Gündem Haberleri

  Erdoğan’dan Bosna’ya: Bir olun, iri olun, diri olun

  Ümit ÇETİN/SARAYBOSNA
  14.09.2012 - 22:43 | Son Güncelleme:

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret için geldiği Bosna Hersek’te, anlamlı bir mesaj verdi. Erdoğan, “Ne olur bölünmeyin. Bir olun, iri olun, diri olun. Balkanlar’da Bosna Hersek’in ayrı bir yeri var. Sizi seviyoruz” dedi.

  Erdoğan ilk olarak Saraybosna’da Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç ve konsey üyeleriyle ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından yapılan ortak açıklamada Erdoğan şunları söyledi: “Bosna Hersek’in Türkiye ve Türk halkı nezdinde çok çok  müstesna bir yeri vardır. Bu böyledir böyle kalacaktır. Ve aramızdaki ilişkiler siyasi askeri ekonomik kültürel ilişkiler olarak devam etmektedir, devam edecektir.

  Erdoğan’dan Bosna’ya: Bir olun, iri olun, diri olun SABIRLI OLUN TELKİNİ

  "TÜRKİYE'YE GELİN"

  Aramızdaki ticaret hacmi şu anda belki istenen seviyede değil ama çok kısa bir sürede ben istenen seviyeye geleceğine inanıyorum, şu anda yaklaşık 400 milyon dolar civarında ticaret hacmine sahibiz. Bunu milyar dolarlarla, milyar Eurolarla konuşacağımız zaman yakındır. Tüm konsey üyelerini iş adamlarıyla Türkiye’ye bekliyoruz.

  Şu anda 100 milyon Euroluk kredi paketi içinde yüzde 10 dilimi kullanılmış vaziyette. Geri kalan kısmı da önümüzdeki yıl kullanılacak. Bu girişim ileriye dönük olarak bir tulumbanın çalışmasına benziyor. Tulumba bundan sonra bereketli sular akıtacak. Bir diğer önemli adım NATO ve AB süreci içinde Türkiye olarak bizler Bosna Hersek’i şu ana kadar yalnız bırakmadık bırakmadığımız gibi ilgili birimleri NATO olarak sıkıştıracağız.

  "SİZİ SEVİYORUZ"

  7 Ekim’de yapılacak yerel seçimlerin Bosna Hersekli kardeşlerim için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Türkiye olarak, hükümet olarak sizlerden bir ricamız var. Ne olur bölünmeyin. Bir olun, iri olun, diri olun. Balkanlar’da Bosna Hersek’in ayrı bir yeri var. Sizi seviyoruz.”

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı