Gündem Haberleri

  Erdoğan, karikatürler 192 ülkeye mektup gönderecek

  ANKA
  09.02.2006 - 17:31 | Son Güncelleme:

  Karikatür krizinin gidirilmesi amacıyla Türkiye’nin yaptığı girişimler çerçevesinde Başbakan Erdoğan, gelecek hafta BM üyesi 192 ülkeye mektup gönderecek.

  Hz. Muhammed karikatürlerinin yayınlanması üzerine patlak veren krizin gidirilmesi amacıyla Türkiye’nin yaptığı girişimler çerçevesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gelecek hafta BM üyesi 192 ülkeye mektup gönderecek.
  Başbakan Erdoğan’ın gelecek hafta 192 ülkeye göndereceği mektuba ilişkin hazırlıkların sürdüğü, metnin çeşitli dillere çevrilmesi çalışmalarının yapıldığı kaydedildi.

  Söz konusu mektubun Türkiye’nin karikatür krizinin çözümlenmesi ve Batı ile İslam dünyası arasında sorunların diyalog yoluyla gidirilmesine yönelik girişimlerin bir parçası olduğu belirtiliyor.Danimarka ve diğer bazı Batılı ülkelerde karikatürlerin yayınlanmasını "gayet talihsiz" bir gelişme olarak nitelendiren Ankara, basın özgürlüğünü savunmakla birlikte bu özgürlüğün "sınırsız" olmadığını, inançlara saygı gösterilmesi gerektiğini düşünüyor. Türkiye’nin yaptığı girişimlerde "özür dilenmesinden çok hataların yeniden tekrarlanmaması üzerinde durduğu ifade ediliyor.

  TÜRKİYE HAKLI İDİ

  Ankara’da karikatür krizinin patlak vermesinden bu yana Türkiye’nin takındığı yapıcı tutuma dikkat çekiliyor. Bu çerçevede Kohenhag Büyükelçisi Fügen Ok’un Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen ile görüşme talebinde bulunan İslam ülkeleri büyükelçileri arasında yer alması eleştirildiği ancak gelişmelerin Türkiye’nin bu konuda "son derece haklı" olduğunu gösterdiği ifade ediliyor.

  TÜRKİYE’NİN GİRİŞİMLERİ

  Bu arada, karikatür krizinin çözümlenmesi amacıyla Türkiye’nin yaptığı ve yapacağı girişimlere de dikkat çekiliyor. Başbakan Erdoğan, İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero ile birlikte İHT’de açık mektup yayınlanmasının "çok olumlu" tepkiler aldığına dikkat çekiliyor.
  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün Avusturya Dışişleri Bakanı ve AB Dönem Başkanı Ursula Plassnik ile yaptığı ortak açıklamanın ardından Başbakan Erdoğan’ın gelecek hafta 192 ülkeye mektup göndereceği belirtiliyor.

  ALMAN DIŞİŞLERİ BAKANI ANKARA’YA UĞRAYACAK

  Önümüzdeki dönemde yurt dışında yapılacak çeşitli toplantılarda görüş ve önerilerini dile getirecek olan Türkiye’nin, karikatür krizi konusunda üzerinde durduğu hususları, Ürdün’e yapacağı ziyaretin dönüşünde 14 Şubat’ta Ankara’ya uğrayacak Alman Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeir’e anlatılacak.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı