Gündem Haberleri

  Erdoğan’ın ’ucube’ dediği minareler tek tek yenileniyor

  Turgay İPEK / ERZURUM, (DHA)
  13.12.2014 - 12:10 | Son Güncelleme:

  CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlık döneminde geldiği Erzurum’da teneke minarelerinden dolayı ’ucube’ benzetmesinde bulunduğu camiler, Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından sürdürülen proje kapsamında tek tek restore edilerek ibadete açılıyor.

  Recep Tayyip Erdoğan, 13 Ağustos 2010 günü Erzurum ziyareti sırasında dikkatini merkez Yakutiye ilçesinin Tebrizkapı semtindeki Emirşeyh Camisi’nin bakımsız ve teneke olan minaresi çekti. Tenekeden minareye ’ucube’ diyen Erdoğan, yanında bulunan dönemin Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile şu an İçişleri Bakanlığı Müsteşarı olan Vali Sebahattin Öztürk’e değiştirilmesi talimatı verdi. Bunun üzerine Vakıflar Bölge Müdürlüğü harekete geçerek tarihi özelliği ile ters düşen yapıları yenileme kararı aldı.

  Erzurum’da 20 kadar cami ve mescide ait minarenin teneke veya sacdan yapıldığını belirten Vakıflar Bölge Müdürü Kenan Ungan, her biri 400 ila 600 yıllık olan tarihi özellikli camileri 5 yıl içinde restore etmek için proje yaptıklarını söyledi.

  Kenan Ungan, başlatılan çalışmalar sonunda Alipaşa, Bakırcı, İhmal, Kemhan, Kasımpaşa, Aşağı Habib Efendi, Keba Şeyh ve Ayazpaşa camilerini Kültür Tabiat Varlıkları Korumu Kurulu onaylanan projeler doğrultusunda aslına uygun olarak yenilendiğini belirtti. Emir Şeyh Camisi’nde çalışmaların devam ettiğini vurgulayan Ungan, 454 yıllık tarihi Ayazpaşa Camisi için 680 bin lira harcandığını bildirdi. Ungan, geçen Mayıs ayında onarıma alınan caminin baştan aşağı yenilenerek bahçesindeki 23 mezarın da düzenlediğini belirtti.

  Caminin açılışını Vakıflar Bölge Müdürü Kenan Ungan, Emniyet Müdürü Kamil Karabörk ve Müftü Hasan Çınar ile birlikte yapan Vali Ahmet Altıparmak, "Ecdad yadigarı, ata yadigarı olan bu mekanlar çürümeye yüz tutmuşken orijinalliğini ve özelliğini kaybetmiş bir haldeyken bugün son derece güzel bir hale, yani eskisine uygun olarak restore edildi. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz" dedi.

  Açılış sonrası protokol camide namaz kılarken, Büyükşehir Belediyesi tarafından halka cami önünde 250 Kur’an-ı Kerim dağıtıldı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı