek öğretim kurumu olan Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi'ni eğitim kurumlarımızın gözbebeği, Türk dünyasının da altın köprüsü olarak görüyoruz.
    
  Henüz gençlik döneminde sayılabilecek bir eğitim öğretim yuvası olan Manas Üniversitesi'nin Kırgız ve Türk dillerinin ve kültürlerinin gelişmesine ve iki halkın yakınlaşmasına olacak katkılarının yanı sıra Kırgız Cumhuriyeti'nin gelişmesine katkıda bulunacak olmasını ve iki ülke halklarını birbirlerine daha da yakınlaştıracak nice kuşaklar yetiştirmesini içten temenni ediyorum.''
    
  Erdoğan, üniversitenin uluslararası saygınlığının daha da güçleneceğine ve bilimin gelişmesine daha fazla katkıda bulunacağına inandığını da belirtti.
     
  CUMHURBAŞKANI AKAYEV'İN KONUŞMASI
             
  Kırgızistan Cumhurbaşkanı Askar Akayev de konuşmasında, Türkiye ile Kırgızistan arasındaki ortak değerlere sahip çıkarak Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 80. yıldönümünü burada da kutladıklarını söyledi.
    
  Erdoğan'ın şahsında Türk halkının bu bayramını kutladığını ifade eden Akayev, üniversitenin kuruluş aşamasında desteği olan 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e teşekkür etti ve Demirel'in alkışlanmasını istedi. Akayev'in bu sözleri tören alanındaki öğrencilerden büyük alkış aldı.
    
  İki ülke arasında akrabalık kökleri olduğunu ve bunun yeni nesillere örnek olacağını dile getiren Akayev, bu üniversitenin ''Aladağlar'' ve Türk dünyasını birleştirecek köprü olacağını bildirdi.
    
  Akayev, üniversitede çağdaş ve modern bir eğitim verildiğini ifade ederek, ''Ulu Mustafa Kemal Atatürk babamızın ilkeleri çerçevesinde bu üniversite Türk dünyasının geleceğine yönelik adımlar atacaktır'' dedi.
    
  Konuşmaların ardından Akayev, Erdoğan ve Kırgızistan Başbakanı Nikolay Tanayev, hatıra çam ağacı diktiler.
    
  Cumhurbaşkanı Akayev ve iki başbakan, daha sonra kurdeleyi keserek, binaları hizmete açtılar ve incelemelerde bulundular.
    
  Üniversitenin Rektörü Prof. Dr. Karıbek Moldobayev, Manas Üniversitesi'nin maketi üzerinde üniversitenin yerleşim planı hakkında bilgi verdi.
    
  Başbakan Erdoğan, üniversiteye gelişinde burada okuyan Kırgız ve Türk öğrencilerin yoğun sevgi gösterileriyle karşılandı. Erdoğan, üniversiteden ayrılırken de ''Sayın Başbakanımız üniversitemize hoşgeldiniz'' pankartı açan Türk öğrencilerin yanına giderek anı fotoğrafı çektirdi.
    
  Törene, Kırgızistan gezisinde Erdoğan'a eşlik eden Devlet Bakanları Beşir Atalay, Mehmet Aydın ve Kürşat Tüzmen, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, milletvekilleri ve bürokratlar ile Kırgızistan'ın dünyaca ünlü yazarı Cengiz Aytmatov da katıldı.  
     
  AHISKA TÜRKLERİNE ZİYARET
     
  Öte yandan Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Recep Tayyip Erdoğan temaslarda bulunurken, Ahıska Türklerinin yoğun olarak yaşadığı Nenis köyüne gitti. Burada bir süre kalan Emine Erdoğan, köylülerle sohbet etti ve çeşitli hediyeler verdi.
    
  Emine Erdoğan, daha sonra Bişkek Tarih Müzesi'ni ziyaret etti.
     
  AVRASYA TAHKİM KURULU
     
  Bu arada iki ülke heyetleri arasında yapılan görüşmelerde, Türk heyetinin, oluşturulmasını düşündüğü, Avrasya Tahkim Kurulu önerisini ve bu yöndeki taslağı Kırgız tarafına sunduğu öğrenildi. Kırgız yönetiminin bu taslağı bir ay içinde inceleyip daha sonra Türk tarafıyla değerlendireceği bildirildi.
    
  Alınan bilgiye göre, görüşmelerde Irak'ta yaşanan son gelişmeler de ele alındı. Kırgız yönetiminin ''Türkiye'nin Irak konusundaki dengeli politikasını onayladıklarını'' ifade ettiği kaydedildi.

  Türk tarafının Irak'ta altyapı sorunları olduğunu ve bunların giderilmesi gerektiğini belirttiği öğrenildi. Kırgızistan Cumhurbaşkanı Akayev de Erdoğan ile görüşmesinde terör ve uyuşturucu kaçakçılığından duydukları sıkıntıyı dile getirdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı