Gündem Haberleri

  Erdoğan, İstanbul Valiliği'ni dava ediyor

  Hürriyet Haber
  09.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Tayyip Erdoğan, 12 kişilik heyetle Çin Halk Cumhuriyeti'ne yapacağı 9 günlük resmi ziyareti onaylamayan İstanbul Valiliği hakkında yargı yoluna başvuracağını söyledi.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan ‘‘Arkadaşlar yargıyla ilgili bütün çalışmalarını yapıyorlar. İdare Mahkemesi'ne gideceğim. Ayrıca Valiliğin sığınmış olduğu maddeyle ilgili olarak parlamentoya durumu aktarıp, parlamento tarafından da bu konuda yapılması gerekenleri talep edeceğim’’ dedi. Erdoğan, büyükşehirlerin atanmış-seçilmiş ikileminden kurtulması gerektiğini de söyledi. Üç Çin kenti ile yapılacak kardeş kent ve işbirliği protokollerinin imza törenlerine katılmak üzere, 8-17 Eylül tarihleri arasında yapacağı resmi geziye, belediyeye mali külfet getireceği gerekçesiyle onay verilmediğini belirten Erdoğan, geziye ülkesi için çıktığını da ileri sürdü. Erdoğan, şöyle devam etti:

  ‘‘Resmi heyetin kendi ödemelerini yapmaları kaydıyla biz bunu işleme koyarız demeleri karşısında, Sayın Vali'yi arıyorum, durumu anlatıyorum. Sayın Vali, ‘Peki ben bir inceleyeceğim, tekrar sizi arayacağım' diyor. Cumartesi, pazar bekliyoruz, bir şey yok. Salı günü yolculuk olacak. Bugün (salı günü) arıyorlar, ‘Niçin iptal ettiniz?' diyorlar. Böyle saçmalık olmaz. ‘Birileri bir şeyleri yaptığı zaman doğru, birileri yaptığı zaman yanlış olur' mantığı bu ülkeye ihanettir.’’

  Erdoğan, Çin gezisinin belediyeye getireceği mali külfetle ilgili olarak da şunları söyledi:

  ‘‘Bu seyahatin belediyemize getireceği toplam yük 8 milyar 685 milyon 595 liradır. 12 kişilik resmi heyetin içinde ben, ANAP'tan 2, FP'den 2, CHP'den 1, DSP'den 1, DYP'den 1 belediye meclis üyesi arkadaşım, Genel Sekreterim, Genel Sekreter Yardımcım, Dış İlişkiler Müdürüm ve Özel Kalem'den bir arkadaşım var. Aslında bu bir izin alma değildir. Bu bir bildirimdir.’’ dedi. Erdoğan, 700 trilyon lira olan belediye bütçesi içinde 8 milyar liralık dış gezinin mali külfet sayılmayacağını söyledi.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı