Gündem Haberleri

  Erdoğan: Gözaltı süresine bakıyoruz

  Turan YILMAZ / ANKARA
  12.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Tayyip Erdoğan, terörle mücadelede izleyecekleri yeni yol haritasına ilişkin ilk işaretleri partisinin önceki günkü MKYK toplantısında verdi.

  Terörle mücadelede bazı önemli kararlar alacaklarını söyleyen Erdoğan, "Gözaltı süresi uzatılabilir mi, bakıyoruz" dedi. Erdoğan, 14 Ekim Salı günü ikincisi yapılacak Terörle Mücadele Yüksek Kurulu’ndan sonra gerekirse başka toplantılar da yaparak, terörle mücadelede yeni bir yol haritası belirleneceğini söyledi. Erdoğan, PKK’nın ortaya çıktığı ilk günden bu yana yapılan uygulamalara bakarak askeri önlemler de dahil başarısızlıkların nedenlerini incelediklerini bildirdi. Erdoğan, bu konuda palyatif önlemler peşinde olmadıklarını da söyledi.

  İngiltere’deki daha uzun

  Erdoğan, Batman Milletvekili Ahmet İnal’ın terörle ilgili endişelerini dile getirmesi üzerine de, terörle mücadelenin demokrasi ve insan haklarından taviz verilmeden süreceğini belirterek gözaltı, sorgulama ve arama konularında bazı yasal düzenlemelere gidilebileceğine ilişkin işaretler verdi. "Gözaltı süresi uzatılabilir mi, başka neler yapılabilir, bütün bunlara bakıyoruz" diyen Erdoğan, bu konularda önemli kararlar alınabileceğini söylerken, gözaltı süresi konusunda özellikle AB’deki uygulamalara bakıldığını da kaydetti. Erdoğan, İngiltere’deki gözaltı süresinin Türkiye’dekinden daha fazla olduğuna da dikkat çekti.

  Erdoğan’ın bu sözlerinden, acil durumlarda hakim ve savcı iznine gerek duymadan araç, konut ve işyeri aranabilmesine yeşil ışık yakan hükümetin, asker ve polisten gelen gözaltı sürelerinin uzatılması ve kritik sorgulamaların avukatsız yapılabilmesi yönündeki talepleri de gündemine aldığı ortaya çıktı.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı