Gündem Haberleri

  Erdoğan, Fas Kralı ile görüşüyor

  Sefa ÖZKAYA / HÜRRİYET - hurriyet.com.tr
  27.12.2014 - 16:01 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'da geçtiğimiz günlerde 5 uçakla Türkiye'ye gelen Fas Kralı ile görüşüyor. Yıldız Sarayı'nda gerçekleşen görüşme resmi bir ziyaret değil.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan özel bir ziyaret için İstanbul'da bulunan Fas Kralı 6. Muhammed Rabat ve ailesini Yıldız Sarayı içindeki Mabeyn Köşkü'nde kabul etti.

  Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan'a eşi Emine, kızı Sümeyye Erdoğan da eşlik etti.

  Fas Kralı 6. Muhammed görüşmeye eşi Kraliçe Selma, oğlu Veliaht Prens Hasan ve gelini Prenses Hatice Rabat'la geldi. Erdoğan ve Rabat ailesinin görüşmesinin samimi bir havada geçtiği bildirilirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın daveti üzerine Fas Kralı 6. Muhammed Rabat'ın önümüzdeki yıl Türkiye'ye resmi bir ziyarette bulunacağı öğrenildi.

  Erdoğan, Fas Kralı ile görüşüyor Fas kralı 5 uçakla Türkiye'ye geldi

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlığı döneminde yaptığı Fas ziyaretinde, Fas Kralı 6. Muhammed ile görüşememişti. 2013 Haziran ayında gerçekleşmeyen o görüşme bugün İstanbul'da yapıldı

  FAS KRALI BİR HAFTA ÖNCE GELDİ AMA...

  Fas Kralı 6. Muhammed, yaklaşık bir haftadır Türkiye'deydi.
  Fas Kralı 6. Muhammed, eşi Prenses Lalla Salma ve çocukları ile birlikte 3 askeri uçak ve iki ayrı özel uçakla geçen hafta sonu Türkiye'ye geldi. Fas Kralı'nın Türkiye'deki temasları konusunda hiçbir açıklama yapılmadı. Türk kamuoyunun ziyaretten de ancak İstanbul Atatürk Havalimanına birbiri ardına inen Fas Kraliyet uçağı ile Fas hava kuvvetlerine ait savaş uçakları ile haberi oldu.
  Dışişleri Bakanlığı, Hürriyet'in sorusu üzerine, Fas Kralı'nın ziyaretinin "özel bir ziyaret" olduğunu, kendisinin Türkiye'de "hiçbir resmi temasının olmayacağını" bildirdi.

  ERDOĞAN'IN GÖRÜŞMESİ DE "ÖZEL"

  Fas Kralı'nın Türkiye'de bulunması "resmi ziyaret" kapsamında olmadığı için İstanbul'da bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la buluşması da "resmi" nitelik taşımıyor. Dışişleri kaynaklarına göre, Fas Kralı'nın yaptığı bir "nezaket ziyareti".

  Fas Kralı, eğer resmi bir temas için Türkiye'ye gelmiş olsaydı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ağırlanması gerekiyordu. Erdoğan, Başbakan olduğu dönemde, Fas'a yaptığı ziyaret sırasında Fas Kralı ile görüşme imkanı bulamamıştı.
  Erdoğan'ın, Türkiye'de Gezi olayları sürerken, Haziran 2013'teki Fas ziyareti sırasında, kendisini Fas Başbakanı Abulilah Benkirane ağırlamıştı.
  Fas'ta Başbakan Benkirane'nin mensubu olduğu partinin bir özelliği de, Erdoğan'ın kurucusu olduğu siyasi partinin adını taşıyor olması; Fas'ta da iktidarda, mensupları ve liderlerinin sık sık Türkiye'deki AK Parti'yi örnek aldıklarına ilişkin açıklamalar yaptığı "Adalet ve Kalkınma Partisi" bulunuyor.

  HASTA MI, TURİSTİK ZİYARET Mİ?

  Ülke dışına çıkışları konusunda Fas'ta herhangi bir açıklama yapılmayan Fas Kralı 6. Muhammed'in Türkiye'ye ne amaçla geldiği de açıklanmadı.
  Diplomatik kaynaklar, 6. Muhammed'in İstanbul'a yaptığı "özel ziyaretin" amacının "turistik" olabileceği gibi "tedavi amaçlı olabileceğini" de belirtiyorlar.
  Fas Kralı'nın son dönemde sık sık, herhangi bir açıklama yapmadan ailesiyle birlikte yurtdışına çıkması nedeniyle uluslararası medyada "hasta olduğu" ve çeşitli ülkelerde "tedavi gördüğü" haberleri de yer almıştı. Ancak bu haberler hiç doğrulanmadı.

  GÖRÜŞME YILDIZ SARAYI'NDA

  İSTANBUL’da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öğle saatlerinde Kısıklı’daki konutundan çıkarak Beşiktaş’a geçti. Beşiktaş’taki Yıldız Sarayı’na gelen Erdoğan’ın saray içerisindeki Mabeyn Köşkü’nde özel görüşmelerde bulunacağı öğrenildi. Erdoğan Cumhurbaşkanı olduktan sonra İstanbul’daki özel görüşmeleri Beylerbeyi Sarayı’nda gerçekleştiriyordu. (Özgür ALTUNCU/İSTANBUL - DHA)

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı