Gündem Haberleri

  Erdoğan: 'Esad gidince ne olacak? Bundan daha iyi olacak'

  Hürriyet Planet
  06.09.2013 - 15:28 | Son Güncelleme:

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya'nın St. Petersburg şehrinde düzenlenen G20 zirvesiyle ilgili bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Erdoğan G20'de ekonomik konuların yanı sıra Suriye gündeminin öne çıktığını vurgulayarak, "Şöyle bir soru geliyor. 'Esed giderse ne olacak?" Çok daha iyi olacak. Şu an ki yönetimden çok daha kötü olmayacaktır" diye konuştu.

  Erdoğan zirvenin ağırlıklı gündeminin Suriye olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

  -- Biz ülke olarak G20 tartışmalarına çok büyük önem veriyoruz. Bu yıl zirvede ilk olarak büyümeye ilişkin konuları ele aldık. Güçlü ve dengeli bir büyüme için G20 ülkelerinin planlarını kabul ettik. Tüm G20 ülkeleri büyüme potansiyelini artıracak öneriler konuşuldu.

  -- Ülkemiz eş başkanlığı yürütüyor. Türkiye çözüm üretmeye çalışan önemli bir çizgidedir.

  -- Finansal düzenlemeleri ele aldık. Finansal istikrar kurumu tarafından yapılıyor. Gündem belirlenirken ülkelerin ihtyaçlarının göz önüne alınması gerektiğini belirttik.

  -- Bu yıl da kalkınma konuları gündemimizde önemli yer teşkil etti. Kredi derecelendirme kuruluşlarına olan mekanik bağımlılığın azaltılması görüşümü ilettim. Bölgesel ticaret anlaşmalarının şeffaf şekilde tesis edilmesini istedik.

  ASIL GÜNDEM SURİYE'YDİ
  -- Çeşitli liderlerle görüşmelerim oldu. Görüşmelerimizde bölgesel meseleler görüşüldü.

  -- Suriye ve Mısır gündem maddelerimiz arasındaydı. Ama ağırlıklı olarak Suriye üzerinde durduk. Liderlerin büyük bir kısmı yapılanları değerlendirdi.

  -- Suriye halkına yapılan katliam bütün liderler tarafından dikkatle takip ediliyor. Şam'a bir operasyon yapılması gerektiği düşünülüyor. Bir koalisyonun adım atacağı zaman destekleneceğini beyan ettik. Benim açıklamam şu şekilde:

  -- Burada bir hedef saptırması vardır. Kimyasal silahlar bir tarafta dururken, binlerce insanın öldürülmesi bir kenar bulunuyor. Kimsayasal silahlar şüphesiz suç teşkil ediyor. Diğer tarafta öldürülen insanlar var, bunlar suç işlemiyor mu? 7 milyon insanı göçe zorlayanlar suç işlemiyor mu?

  -- 21 Ağustos gece 22.30... 1700 kadar çocuk, kadın, erkek kimyasal silahlarla öldürülüyor, ama bunu kimin yaptığına dair değişik havalar var. Elimizdeki belgelere bakıyoruz. Bütün gerçekler ortadayken bunu görmezlikten gelenler tarihe hesap vereceklerdir.

  2 FOK İÇİN ORTALIĞI YIKANLAR...
  -- 2 tane fok balığı öldürüldüğünü ortalığı yıkanlar, 100 binler öldüğünde sessiz kalması insanlığa sığmaz

  -- Şöyle bir soru geliyor. "Esed giderse ne olacak" Çok daha iyi olacak. Şu an ki yönetimden çok daha kötü olmayacaktır.

  -- Bu insanlara karşı insani sorumluluğumuz var. Suriye'ye yönelik bir operasyonu destekliyor olmamız asla savaş çığırtkanlığı değildir.

  -- İnsanlığa karşı, komşuluğumuza karşı sorumluluğumuz var. Tasını, tabağını kapan bize sığınıyor.

  İLK VURACAĞI YER BİZİZ
  -- Komşuda yangın başlamıştır. İlk vuracağı yer biziz. O yüzden yangını söndürmemiz lazım.

  -- Kurda merhamet kuzuya eziyettir, biz bunu yapamayız

  -- MHP'nin Suriye konusunda CHP ile yan yana durması, aynı şekilde yaklaşması MHP'ye oy veren kardeşlerimiz düşünmesi gereken bir konudur

  İSTANBUL OLİMPİYAT ADAYI
  --
  Buradan da Arjantin'e gidiyoruz. İnşallah [Olimpiyatlar konusunda] ülkemiz için hayırlı haberlerle dönmeyi ümit ediyoruz.

  SORU CEVAP
  -- Seçim konusunda bir değişiklik olur mu? Doların değerinin artması nasıl etki eder. Mültecilerin bakımı konusunda Türkiye dışında katkı sağlayanlar var mı?
  FED ile ilgili konu gündeme gelmedi. Dünya bankasının bir sunumu oldu. Daha dikkatli daha şeffaf oldu. Türkiye 500 bin sığınmacı var. Açık kapı politikasıyla süreci devam ettiriyoruz. Şu ana kadar 2 milyar doları buldu harcamamız. Bazı dostlarımız kendiliğinden yardımda bulundu. Zaman zaman bazı dostlar "Bize düşen nedir?" diye soruyorlar. Ben de söylüyorum altyapıları var, çadırkentler yapıyoruz. Her şeyi biz yapıyoruz. Siz bunları görün ona göre işlem yapın. Ben Türkiye'ye şunu yapın bunu yapın diyemem. 100 bin dolarları gönderenler nasıl gönderdiyse onlar da göndersinler. Türkiye bunların altından kalkacak güçtedir.

  SURİYE'YE HAREKAT HAZIRLIĞI
  Şu anda henüz ortak bir operasyon kararı yok. Rusya'nın takıldığı konu be belgeler ve kimyasal silahların kim tarafından kullandıldığı. Kaldı ki benim bildiğim Suriye halkı aşırı uçlara pirim vermez bu konularda tutucudur.

  Suriye konusunda daha karamsar mı ayrılıyorsunuz?
  G20 ekonomik bir zirve. Böyle bir dönemde ister istemez gündeme oturmuş oldu. Bu konu ağırlıklı olarak görüşüldü. Bazı çalışmalar yapıldı. Buraya bakıp bunun kararını vermek değil. Biz gönderdiğimiz misyonlar çalışmaları süratle yaptırdık. Bunun bilgisini haklı olarak veremeyeceklerini söylediler. Umutlu veya umutsuz ayrılmak gibi bir şey konuşmak yanlış olur.

  Şu anda Suriye'nin içindeki muhalif güçlerin beklentisi bir hava desteğidir. Sayın Obama'nın süreci kendi sürecidir. Bu süreç hala devam ediyor. Nihai netice alınmış değil. Bu konuyla ilgili olumlu bir gayretin içersinde. Burada tarih zikretmek böyle bir konuşmak doğru değil.

  PUTİN MUHALİFLER YAPTI DİYOR
  Sayın Putin’in Obama’nın bu konuyla ilgili olarak, ağırlıklı olarak Putin’in kimyasal silah noktasında, kimyasal silah kullanıldığı tespitte hepsi mutabık. Putin, bu muhaliflerin yaptığı bir iştir diyor. Bunu Beşar’ın yaptığı kabul etmiyor. Raporlar önemli, bu raporlar bir gelsin bakalım. Bundan sonra değerlendirme süreci çok daha farklı bir zemine oturabilir.

  OBAMA GÖRÜŞMESİ
  Yaptığımız görüşmede, ben Kosova’daki sürecin 78 gün olduğunu söylemiştim. Ama burada da 60+30 gibi bir kanaat ortaya konuldu. Tabii şu anda bu durumda olur, yarın başka olur. Adım atılır mı atılmaz mı ABD’deki görüşmeler.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı