Gündem Haberleri

  Erdoğan’dan Kızılderili mesajı

  Hürriyet Haber
  09.05.2011 - 15:42 | Son Güncelleme:

  İSTANBUL - Dördüncü BM En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı’na katılan Başbakan Recep Tayyip Erdogan, “Yatırım ve Ortaklık Üst Düzey Toplantısı”ndaki konuşmasını bir Kızılderili atasözüyle bitirdi.

  En az gelişmiş ülkelerde, özel sektör için öncelikli önem taşıyan konuların ele alındığı toplantıda Erdogan, “Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak” dedi.

  Cengiz Özbek
  hurriyet.com.tr

  Ülkelere baktıklarında sadece madenleri, sadece petrol kuyularını görenlerin, o ülkelerin halkları nezdinde ciddi bir güven bunalımı oluşturduğuna dikkati çeken Erdoğan, demokrasi ve özgürlükleri kendileri için tabii bir hak, başkaları için erken veya gereksiz görenlerin, dünya genelinde adalet duygusunu zedelediğini ifade etti.
         
  Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
         
  “Bazı ülkelerin nükleer silahlarını, kitle imha silahlarını,  uluslararası hukuku hiçe saymalarını, uluslararası sularda korsanlık yapmalarını,  hak ihlallerini, işkence ve insanlık dışı muamelelerini görmeyenler; ama başka bir takım ülkelere benzer konularda baskı uygulayanlar, aslında tarafsızlık duygusunu ciddi şekilde tahrip ediyorlar.”

  ‘TERÖRLE MÜCADELEDE YALNIZ BIRAKILDIK’

  Küresel sorunları, güvenlik tedbirleriyle çözme döneminin artık geride kaldığını vurgulayan Erdoğan, “Başta terör olmak üzere, tüm küresel meseleleri, demokrasi ve özgürlük zemininde, özellikle de uluslararası dayanışmayla çözmemiz gerektiği bugün artık açık şekilde ortaya çıkmıştır” dedi.

  Türkiye’nin terörle mücadelede yalnız bırakıldığını söyleyen Erdoğan, “Biz Türkiye olarak, terör saldırılarına bu nazarla bakarken, ülkemize yönelik saldırılara göz yumulması, sessiz ve tepkisiz kalınması son derece manidardır” diye konuştu.

  BEKLENTİNİN ÜZERİNDE KATILIM

  Dünyada açlık, hastalık ve yoksullukla boğuşan yaklaşık 1 milyar insanın yaşadığı 48 ülkenin sorunlarına çare aranan konferansa 22 devlet başkanı, 19 başbakan, 10 başbakan yardımcısı, 94 bakan, 39 bakan yardımcısı, 47 uluslararası örgüt başkanı ve yaklaşık 1000 özel sektör firmasının katılıyor.
   
  Lütfi Kırdar Kongre merkezindeki zirve hakkında bilgi veren Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal, BM yetkililerinin beklenenin üzerinde bir katılımın gerçekleştiği yönünde görüş paylaştığını, ayrıca BM Genel Sekreteri Ban Ki Mun’un Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le yaptığı görüşmede konferansın ilk kez "kalkınmakta olan bir ülkede" yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdiğini bildirdi.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı