Gündem Haberleri

  Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı ile 'o fotoğrafı' konuştu

  DHA
  03.09.2015 - 21:53 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile telefonda görüştü. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, akşam saatlerinde gerçekleşen telefon görüşmesinde Hollande, Türkiye'nin Suriyeliler başta olmak üzere göçmenlere yardım eli uzatmasını taktirle karşıladıklarını ve bu konuda Türkiye'nin yanında yer aldıklarını belirtti. İki liderin, 3 yaşındaki Suriyeli çocuğun cansız bedeninin sahile vurmasının, yaşanan dramı tüm çıplaklığıyla ortaya koyduğunu ve bu konuda Avrupa Birliği başta olmak üzere tüm dünyanın gereken sorumluluğu üstlenmesi gerektiğini vurguladıkları öğrenildi.

  Hollande'ın Fransa olarak göçmenlerle ilgili olarak Türkiye'ye daha fazla yardım edeceklerine, AB'nin Türkiye ile daha fazla işbirliği yapması için çaba göstereceklerine değindiği de kaydedildi.

  Fransa Cumhurbaşkanının Suriye konusunda siyasi çözüm bulunmaması halinde mülteci sorununun daha da artabileceğine dikkati çektiği görüşmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan da Türkiye'nin halihazırda yaklaşık 2 milyon Suriyeliye ve Iraklıya ev sahipliği yaptığına işaret ederek, yük paylaşımı konusunda uluslararası toplumun gerekeni yapmasını beklediklerini ifade etti. Türkiye'nin bir yandan da DAİŞ, PKK ve DHKP-C gibi terör örgütleriyle mücadele ettiğine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Fransız mevkidaşında bu konuda müttefik ülkelerin desteğinin önem taşıdığını da hatırlattığı öğrenildi.

  Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı ile o fotoğrafı konuştu

  Etiketler: bodrum , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı