Gündem Haberleri

  Erdoğan: Dünya 5’ten büyük

  Hürriyet Haber
  24.09.2013 - 01:38 | Son Güncelleme:

  Başbakan Tayyip Erdoğan “911 kilometre sınırımız olan Suriye’de şu anda sadece 1700 insan, bunların 400’ü çocuktur, kimyasal silahlarla öldürüldü.

  Hâlâ Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi bununla ilgili kararını veremedi. BM neye yarar. 5 tane daimi üyenin dudakları arasına kilitlenmiş olan bir dünya, adil bir dünya olamaz. Dünya 5’ten büyüktür” dedi. Erdoğan, dün katıldığı Asya Pasifik Perakendeciler Zirvesi’nin açılışında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

  VİCDANIN KÜRESELLEŞMESİ ŞART

  “Savaşlar ve çatışmalar, ticaretin yollarını kapıyor. Çocukların öldürüldüğü bir dünya, vicdanı, kalbi kuruttuğu kadar, refahı da kurutur. İşte onun için, vicdanın küreselleşmesi, kanaatin küreselleşmesi, ekonomi ve ticaretin farklı boyut kazanması hepimiz için şart. Somali’deki yoksulluğu dünya gündemine taşıyoruz ama önce kendimiz gidiyoruz. Bir yerde felaket mi var? Oradayız. Asla bu Müslüman’dır Hıristiyan’dır ayrım yapmıyoruz.

  BİZ YÖNETELİM İSTİYORLAR
  911 kilometre sınırımız olan Suriye’de 1700 insan, bunların 400’ü çocuktur, kimyasal silahlarla öldürüldü. Aynı şekilde 110 bin insan tanklarla, toplarla, helikopterlerden uçaklardan yağdırılan bombalarla, yaklaşık 3 yıldır öldürülüyor. Hâlâ BM Güvenlik Konseyi bununla ilgili kararını veremiyor. BM neye yarar? BM barış için kurulmuş tesis edilmiş bir kuruluştur. 196 tane üyesi var. 5 tane daimi üyenin dudakları arasına kilitlenmiş olan bir dünya, adil bir dünya olamaz. Dünya 5’ten büyüktür. 5’ten büyük olan dünya artık görevini yapması lazım. 1 üye atılacak bütün adımları kilitleyebiliyor. Bu sistemin dönerli olması şart.

  500 BİN SURİYELİ ÜLKEMİZDE
  Suriye’de 7 milyon insan göçmen. Bunun 5 milyonu Suriye içinde. 500 bini bizim ülkemizde. Şu ana kadar 2 milyar dolar yatırımımız var. 1.5 milyon Lübnan’da Ürdün’de. Bize yurt dışından gelen destek 135 milyon dolar.

  HAK SAVUNUCULARI NEREDE
  Mısır’da 70 yıldan sonra bakıyorsunuz, halkın yüzde 52’yle işbaşına getirdiği bir cumhurbaşkanını, Milli Savunma Bakanı yaptığı kişi, askeri darbe ile indirebiliyor. Askeri darbeden memnun olduğunu ifade eden Batılı ülkeler var. Orada binlerce insan katlediliyor. 17-18 yaşında kızlarımız katlediliyor. Nerede dünyadaki kadın hakları, insan hakları savunucuları?” Sefa ÖZKAYA / İSTANBUL

  Pakette 11 yıllık sözlerimiz var
  “Bölgemizdeki tüm olumsuzluklara rağmen, Türkiye, istikrarla kalkınmaya, kararlı şekilde büyümeye, ekonomik ve demokratik reformlarını cesaretle gerçekleştirmeye devam ediyor. Ülke içinde var olan mevcut sorunları, tamamen demokrasi ve hukuk çerçevesinde tek tek çözüme kavuşturuyoruz. Ayın 30’unda inşallah bir demokratikleşme paketini açıklayacağım. Bu da 11 yılık süreç içinde söz verdiklerimiz, tüzüğümüzde, programımızda, kongremizde söz verdiklerimizin yeni bir aşamasıdır.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı