Gündem Haberleri

  Erdoğan: Irak'a savaşa gitmiyoruz

  Hürriyet Haber
  07.10.2003 - 21:39 | Son Güncelleme:

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Türk birlikleri Irak'ta bir işgal kuvveti gibi değil, Irak halkının dostu ve kardeşi olarak geçiş sürecinin en kısa zamanda tamamlanması için görev yapacaktır" dedi.

  Erdoğan, Irak'a asker gönderilmesine ilişkin izin tezkeresinin TBMM'de kabul edilmesiyle ilgili Başbakanlık Merkez Bina'da gazetecilere açıklamalarda bulundu.

  Başbakan Erdoğan, TBMM'nin bugünkü oturumunda, gereği, kapsamı, sınırı ve zamanı hükümet tarafından belirlenecek şekilde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak'ta güvenlik ve istikrara katkı yapmak amacıyla Irak'a gönderilmesine ve bu kuvvetlerin görev ve kullanılmasına ilişkin düzenlemelerin hükümet tarafından yapılmasına Anayasa'nın 92. maddesi uyarınca 1 yıl süreyle izin verdiğini hatırlattı.

  "İZİN TÜRKİYE'NİN AMAÇLARINA UYGUN DEĞERLENDİRİLECEK"

  Hükümetin, bu izni Türkiye'nin amaçlarına uygun bir biçimde değerlendireceğini söyleyen Erdoğan, bu iznin kullanılmasının, ilgili taraflarla yapılacak görüşmelerin seyrine ve sonucuna bağlı olacağını kaydetti. Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Bu bakımdan, TBMM'nin bugün hükümetimize vermiş olduğu izin çerçevesinde tüm ilgili taraflarla başlatılmış olan ön temas ve görüşmelerin süratle sonuçlandırılması öngörülmektedir. 59. CumhuriyetHükümeti, söz konusu izni talep ederken, aşağıdaki mülahazalardan hareket etmiş olup, iznin kullanılmasında da aynı amaçları sürdürecektir.

  Irak halkı 10 yıllardır savaş, zulüm ve hatta sefalet altında ezilmiştir. Bu halkın her türlü baskıdan arınmış, özgür, barışçı ve müreffeh bir gelecek yolunda uluslararası camiada yerini alması en doğal hakkıdır. Irak'ta savaş sona ermiş ancak istikrar sağlanamamıştır. Bu yeni dönemde ülkede güvenliğin ve istikrarın tesisi önceliklidir. En temel insan hakkı olan yaşamın güvence altına alınması ve Irak halkının temel ihtiyaçlarının karşılanması buna bağlıdır. Irak halkını temsil niteliği tartışılmaz bir yönetimin kurulması, kurumların etkin biçimde çalışması ve bu geçiş sürecinin enkısa sürede tamamlanması için de ülkede huzur ve istikrar ortamının sağlanması elzemdir."

  İSTİKRAR ORTAMININ TESİSİ

  Başbakan Erdoğan, istikrar ortamının tesisinde, Irak'ın kendi içinde ve komşularıyla barışık, etnik ve dini çatışmalardan arınmış, demokratik ve müreffeh bir geleceğe kavuşmasında kilit rol oynayacağını vurguladı.

  Bu hususun, aynı zamanda Irak'ın toprak bütünlüğünün ve ulusal birliğinin korunması bakımından da hayati öneme haiz olduğuna işaret eden Erdoğan, Irak'ın huzur ve güvenlik içinde yaşabilmesinin en temel şartlarından birinin de ülkenin, başta Türkiye'nin önceliğini oluşturan PKK-KADEK dahil halen yuvalanmış terörist örgüt ve unsurlardan tamamen temizlenmesi olduğunu bildirdi.

  Bütün bunların Türkiye'nin yer aldığı bölgenin istikrarı bakımından da büyük önem taşıdığına dikkati çeken Erdoğan, şunları kaydetti:

  "Ulusumuz, dost ve kardeş Irak halkının yanındadır. Türkiye, tüm Irak halkını bir bütün olarak görmekte ve kucaklamaktadır. Her vesileyle söylediğim gibi, bizim bakış açımızın temelinde Irak halkına karşı insanlık vazifemizi yerine getirmek vardır. Ortak bir tarihi ve coğrafyayı paylaştığımız komşu Irak halkının acıları, ulusumuzca da derinden hissedilmektedir. Irak'ta acıların dindirilmesi, acil bir görevdir.

  Türkiye, Irak'ın, içinden geçmekte olduğu bu büyük dönüşüm sürecinde komşuluk görevini bugüne kadar seferber ettiği siyasi destek, insani ve ekonomik yardımların yanı sıra askeri katkısı olmaksızın tam anlamıyla yerine getiremeyeceği sonucuna varmıştır. Türk birlikleri, Irak'ta bir işgal kuvveti gibi değil, Irak halkının dostu ve kardeşi olarak geçiş sürecinin en kısa zamanda tamamlanması için görev yapacaktır."

  Erdoğan, Türkiye'nin, Bosna Hersek'ten Afganistan'a kadar birçok ülke ve bölgede barış ve huzura katkıda bulunduğunu hatırlattı. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, yetkin ve deneyimli bir barış gücü olduğunu söyleyen Erdoğan, Türk barış kuvvetlerinin gittiği her yerde insani bir misyon anlayışıyla saygı ve dostluk temelinde kaynaştığı yerel halkın günlük ihtiyaçlarının karşılanmasına da çaba gösterdiğini anlattı. Erdoğan, Irak'ta da aynı yaklaşım içinde hareket edeceğini ifade etti.

  "TÜRKİYE HER ALANDA KATKIYA HAZIR"

  Türkiye'nin, Irak'ın yeniden yapılandırılması sürecinde her alanda katkı yapmaya hazır olduğunu ifade eden Erdoğan, "İstikrar gücü kapsamında göndermeyi öngördüğü Irak'taki geçici askeri mevcudiyetinin amacı ve işlevi münhasıran bu çerçevededir" dedi.

  Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin Irak'ta barışın, huzurun, istikrarın ve ilerlemenin sağlanması için özveriyle yapmayı kararlaştırdığı askeri katkıyı tüm dost, kardeş ve müttefik ülkelerin de destekleyeceğinden şüphe duymadığını dile getirdi.

  Erdoğan, "Hükümete verdiği izin için TBMM'nin değerli üyelerine teşekkür ediyorum. Bu kararın devletimizin bekası, milletimizin selameti ve Irak halkının birliği için hayırlara vesile olmasını diliyorum" diyerek sözlerini tamamladı.

  SORULAR

  Erdoğan, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Irak Geçici Hükümet Konseyi'nden Türk askerinin istenmediğine ilişkin bir karar çıktığı, bunun tersine açıklamaların da olduğunu belirterek, kendisine gelen bilgilerin hangi yönde olduğunu soran bir gazeteciye Erdoğan, "İkinci ifadeniz daha doğru. Çünkü, Dışişleri Bakanlığımızın büyükelçilik vasıtasıyla aldığı bilgi bu istikamette. Böyle bir şey yok" dedi.

  Erdoğan, tezkerenin TBMM'de kabul edilmesinden sonra ABD hükümeti ile bir temasının olup olmadığına ilişkin bir soru üzerine de "Henüz benim bir görüşmem olmadı" dedi.

  Tezkerenin uygulanma süreciyle ilgili Cumhurbaşkanı Sezer ile bir görüş alışverişinde bulunmayı düşünüp düşünmediği yolundaki soruyu Erdoğan, "Şu anda bunu gerektirecek bir durum yok. Olduğu zaman görüşürüz, görüşmemiz de gerekir" yanıtını verdi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı